Një ditë si sot Rosalía de Castro vdiq

rosalia-de-kastro

Më 15 korrik 1885, nëna e poezisë Galician, Rosalía de Castro, ndërroi jetë., një grua e vetmuar, e fortë dhe e përbuzur në një kohë kur gjinia femërore dhe tokat galike u përbuzën nga qarqet socio-kulturore të Spanjës.

Njohur vite pas vdekjes së saj, sot autori i Cantares Gallegos është një ikonë e Galicia, një nga autorët më të rëndësishëm të shekullit të XNUMX-të dhe një shembull i trimërisë në kohë të padrejta që ne kujtojmë sot në Actualidad Literatura. 

Gëzim Saudade dhe Galike

Megjithëse historianët dhe kritikët këmbëngulën për të fshehur identitetin e babait të Rosalía de Castro, me kalimin e kohës u bë e njohur se poeti më i famshëm galisian në histori, e lindur më 24 shkurt 1837 në Santiago de Compostela, ishte vajza e priftit José Martínez Viojo dhe një nënë me pak burime ekonomike me emrin María Teresa de la Cruz Castro y Abadía, prandaj de Castro do të rritej nga tezja e saj dhe , pra, kush do ta bënte të vetëdijshme për zemrën rurale të Galicës që do të frymëzonte universin e saj letrar.

Në ato vite, Letërsia dhe poezia galike ishin diskredituar nga spanjishtja, një gjuhë e imponuar dhe e përqendruar në skenën kulturore të Spanjës qendrore që vazhdoi të etiketonte një pjesë të kontureve të vendit si zona të varfra, fshatare dhe të papunuara. Një mendim që goditi trashëgiminë e lirikës galike-portugeze që thirri për një qasje të re në mënyrë që ta ringjallte atë dhe t'ia kthente njerëzve të saj.

Gjatë fëmijërisë së jetuar me tezen e saj në Padrón y Castro de Ortoño, në La Coruña, Rosalía de Castro filloi të ishte e vetëdijshme se sa e vështirë ishte jeta në fshatarin Galician, melankolia e njerëzve të saj dhe ndjenja e nostalgjisë për diçka të pamundur të arrihej , e cila njihet në prozën galike-portugeze si "saudade", një ndjenjë që do të përcaktonte plotësisht punën dhe jetën e një gruaje të cilën shumë e konsideronin si të vetmuar, të pavarur dhe melankolike.

Sidoqoftë, vizatimi dhe muzika argëtuan jetën e Rosalía derisa ajo u transferua në Madrid, ku u martua me Manuel Murguía, eksponent maksimal i Galician Rexurdimento dhe krijues i Akademisë Mbretërore Galike, i cili pasi lexoi broshurën me poezi La flor, e nxiti gruan e tij të botonte Cantares Gallegos.

Botuar në 1863 në Vigo, përmbledhja me poezi u frymëzua nga këngët e vjetra nga Galicia që autori u rregullua për të përcaktuar poezi që trajtonin tema të tilla si dashuria, sjelljet e tokës Galician dhe madje edhe situatën socio-politike të kohës, veçanërisht në lidhje me të cilat kishin të bënin me një imigrim të udhëhequr nga galicianët që po largoheshin për në Amerikën Latine.

Vepra u vlerësua dhe u "adaptua" nga vetë galicistët, të cilët i kthyen një pjesë të poezive të tyre në një simbol të një kulture të harruar deri më tani.

Këngët Galician do të ndiqeshin nga vepra të tjera të tilla si Follas novas (1880) ose Në brigjet e lumit Sar (1884), me një karakter më modernist dhe në të cilin gjendja psikike dhe fizike e autores do të bëhej pretendimi kryesor i prozës së saj. Një vepër që shënonte melankolinë e vazhdueshme të një gruaje të keqkuptuar, larg ashpërsisë së dashurisë pavarësisht se ishte grua dhe nënë, por mbi të gjitha, e nxitur nga sëmundja që do t'i jepte fund jetës së saj në 1885 për shkak të kancerit të mitrës.

Vitet kaluan dhe poezia që aq shumë kishte depërtuar në shoqërinë Galike u bë pëllumba që fluturonte mbi vendet e tjera, gjë që rrëmbeu zemrat e kritikëve dhe autorëve (sidomos shumë të brezit të 98), të cilët e njohën Rosalía de Castro si materia e letrave galike .

Siç mbaj mend, asgjë më mirë sesa ndarja e këtij vargu nga Lieders, i cili përmbledh një pjesë të universit të autorit:

Shpresa e lavdisë kurrë nuk ka dominuar shpirtin tim dhe as nuk kam ëndërruar ndonjëherë që dafinat të më shtypin ballin. Vetëm këngët e pavarësisë dhe të lirisë më kanë lëkundur buzët, megjithëse rreth e rrotull kisha ndjerë, që nga djepi, zhurmën e zinxhirëve që duhet të më burgosnin përgjithmonë, sepse trashëgimia e grave është pranga e skllavërisë.

A keni lexuar ndonjëherë Rosalía de Castro?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.