Silmarillion

Art në lidhje me Silmarillion.

Art në lidhje me Silmarillion.

Silmarillion është një përmbledhje e historive epike të fantazisë së ndërlidhura të krijuara nga shkrimtari britanik JRR Tolkien. Wasshtë shkruar për disa dekada dhe u botua pas vdekjes në 1977 nga djali i autorit, Christopher Tolkien. Titulli i referohet Silmarils, tre bizhuteritë e bukura historia e të cilave tregohet në libër, të cilat lidhen me ngjarje të tjera që rrëfehen gjatë tij.

Puna përbëhet nga pesë pjesë që përshkruajnë dhe lidhen me shfaqjen e territoreve dhe krijesave të ndryshme që përbëjnë universin e gjerë për të cilin shkrimtari krijoi The Hobbit y Zoti i unazavesi dhe lufta për pushtet midis forcave të së mirës dhe së keqes. E fundit nga këto pesë pjesë, me titull Historia e unazave të pushtetit dhe epoka e tretë, lidhet drejtpërdrejt me ngjarjet e rrëfyera në dy romanet e përmendura. Këto vepra janë ndër sagat më të mira të librit në botë.

Një postim i vonë nga fillimi

Postimi yt erdhi një herë Zoti i unazave ajo tashmë kishte arritur një popullaritet të madh në të gjithë botën. Shumë lexues dhe kritikë e konsiderojnë veprën më komplekse të Tolkien pasi përmban mitologji dhe histori që mbështesin të gjithë botën e trilluar të krijuar nga shkrimtari.

Sobre el autor

John Ronald Reuel Tolkien, i njohur më mirë si JRR Tolkien, ishte një filolog, profesor dhe shkrimtar britanik i lindur në Bloemfontein. (në ditët e sotme territori i Afrikës së Jugut) në 1892. Gjatë fëmijërisë së tij ai u vendos në Birmingham, Angli, me nënën dhe motrën e tij. Ai ishte një specialist i shquar në filologji dhe gjuhë angleze, dhe student i gjuhëve të ndryshme.

Përvoja e tij si oficer britanik në Luftën e Parë Botërore, zjarri i tij ndaj fesë katolike, interesi i tij për filozofinë dhe mitologjitë evropiane, si dhe njohuritë e tij të gjera të gjuhësisë ndikuan dhe pasuruan punën e tij fantastike. Ai arriti famë botërore në vitet pas botimit të Zoti i unazave, në vitet 1950

Përveç këtij romani, ai është autor i Rastësisht, The Hobbit, Silmarillion, Historia e Kullervës, Përralla të papërfunduara të Númenorit dhe Tokës së Mesme, Historia e Tokës së Mesme dhe tregime dhe poezi të tjera. Ai ishte gjithashtu profesor në Universitetin e Oksfordit dhe Kolegjit Merton.

Ai u martua me Edith Mary Bratt dhe ata kishin katër fëmijë së bashku. Ai vdiq në Bournemouth, Angli, në 1973., duke lënë një pjesë të punës së tij të papërfunduar. Kjo u mblodh, u redaktua dhe u botua në vitet e mëvonshme nga djali i tij i tretë Christopher John Reuel Tolkien.

JRR Tolkien.

JRR Tolkien.

Krijimi i Ardës, mitologjitë e saj dhe lufta e së mirës kundër së keqes

Silmarillion fazat e krijimit të universit me emrin Eä, nga perëndia suprem Ilúvatar, i quajtur gjithashtu Eru. Ky zot gjithashtu krijoi Ainurin, hyjnitë e tjera që formuan Ardën, botën e banuar nga kukudhët, njerëzit dhe krijesat e tjera.

Gjatë krijimit të Ardës, një nga Ainurët, i quajtur Melkor, filloi të korruptojë veprat dhe hyjnitë e tjera të krijuara nga Eru, duke çliruar kështu kundërshtimin midis së mirës dhe së keqes. Kjo dyzim është një nga temat kryesore të të gjithë letërsisë së Tolkien.

Në pjesën qendrore dhe më të dendur të Silmarillion rrëfehet se si, gjatë epokës së parë, një mbret i fuqishëm i kukudhëve i fisit Noldor me emrin Fëanor, krijon Silmarils, tre xhevahirë të çmuar që përmbanin dritën e botës. Silmarilet u vodhën nga Melkor duke lëshuar një sërë ngjarjesh dhe luftimesh që përfshijnë kukudhët, burrat, xhuxhat, perënditë, etj.

Kah fundi i librit rrethanat e krijimit dhe humbjes së unazës unike nga Sauron janë të lidhura, një hyjni plot e keqe dhe ish-aleat i Melkor. Sauron mashtroi kukudhët dhe arriti të falsifikonte objektin që përfaqëson argumentin qendror të Zoti i unazave, duke bashkuar kështu faktet e Silmarillion me ato në këtë roman. Për adhuruesit e letërsisë, ky libër është i domosdoshëm për të lexuar, është një nga veprat më të mira të fantazisë në historinë e njerëzimit.

Artikulli i lidhur:
Librat më të mirë fantazi ndonjëherë

Silmarillion është i ndarë në pesë pjesë

 • Ainulindale.
 • Valaquenta.
 • Silmarillion i pestë.
 • Akallabêth.
 • Historia e unazave të pushtetit dhe epoka e tretë.

Këto pjesë nga ana e tyre përbëhen nga histori të ndryshme midis të cilave spikasin "Historia e Beren dhe Lúthien", "Për udhëtimin e Eärendil dhe Lufta e Zemërimit", "Muzika e Ainur", "Rënia e Gondolinit" , "Bijtë e Hrinit", ndër të tjera.

JRR Tolkien citim.

JRR Tolkien citim -

Zhvillimi i komplotit dhe stilit narrativ

Gjithëdijshëm dhe tregimtar i largët

Si në shumicën e rrëfimeve të shkruara nga Tolkien, në Silmarillion takojmë një narrator të gjithëdijshëm që pak nga pak, dhe duke përdorur përshkrime të bollshme, ai i zbulon lexuesit situata, fakte, personazhe, vende dhe motivime.

Megjithatë, krahasuar me romanet e tij më të njohur, The Hobbit y Zoti i unazave, toni i rrëfimit është më serioz dhe i largët, e cila bie në kontrast me madhështinë e ngjarjeve që lidhen.

Puna e një jete

Silmarillion Përbëhet nga histori të ndërlidhura, të cilat janë shkruar në periudha të ndryshme të jetës së autorit të saj. Ai filloi të skiconte punën në fund të viteve 1910, pasi u shkarkua nga Ushtria Britanike për shkak të sëmundjes në Luftën e Parë Botërore. Ai gjurmoi, rishkroi, dhe redaktoi të dy historitë dhe personazhet në intervale deri në vitet 1960.

Ky fakt rezultoi që disa pjesë të librit të rrëfehen dhe përshkruhen më plotësisht se të tjerat., gjithashtu në atë që ka histori të përpunuara me një ton më filozofik dhe kompleks. Përveç kësaj, ka disa mospërputhje të vogla në lidhje me karakteret dytësore që shfaqen në momente të ndryshme të Silmarillion y Zoti i unazave.

Christopher Tolkien përpiloi, redaktoi dhe përfundoi historitë dhe skicat e babait të tij për të Silmarillion (dhe gjithashtu nga libra të tjerë mbi kozmogoninë e Eä dhe Tokës së Mesme), natyrisht, me ndihmën e shkrimtarit kanadez Guy Gavriel Kay. Kështu përfundoi procesi i gjatë dhe i ndërlikuar krijues i punës.

Sidoqoftë, të gjitha Këto rrethana nuk heqin nga cilësia dhe thellësia e Silmarillion si një libër themelues i botës fantastike i krijuar nga Tolkien. Sidoqoftë, është një lloj biblike e përjetshme për lexuesit dhe adhuruesit e veprës së shkrimtarit britanik, si dhe të letërsisë fantazike në përgjithësi.

Referencat në mitologjitë e ndryshme dhe letërsinë klasike

Frymëzimi i Eä së bashku me të gjitha hyjnitë dhe personazhet e saj mund ta gjejmë në mitologjinë skandinave, kelte dhe grekesi dhe në eposet dhe përrallat e lashta finlandeze dhe anglo-gjermane. Këto referenca mund të gjenden si në personazhet kryesore, ashtu edhe në dialektet dhe fjalorët e ndryshëm të ideuar nga Tolkien për klanet dhe racat e ndryshme.

Ajo gjithashtu të kujton Biblën Judeo-Christian në strukturën e saj dhe, mund të argumentohet, në kundërshtimin midis Eru dhe Melkor.. Ky i fundit është një lloj Lucifer me origjinë nga kori i zotit suprem dhe i korruptuar nga dëshira e tij për të mbretëruar.

Ai gjithashtu i referohet klasikëve të letërsisë, për shembull Shekspirit. Historia e Beren dhe Lúthien Inspiredshtë frymëzuar nga përralla e Uellsit Culhwch dhe Olwen, dhe gjithashtu përmban elemente që i ngjajnë Romeo y Julieta. Nga ana tjetër frymëzuan historinë e dashurisë së Aragorn dhe Arwen, personazhe nga Zoti i unazave.

Figurë

Eru ose Ilúvatar

Ai është perëndia dhe krijuesi suprem i Ainurit, të cilin ai e farkëtoi nga mendimi i tij. Nuk ka asnjë formë fizike ose tipare që mund të përshkruhen. Ai gjithashtu krijoi Eä, universin. Pjesa tjetër e gjërave nuk u modelua direkt nga ai, por nga hyjnitë që ai krijoi. Shtë një aludim i qartë për perëndinë baba të fesë judeo-kristiane.

Melkor ose Morgoth

Deshtë hyjnia më e fuqishme e krijuar nga Eru. Ishte zëri disonant në korin e Ainurit të vendosur nga perëndia suprem dhe është antagonisti kryesor për shumicën e Silmarillion.

Gjatë krijimit të Ardës, ai kishte ambicie të mbretëronte mbi të gjitha si Zoti i Errët. Ai krijoi konfrontime të ndryshme dhe u lidh me zinxhirë. Më vonë ai vodhi Silmarils, të falsifikuar nga kukudhët Fëanor, dhe lëshoi ​​fatkeqësi të panumërta. Ai është babai i çdo të keqeje, e cila vazhdon në botë edhe pas vdekjes së tij.

Imazh nga versioni filmik i Lord of the Rings.

Imazh nga versioni filmik i Lord of the Rings.

Feanor

Ai është një princ dhe më vonë kukudh mbret i klanit të Noldor. Ai fillimisht u ndikua nga Melkor dhe u dënua me 12 vjet internim për sfidimin e vëllait të tij.

Ai është jashtëzakonisht inteligjent dhe një argjendar i shquar. Ai falsifikoi Silmarils nga drita e pemëve Valinor, kur merimanga Ungoliant shkatërroi këtë të fundit. Kur Silmarils u vodhën, ai u zotua t'i merrte përsëri dhe të jepte jetën e tij nëse ishte e nevojshme.

I padobishëm

Isshtë një merimangë gjigante dhe monstruoze, gjithmonë e uritur për dritë, që aleat me Melkor. Së bashku me të, ai helmoi dhe shkatërroi dy pemët e Valinor, Telperion dhe Laurelin, të cilat ishin burimi i dritës për botën para se të ekzistonin dielli dhe hëna. Më vonë ai u nda nga Melkor, si rezultat i lakmisë së tij për Silmarils, dhe pjellë një klan të merimangave të frikshme që helmuan territore të ndryshme.

sauron

Ai është më i fuqishmi nga shërbëtorët e Melkor dhe trashëgon epshin e tij për pushtet dhe të quhet Zoti i Errët. kur kjo është dëbuar dhe të vdekur. Ai është gjithashtu një nga Ainurët. Ai mund të ndërrojë formën sipas dëshirës, ​​një aftësi që ai përdor për të mashtruar kukudhët dhe shumë krijesa të tjera. Ai është gjithashtu një nekromancier dhe farkëtar i fuqishëm. Ai nxiti krijimin e unazave të pushtetit nga kukudhët dhe farkëtoi unazën unike në malin Doom.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.