Silvina Ocampo dhe një nga historitë e saj

argjendi

Duke ecur nëpër sit Taringa, ku karakteri eklektik i postimeve të tij mund t’i japë dikujt një artikull mbi psikologjinë për qentë, së bashku me një tjetër mbi filozofinë Heideggerian, unë hasa një postim që më bëri vërtet të lumtur, si dhe më befasoi në injorancën time.

Silvina Ocampo meritonte një postim, ku u botua një histori që nuk e kisha lexuar dhe që isha me kënaqësi ta gjeta. Unë do të doja ta ndaja me ju, së bashku me një përmbledhje që vetë Borges shkroi për shkrimtarin.

Ashtu si Zoti i vargut të parë të Biblës, secili shkrimtar krijon një botë. Kjo krijim, ndryshe nga hyjnorja, nuk është exnibus; Ajo lind nga kujtesa, nga harresa që është pjesë e kujtesës, nga letërsia e mëparshme, nga zakonet e një gjuhe dhe, në thelb, nga imagjinata dhe pasioni. […] Silvina Ocampo na propozon një realitet në të cilin bashkëjetojnë kimerika dhe ajo shtëpiake, mizoria e përpiktë e fëmijëve dhe butësia e butë, hamaku paraguaian i një të pesta dhe mitologjia. […] Atij i interesojnë ngjyrat, nuancat, format, konvekse, konkave, metale, të përafërt, të lëmuar, të errët, të tejdukshëm, gurë, bimë, kafshë, aromën e veçantë të secilës orë dhe të çdo stine, muzikën, jo më pak misteriozen poezia dhe pesha e shpirtrave, për të cilat flet Hugo. Nga fjalët që mund ta përcaktojnë atë, më e saktë, mendoj se është e shkëlqyeshme ".

Jorge Luis Borges

silvina3

Atë për një tjetër - Silvina Ocampo

Prisja ta shihja por jo menjëherë, sepse shqetësimi im do të kishte qenë shumë i madh. Ai gjithmonë e shtynte takimin tonë, për ndonjë arsye e kuptonte apo jo. Një pretekst i thjeshtë për të mos e parë apo për ta parë një ditë tjetër. Dhe kështu vitet kaluan, pa u ndjerë koha, përveç në lëkurën e fytyrës, në formën e gjunjëve, qafës, mjekrës, këmbëve, në përkuljen e zërit, në mënyrën e ecjes, dëgjimit, vendosjes së një dorën në faqe, duke përsëritur një frazë, në theksim, në padurim, në atë që askush nuk vëren, në thembra që rritet në vëllim, në cepat e buzëve, në irisin e syve, në bebëzat, në krahët, në veshin e fshehur pas flokëve, në flokët, në thonjtë, në bërryl, oh, në bërryl!, në mënyrën e të thënëit si je? apo me të vërtetë apo mund të jetë ose në cilën kohë? ose nuk e njoh. Jo, jo Brahms, Beethoven, mirë, disa libra. Heshtja, e cila ishte më e rëndësishme se prania, i thurr intrigat e tyre.

Asnjë takim, që nuk ishte krejt absurd, u zhvillua: një grumbull paketash më mbuloi dhe ai, duke ngrënë bukë dhe duke mbajtur një shishe verë dhe një shishe Coca-Cola, bëri sikur më dha dorën. Padyshim dikush ngeci dhe lamtumira ishte para çfarë? Telefoni thirri, gjithmonë i gabuar, por frymëmarrja e dikujt korrespondonte saktësisht me frymëmarrjen e tij, dhe më pas, në errësirën e dhomës, iu shfaqën sytë, me ngjyra u shfaq timbri i atij zëri pa fund, një zë që e komunikonte atë. ose me disa degë të një lumi që shkon midis gurëve pa arritur kurrë në grykë, një lumë burimi i të cilit, në malet më të larta, tërhiqte puma ose fotografë që vinin nga larg për të parë këto mrekulli. Më pëlqente të shihja njerëz si ai. Disa që dukeshin pothuajse identikë, nëse shikonin me vështrim; ose një mënyrë për të mbyllur plotësisht qepallat, sikur diçka të dhemb.

Më pëlqente gjithashtu të flisja me njerëz që flisnin me të ose që e njihnin shumë ose që shkonin ta shihnin në ato ditë. Por koha po mbaronte, si një tren që duhet të arrijë destinacionin e tij, kur roja roket në derën e pasagjerit që po fle ose njofton stacionin tjetër, fundin e udhëtimit. Duhej të takoheshim. Ne ishim mësuar të mos shiheshim aq shumë sa nuk u pamë. Edhe pse nuk jam i sigurt që nuk e pashë, madje edhe nga dritarja. Në atë dritë të zymtë të pasdites, ndjeva se diçka po mungonte.

Kalova para një pasqyre dhe kërkova veten. Unë nuk pashë brenda pasqyrës, por dollapin në dhomë dhe statujën e një Diana the Huntress që nuk kisha parë kurrë në atë vend. Ishte një pasqyrë që shtiret si pasqyrë, ashtu siç bëja kot kot se isha vetvetja.

Atëherë ajo kishte frikë se mos dera do të hapej dhe se ai do të shfaqej në çdo moment dhe se shtyrjet që e mbanin gjallë dashurinë e tyre do të mbaronin. Ai u shtri në dysheme në trëndafilin e një qilimi dhe priti, priti që zilja në derën e përparme të ndalonte të bjerë, priti, priti dhe priti. Ai priti që drita e fundit e ditës të zhdukej, pastaj hapi derën dhe hyri ai që nuk e priste. Ata u kapën për dore. Ata ranë mbi trëndafilin mbi qilim, rrotulloheshin si një rrotë, të bashkuar nga një dëshirë tjetër, nga krahët e tjerë, nga sytë e tjerë, nga psherëtima të tjera. Ishte në atë moment që qilima filloi të fluturonte në heshtje mbi qytet, nga rruga në rrugë, nga lagje në lagje, nga sheshi në shesh, derisa arriti në buzë të horizontit, ku filloi lumi, në një plazh të thatë, ku Cattails u rritën dhe lejlekët fluturuan. Agojnë ngadalë, aq ngadalë sa nuk e vunë re ditën ose mungesën e natës, ose mungesën e dashurisë, ose mungesën e gjithçkaje për të cilën kishin jetuar, duke pritur atë moment. Ata ishin të humbur në imagjinatën e një harrese - ai për tjetrin, për një tjetër - dhe u pajtuan.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lule dijo

  Përshëndetje ... emri im është Florencia dhe do të doja të dija pse historia e "Peshkut të Panjohur" që sipas një prej librave me histori letrare sugjeruar kushëririt tim nuk shfaqet askund në internet ... Silvina Ocampo është autori i asaj historie ... tani e tutje ju faleminderit shumë që i dhuruat lexuesit mundësinë të shprehen ... për mua, letërsia është diçka shumë e veçantë, është një grup ndjenjash dhe do të isha shumë i interesuar nëse ju përgjigju sepse unë kam nevojë për të marrë një pjesë të punimeve tuaja dhe atë histori në ju duket se i përkasin Silvina Ocampo ...
  Faleminderit shume…
  Florencia

 2.   daniela dijo

  Përshëndetje, shikoni, sot ata më dhanë një histori për të bërë detyrat e shtëpisë time të quajtur «fustani prej kadifeje» dhe ata më kërkuan të bëja një grafik të Silvina Ocampo. Autori i tregimit Unë nuk e kuptoj historinë ku donte të shkonte Cornelio Catalpina me veshjen