Swifts: Fernando Aramburu

Swift

Swift

Swift është një roman bashkëkohor i shkruar nga profesori, poeti dhe eseisti spanjoll Fernando Aramburu. Vepra është redaktuar dhe botuar nga shtëpia letrare Tusquets në vitin 2021. Një nga konceptet kryesore dhe më përfaqësuese të librit ka të bëjë me jetën dhe aftësinë e një qenieje njerëzore për të vendosur se si ta jetojë atë dhe nëse është apo jo e saktë të përfundoje për dorën e vet.

Fernando Aramburu është një prozator dhe, si i tillë, nuk mund të pritet më shumë se cilësi në këtë drejtim. Megjithatë, Shumë nga lexuesit e tij janë ankuar se sa e çrregullt dhe kaotike është struktura e veprës., ndërsa të tjerët thjesht theksojnë se kjo është një formulë që kontribuon në përshkrimin e narratorit

Përmbledhje e Swiftnga Fernando Aramburu

Qasja e vetëvrasjes

shpejtësitë, Në radhë të parë, është një ditar: kronika e jetës së Toni, një mësues i çekuilibruar shkolle dhe të ngopur me botën dhe mundimet e saj, se vendos - pa ankesë - merrni jetën tuaj. Për të kryer këtë detyrë të pazakontë, propozohet mbajtja e një regjistrimi të përpiktë. Aty ai rrëfen të gjitha konfliktet, fatkeqësitë dhe kthesat që, në mendjen e tij, e shtynë të mendonte për të kryer një sulm ndaj vetes.

Nëse në fund e kryen aktin apo jo, është fakt që do të vijë në momentin e duhur. Ndërkohë, lexuesi do të ketë mundësinë të mësojë në detaje biografinë e Tonit: mendimet, idetë, intimitetin, frikën dhe lloj-lloj problematikash. Mënyra e tij e të shkruarit të kujtimeve është e mbushur me një vështrim acid që duket se e vendos përtej konflikteve që e mundojnë, duke u bërë, në shumë raste, zotërues i një humori të zi të privilegjuar.

Ditari si pikë kyçe në ndërtimin e protagonistit

“Kam planifikuar të bëj vetëvrasje brenda një viti, madje e kam të planifikuar datën: 21 korrik, e mërkurë mbrëma”. Ky është vetëdënimi i Toni, një zotëri që ka arritur në vjeshtën e jetës së tij duke ndjerë se nuk ka bërë asgjë të dobishme. Po kështu, ai e kupton se nuk ka dashur sinqerisht asnjë person dhe, për të përfunduar, Ai beson me zjarr se nuk ka asnjë arsye për të cilën jeta ia vlen të jetohet.

Natyrisht, të gjitha këto hamendje dhe ndjenja i zbulohen lexuesit përmes tekstit intim që ai ka propozuar të shkruajë gjatë gjithë atij viti që i është dhënë si kufi për të vlerësuar situatën e tij. Çdo muaj, midis gushtit dhe korrikut vijues, protagonisti përgatitet të derdhë të gjitha përvojat e tij në atë hapësirë ​​rrëfimi që është ditari i tij, ku Toni do të prezantojë pjesë të historisë së tij që synojnë të plotësojnë biografinë e tij.

Pa rezerva apo konsiderata

Me përjashtim të Pepës, qenit të Tonit, të gjithë personazhet janë të pakëndshëm. Megjithatë, kjo jo vetëm që i shërben një qëllimi, por është e kuptueshme, pasi vepra rrëfehet në vetën e parë, dhe protagonisti është jo i besueshëm. Me këtë acid të zakonshëm dhe ton të sinqertë që karakterizon Swift, personazhi kryesor flet për të gjithë njerëzit që i kanë dhënë tonin ekzistencës së tij.

Në këtë mënyrë, lexuesi mund të takojë - nën dritën e errët të mendjes së rrahur të Tonit - Amalinë, ish-gruan e protagonistit, një grua që, pas vitesh martese të dështuar, e lë marinarin e saj për të jetuar fantazitë e saj lezbike të sapofituara. Po kështu, dihet edhe për Nikitën, djalin e Tonit dhe një dembel të shenjtëruar, për të cilin personazhi kryesor, më shumë se dashuri, ndjen një lloj keqardhjeje dhe përbuzjeje.

Një llogari me të kaluarën

Sipas Tonit, fëmijëria e saj u karakterizua nga abuzime dhe mungesë vlerësimi. Rrjedhimisht, prindërit e saj nuk shkojnë shumë mirë në kujtimet e saj. në faqet e Swift Bie shi qortime të natyrës më të larmishme ndaj çiftit që pa jetën e protagonistit. Toni nuk i bën dëm që nëna e saj është në spital psikiatrik ndërsa vuante nga Alzheimer, apo që babai i saj është varrosur prej vitesh.

Ata janë të gjithë viktima të humorit të tij të zi dhe acid, të lëshimit të zemërimit të tij - këtu përfshihen vëllai i tij Raulito, prindërit e Amalia-s ose drejtori i shkollës ku Toni punon duke u përpjekur të edukojë shumë të rinj të cilët, në realitet, ata nuk nuk e intereson atë. Ndoshta i vetmi person që është një strehë paqeje në jetën e Tonit është shoku i tij më i mirë., të cilën pas shpine e quan “Patachula”, sepse humbi këmbën në një sulm.

Dashuria nuk u shpëton vetëvrasjeve

Të vetmit që duket se shkaktojnë pak dashuri tek Toni është Pepa -kafsha jote-, Agueda - një dashuri e vjetër që rishfaqet në mënyrë të pahijshme - dhe Tina, një kukull seksi falë së cilës lexuesi mund të marrë pjesë në hyrjet më të përzemërta dhe të buta në libër.

Secili prej këtyre personazheve të lartpërmendur luan një rol themelor në ekzistencën e un Ton që ecën me Pepën në rrugë në Madrid—një qytet që rezulton të jetë një personazh tjetër—. Ndërsa shpejtësitë —zogjtë— fluturojnë mbi çati, të lirë mbi të gjitha, Toni sheh pavarësinë absolute dhe më të thjeshtë të reflektuar në to.

Rreth autorit, Fernando Aramburu

Fernando Aramburu

Fernando Aramburu

Fernando Aramburu ka lindur në vitin 1959, në San Sebastián, Spanjë. Ai është një shkrimtar, profesor, poet, prozator dhe eseist spanjoll, fitues i nderimeve të mëdha, si çmimi i Akademisë Mbretërore Spanjolle (2008), Çmimi i Novelit Tusquets (2011) ose Çmimi Kombëtar i Narrativës (2017). Në universin letrar shquhet për romane me ndikim të jashtëzakonshëm, si p.sh Patria (2016), të cilat i dhanë vlerësime shumë pozitive.

aramburu u diplomua në filologji hispanike në Universitetin e Zaragozës. Vite më vonë ai u transferua në Republikën Federale të Gjermanisë nga ku u mësoi spanjisht fëmijëve të emigrantëve spanjishtfolës. Më vonë doli në pension për t'ia kushtuar gjithë kohën krijimit letrar.

Libra të tjerë nga Fernando Aramburu

 • Zjarret e limonit (1996);
 • Sytë bosh: Trilogjia Antibula 1 (2000);
 • Trumbetuesi i Utopisë (2003);
 • Jeta e një morri të quajtur Matías (2004);
 • Bami pa hije: Trilogjia Antibula 2 (2005);
 • Udhëtoni me Klarën nëpër Gjermani (2010);
 • Vite të ngadalta (2012);
 • Mariviani i Madh: Trilogjia Antibula 3 (2013);
 • pretendime të pangopura (2014);
 • Swift (2021);
 • fëmijët e fabulës (2023).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.