Dolores Redondo dhe Marcos Chicot, fituese dhe finaliste e Çmimit Planeta 2016

çmimi planet-2016

Dolores Redondo mbledh Çmimin Planeta 2016 të shoqëruar nga finalisti, Marcos Chicot Álvarez (djathtas), dhe Majesties e tyre (majtas).

Pas katër votash, dy nga pesëqind e pesëdhjetë e dy tituj të paraqitur në edicionin 2016 të Premio Planeta po garonin për çmimin e dytë më të madh letrar në botë midis qindra hamendësimeve, thashethemeve dhe autorëve të kamufluar. Nën pseudonimin Sol de Tebas, Donostiarra Dolores Redondo, autore e trilogjisë së famshme Baztán, fitoi Çmimin Planeta 2016, ndërsa Marcos Chicot Álvarez u bë finalist me Vrasjen e Sokratit.

Redondo dhe një roman për lakminë

dhimbjet e rrumbullakëta

Këtë fundjavë, Premio Planeta iu bind emërimit të tij vjetor në 15 Tetor, duke festuar 65 vjetori i konkursit themeluar nga José Manuel Lara Hernández në 1951. Një rast në të cilin grupi Planeta shfrytëzoi rastin për të reflektuar në një treg letrar më optimist sesa ai i pesëmbëdhjetë viteve më parë, për të hequr komentin e çuditshëm për Nobelin e Dylanit, por, mbi të gjitha, për të krijuar pritje përpara dorëzimit që u bë mbrëmë në Palau de Congressos de Catalunya.

Mbrëmja, e cila filloi në 20:30 pasdite, nderoi prestigjin e këtyre çmimeve: politikanë, njerëz të famshëm dhe disa shkrimtarë të fshehur nën një pseudonim dhe shumë nerva, megjithëse një emër tingëllonte më fort se orët e tjera para dorëzimit: Dolores Redondo.

Më në fund, dhe pas pesë votave në të cilat 10 romanet e nominuar Ata kundërshtuan çmimin, ode e realizmit magjik të quajtur El Camino de Santiago u shemb, duke hapur duelin e titanëve midis veprave Lindja, nga arscar García (pseudonim) dhe Sol de Tebas, nga Jim Hawkins (pseudonim), ky i fundit fituesi i 601 mijë eurove të çmimit.

Identiteti nën karakterin e Stevenson? Raundi i Dolores, sigurisht, të cilët nuk mund të ndihmonin por të përparonin drejt Jurisë dhe Madhërive të tyre nën një «Jo, jo. . . » duke konfirmuar një surprizë që nuk është tretur ende. "Sot ju e bëni të vërtetë ëndrrën që unë e dua që nga adoleshenca", pohoi ajo disi më e qetë. "Unë ia kushtoj dashurisë sime, dhe jo, ata nuk janë Illuminati siç mendojnë shumë prej jush", shtoi ai duke qeshur.

Titulli i vërtetë i Sol de Tebas u zbulua si Unë do t'ju jap të gjitha këto, të përcaktuara nga vetë Redondo si "një roman për lakminë"., dhe që transkripton vargun e Mateut 4-9. Mbajtja e stilit të zi të trilogjia Baztán, e cila ka shitur më shumë se 700 mijë kopje, autori i San Sebastian ndryshon regjistrin duke paraqitur historinë e Manuel, një shkrimtar që shkon për të identifikuar trupin e burrit të saj, varlvaro, i cili vdiq gjatë një aksidenti të dyshimtë trafiku. Historia përshkon vendet më autentike të një Galician Ribeira Sacra në të cilën personazhi i Manuel do të përpiqet të zbulojë identitetin e asaj që ndodhi falë ndihmës së një prifti mik të të ndjerit dhe një roje civile në pension. Pas komplotit, ekzistenca e familjeve fisnike galisiane të përcaktuara si "boshe dhe të mbrapshta" dhe atmosfera e një toke të dominuar nga burrat për më shumë se 2 vjet.

Chicot Álvarez: udhëtimi në Greqinë e Lashtë të një babai shkrimtar

çmimi marcos-chicot-planet-2016

Finalisti për Çmimin Planeta 2016 dhe, për këtë arsye, fitues i çmimit 150.250 euro i shkoi psikologut të Madridit Marcos Chicot vlvarez, përgjegjës për atë që ka qenë libri elektronik më i shitur në spanjisht midis 2013 dhe 2016: Vrasja e Pitagorës. Një triumf që ai ka arritur ta ndërthurë me shkrimin e një romani të quajtur Lindja dhe titulli i të cilit u zbulua si Vrasja e Sokratit.

I vendosur në 437 pes dhe i zhvilluar gjatë 26 viteve që zgjati Lufta e Peloponezit, Vrasja e Sokratit propozon një udhëtim në Greqinë autentike klasike, në jetën e saj të përditshme, te farkëtarët dhe poçarët e saj të kthyer në luftëtarë të fatit. Romani përqendron vëmendjen e tij tek ai që konsiderohet filozofi më i madh i të gjitha kohërave, Sokrati, i cili sipas orakullit të Delphi do të vdesë në duart e një njeriu me një vështrim të qartë. Në të njëjtën kohë, Querefonte, dishepulli dhe miku i tij, fiksohet me Perseun dhe sytë e tij pothuajse transparentë.

Përpunimi i romanit nga Chicot vlvarez nuk vjen pa një sfond që është më pak prekës dhe frymëzues.

Gjithçka filloi në vitin 2009, vit në të cilin lindi vajza e dytë e shkrimtarit, Lucía, me Sindromën Daun, e cila bëri që autori të vendoste një qëllim personal që do të lejonte që vajza e tij të mbijetonte dhe në të njëjtën kohë të përqendrohej 100% te aspekti i saj i Shkrimtarit. Ajo është frymëzimi dhe motivi total i një romani që i janë dashur më shumë se pesë vjet për të bërë. "Po të mos ishte ajo, nuk do të vazhdoja të isha shkrimtar", tha shkrimtari pas marrjes së çmimit. TE

Nga ana tjetër, Chicot vlvarez është anëtar i fondacionit Mensa për njerëz të talentuar dhe dhuron 10% të fitimeve nga punimet e tij për OJQ të ndryshme për fëmijë me aftësi të kufizuara, përfshirë FSDM (Fondacioni i Sindromës Daun të Madridit).

Dolores Redondo dhe Marcos Chicot Álvarez bëhen fituese dhe finaliste e Çmimit Planeta 2016, një konkurs që vazhdon të shtojë edicione të reja dhe angazhimin më të fortë në lirikën e asaj që është një dhjetë grupet më të rëndësishme botuese në botë.

Çfarë mendoni për rezultatet e këtij Çmimi të fundit Planet?

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   KARTELA dijo

    Unë nuk e kam blerë këtë çmim për vite me radhë pa ndonjë koment më shumë