Simbolika e La Casa de Bernarda Alba

Shtëpia e Bernarda Alba

"Shtëpia e Bernarda Alba" Perhapsshtë ndoshta shfaqja më transhendente nga Federico García Lorca dhe përmban brenda vetes një univers të gjerë, domethënës dhe simbolik që sillet rreth konceptit të lirisë.

Drama lind nga konflikti mes Bernarda Alba, e cila përfaqëson autoridad, dhe dëshira për t’u ndjerë e lirë nga disa prej vajzave të tij, veçanërisht Adela, më e vogla prej tyre.

Lorka, që jetoi në mishin e tyre Represioni seksual për homoseksualitetin e tyre na paraqet në mënyrë të përkryer një hapësirë ​​të mbyllur në të cilën dëshira trupore trajtohet si mëkat dhe gratë që e banojnë atë dënohen paraprakisht që të mos njohin një burrë. Ky ndalim rëndon mbi ta, duke bërë që devijimi nga udhëzimet e vendosura nga Bernarda autoritare të çojë vetëm në fatalitet. Me burrin e Bernardës të vdekur, nuk ka burra, dhe as nuk duhet të ketë, dhe fuqia përfundimtare e gjithçkaje qëndron tek vetë nëna, stafi i së cilës nuk është asgjë më shumë sesa një simbol fallik që justifikon fuqinë e thënë.

Atmosfera të kujton shumë atë të një manastiri, duke pasur parasysh veçimin e vajzave të virgjëra brenda hapësirës së shtëpisë së tyre nga e cila mezi largohen dhe në të cilën figura e njeriut është më se e ndaluar. Kështu, e sigurt simbologji  shënon këtë paralele: muret e bardha sugjerojnë virgjërinë dhe muret e trasha të shtëpisë vërtetojnë izolimin të cilit i nënshtrohen

Por dëshirat nuk i kuptojnë digat, dhe gruaja e re Adela Ajo e çon nxehtësinë e saj në pasojat e fundit, së pari duke u përpjekur të ngjyrosë me veshjet e saj vajtimin e përhershëm të shtëpisë si një shenjë të qartë rebelimi dhe në fund të fundit të vendosë që vetëvrasja është më mirë sesa të jetosh pa qenë në gjendje të lëshosh atë që është në gjoksin e saj. Ajo e do dhe është gjithashtu e ndërsjellë, kështu që nuk mund ta konceptojë jetën pa të dashurin e saj dhe prandaj rrahjet e zemrës së saj janë të panevojshme.

Shfaqja mbaron ndërsa fillon, me Bernarda që porosit vajzat e saj Silencio dhe duke kërkuar që ata të kursejnë për ta dhimbjen për vetëvrasjen e më të voglës nga motrat pasi që, për mendimin e tyre, paraqitja dhe gjakftohtësia janë dukshëm më të larta se ndjenjat që në asnjë rrethanë nuk duhet të dalin në dritë pasi kjo do të ishte një dobësi e shfaqjes. Ky imazh tronditës është një kritikë e qartë e moralit të vjetër që censuron dëshirat dhe spontane në favor të një urdhri më të dukshëm sesa të sinqertë që promovon një drejtësi më hipokrite sesa të virtytshme.

Më shumë informacion - Lorca në internet

Foto - Çfarë të doni sot


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.