Sylvia Plath. 4 poezi për të festuar lindjen e tij

Sylvia Plath lindi më 27 tetor 1932 në Boston. Poet, ai gjithashtu shkruajti proza ​​dhe ese. Kishte një jeta e komplikuar, me probleme mendore që nga rinia e tij dhe një personalitet depresiv. Dhe fati i saj u shënua me divorcin nga burri i saj. Por ne jemi duke festuar përvjetorin e lindjes së tij dhe kujtesa më e mirë është leximi disa nga poezitë e tij. Këta janë të zgjedhurit e mi.

Sylvia Plath

Ai postoi të tijën poezia e pare me vetëm tetë vjet dhe ai vazhdoi të shkruante histori dhe vargje që u dërgoi revistave të ndryshme, të cilat i lejuan atij të kishte sukseset e para. Në mes të viteve 50, dhe kur unë tashmë vuaja nga disa çrregullime mendore, u diplomua në Kolegjin Smith. Por para se të kalonte nëpër një spital psikiatrik sepse ishte përpjekur të bënte vetëvrasje.

Mori një Bursë Fulbright dhe ai ishte në Universitetin e Kembrixhit, ku vazhdoi punën e tij letrare. Aty u takua Ted përqafohet, me të cilin u martua dhe pati dy fëmijë. Por martesa u prish për një pabesimtar të burrit të saj. Në atë situatë, me dy fëmijë të ngarkuar, të sëmurë dhe me pak para, vetëvrasje u kthye për ta ndjekur. Dhe në vetëm tridhjetë vjeç, ai vrau veten duke u mbytur në gaz.

Punimet e tij përfshijnë tituj të tillë si Kolosi, Kalimi i ujit, Pemët e dimrit o Kavanoza e ziles. Marrë Çmimi Pulitzer në 1982, si pas vdekjes, për të tyre Poezi të plota.

poezi

fjalë

Sëpata
Pas goditjes së të cilit kumbon druri,
Dhe jehona!
Jehonat që tërhiqen
Nga qendra si kuajt.

SAP
Fryhet si lot, si
Tendosja e ujit
Për rivendosjen e pasqyrës tuaj
Në shkëmb

Kjo bie dhe kthehet
Një kafkë të bardhë,
Të brejtura nga barërat e këqija.
Vite më vonë
Unë i takoj gjatë rrugës -

Fjalë të thata pa kalorës.
Zhurma e palodhur e thundrave.
Ndërsa
Nga fundi i pusit, yje të fiksuar
Ata sundojnë një jetë.

***

rival

Nëse hëna buzëqeshi, do të dukej si ti.
Ju lini të njëjtën përshtypje
E diçkaje shumë të bukur, por asgjësuese.
Të dy janë shumë të aftë në huazimin e dritës.
Goja e tij në O vajton për botën; e juaja është e palëkundur,

Dhe dhurata juaj e parë është të ktheni gjithçka në gur.
Zgjohem në një mauzole; A je ketu,
Duke goditur gishtat në tryezën e mermerit, duke kërkuar cigare,
Keq sjellje si grua, por jo aq nervoze,
Dhe duke vdekur për të thënë diçka të papërgjegjshme.

Hëna gjithashtu ul subjektet e saj,
Por gjatë ditës është qesharake.
Pakënaqësitë tuaja, nga ana tjetër,
Ata vijnë përmes kutisë postare me rregullsi të dashur,
E bardhë dhe e zbrazët, e shtrirë si monoksid karboni.

Nuk ka asnjë ditë që është e sigurt nga lajmet për ju,
Përmes Afrikës, mbase, por duke menduar për mua.

***

Unë jam vertikal

Më shumë do të doja të isha horizontale.
Unë nuk jam një pemë me rrënjë të thella
në tokë, duke pirë minerale dhe dashuri amtare,
kështu që ri-lulëzon nga marsi në mars,
shkëlqim, as krenari e parterre
e bardhë e britmave admiruese, e rilyer rëndë,
dhe në lidhje me, unë e injoroj, të humbasë petalet e saj
Krahasuar me mua ai është i pavdekshëm
pema dhe lulet më të guximshme:
Do të doja moshën një vjeçare, pamaturinë e të tjerëve.

Sonte, në dritë pafundësisht të vogël
të yjeve, pemëve dhe luleve
ata kanë përhapur freskinë e tyre të madhe.
Unë eci mes tyre, ata nuk më shohin, kur fle
ndonjëherë mendoj se unë vëlla
më shumë se kurrë: më shkon mendja.
Moreshtë më normale, e hedhur. Parajsë
dhe pata një bisedë të hapur, kështu do të jem
më e dobishme kur bashkohem përfundimisht me tokën.
Pema dhe lulja do të më prekin, më shikoni.

***

Espejo

Unë jam argjend dhe i saktë. Pa paragjykim.
Dhe sa shoh që pi pa vonesë
ashtu siç është, e paprekur nga dashuria ose urrejtja.
Unë nuk jam mizor, thjesht i sinqertë:
sy katërkëndësh i një perëndie të vogël.
Në murin përballë kaloj kohën
meditimi: rozë, me njolla. Kam kohë që e shikoj
kjo është pjesë e zemrës sime. Por ajo lëviz.
Fytyrat dhe errësira na ndajnë

pa pushim. Tani unë jam një liqen. Mbylle
mbi mua një grua, kërko arritjen time.
Kthehuni tek ato zjarrfikës të rremë
të hënës. Shpinën tuaj po e shoh, me besnikëri
Unë e pasqyroj atë. Ajo më paguan me lot
dhe gjeste. Kujdeset Ajo vjen e shkon.
Fytyra e tij me natën zëvendësohet
në mëngjes Isha vajzë e mbytur dhe e moshuar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.