Si uji për Çokollatën

Si uji për Çokollatën

Si uji për Çokollatën

Si uji për Çokollatën Workshtë vepra më e njohur e shkrimtarit meksikan Laura Esquivel. Pasi u botua në 1989, ajo u bë një klasik në letërsinë ndërkombëtare. Isshtë një roman trëndafili me ngjyrime të dukshme të realizmit magjik. Në vitin 2001, gazeta El Mundo përfshiu rrëfimin në "listën e 100 romaneve më të mira në spanjisht të shekullit XX".

Komploti bazohet në jetën e Titës, një gruaje që jeton mes një dashurie të pamundur dhe gatimit, dhe kush do të kalojë nëpër vështirësi të shumta për të përmbushur një traditë familjare. Falë kësaj historie, Esquivel ishte shkrimtari i parë i huaj në fitoni çmimin e njohur ABBY, në vitin 1994. Që nga botimi i saj deri më sot, kjo vepër ka shitur më shumë se 7 milion kopje dhe është përkthyer në më shumë se 30 gjuhë.

Përmbledhje e Si uji për Çokollatën (1989)

Jozefit - Ose Tita, pasi të gjithë e njohin - ajo është më e vogla nga tre motrat. Ajo është produkt i bashkimit midis María Elena dhe Juan De la Garza. Që kur ishte në barkun e nënës së tij - Mama Elena - ai mund të dëgjohej duke qarë, madje edhe ditën e lindjes së tij të parakohshme në kuzhinën e fermës familjare. Me vetëm dy ditë të vjetra, Tita është jetime nga babai dhe rritet pas gatimit të shtëpisë, Naçës.

Nga një moshë shumë e re, Mjedisi në të cilën rritet ju bën të doni artin e kuzhinës, të cilën ai e përsos nën mësimin e Naçës. Gjatë adoleshencës së saj, Tita është i ftuar në një festë; atje tako Pedro, të dy dashurohen në shikim të parë. Pak më vonë - i motivuar nga ndjenjat e tij të thella - ky i ri shkon në fermën e familjes De la Garza, i vendosur të kërkojë Mamá Elena për dorën e të dashurit të tij.

Kërkesa e Pjetrit refuzohet, si, sipas zakoneve të kohës, Tita —Për të qenë vajza më e vogël - ajo duhet të mbetet beqare për t'u kujdesur për nënën e saj në pleqërinë e saj. Në kundër-propozim, Mamá Elena i ofron atij mundësinë për t'u martuar me të parëlindurin e tij: Rosaura. Papritur, i riu e pranon angazhimin, me synimin për të qenë afër dashurisë së jetës së tij.

Një ditë para martesës, Nacha vdes. Në kusht, Tita duhet të jetë kuzhinierja e re. Dasma bëhet dhe Tita është zhytur në trishtim të thellë, kështu përmes çdo pjate që ajo transmeton e tyre më të largëta ndjenjat.

Nga atje ndodhin një sërë ngjarjesh që, megjithëse priten shumë, do të kenë kthesa që do të befasojnë më shumë se një lexues të apasionuar. Pasioni, dhimbja, çmenduria dhe zakone të ngulitura të kohës, ata janë disa nga përbërësit që do ta sjellin këtë histori në jetë bazuar në një dashuri "të ndaluar".

Analiza e Si uji për Çokollatën (1989)

strukturë

Si uji për Çokollatën është një roman rozë me një realizëm të theksuar magjik. karakteristika 272 páginas dhe ndahet në 12 kapituj. Shtë vendosur në territorin meksikan, konkretisht në qytetin e Piedras Negras de Coahuila. Historia fillon në 1893 dhe mbulon 41 vjet; gjatë asaj periudhe Revolucioni meksikan (1910-1917) situatë që pasqyrohet në komplot.

Ndër veçoritë e punës, autori përfaqësoi kapitujt me muajt e vitit dhe shoqëroi secilin me emrin e një pjate tipike meksikane. Në fillim të secilës pjesë, përbërësit janë të ekspozuar, dhe ndërsa shpaloset rrëfimi, receta përshkruhet në detaje. Romani lidhet nga një rrëfyes i personit të tretë, emri i të cilit do të zbulohet në fund të kësaj.

Figurë

Tita (Jozefit)

Ajo është protagonistja dhe boshti kryesor i romanit, vajza më e vogël e familjes De la Garza dhe a kuzhinier i jashtëzakonshëm. Ajo ka pasur fatin e trishtuar të mos jetë në gjendje të jetë me dashurinë e jetës së saj, edhe pse ata jetojnë në të njëjtën shtëpi. Duke qenë e shtypur nga nëna e saj, ajo do të kërkojë strehë në pasionin e saj tjetër, gatimin. Në një mënyrë magjike, ai do t'i përcjellë emocionet e tij përmes recetave të tij të hollë.

Mama Elena (Maria Elena de La Garza)

Është nëna e Rosaura, Gertrudis dhe Tita. Ka të bëjë një grua me karakter të fortë, autoritare dhe e rreptë. Pasi të bëhet e ve, ajo duhet të jetë kryefamiljari dhe do të duhet të kujdeset për fermën dhe të gjitha vajzat e saj.

Peter Muzquiz

Ai është bashkë-yll i romanit; pavarësisht se është pa shpresë i dashuruar me Titën, Ai vendosi të martohej me Rosaura në mënyrë që të qëndronte afër dashurisë së tij. Pavarësisht nga koha dhe rrethanat, ndjenjat e tij për Titën do të mbeten të paprekura.

Naça

Ajo është kuzhinierja e rachos së familjes De la Garza, dhe i cili, përveç kësaj, luan një rol të rëndësishëm në jetën e protagonistit.

rosaura

Ajo është vajza e parë e çiftit De la Garza, një grua e re me parime dhe zakone, e cila ajo duhet të martohet me Pedron me urdhër të nënës së saj.

Personazhe të tjerë

Gjatë historisë personazhet e tjerë ndërveprojnë i cili do të përfundojë duke i dhënë një prekje të veçantë komplotit. Midis tyre mund të nxjerrim në pah: Gertrude (Motra e Titës), Çença (Çupa dhe shoqja e Titës) dhe Jhon (doktori i familjes).

Curiosities

Shkrimtari ishte martuar me regjisorin Alfonso Arau nga 1975 deri në 1995, kjo ishte Menaxher kryej adaptimi filmik i romanit. Vetë Laura ishte e ngarkuar me shkrimin e skenarit për filmin, me bashkëpunimin e burrit të saj. Filmi ishte një sukses i shkëlqyeshëm që nga premiera e tij në 1992, me një prodhim 100% meksikan, i vlerësuar me 10 çmime Ariel dhe më shumë se 30 përkthime.

Filmi mbeti për dekada mes kinemasë me fitimin më të lartë të Meksikës. Ajo ishte nominuar për çmime të rëndësishme, të tilla si: çmimet Goya dhe Golden Globe në 1993. Por jo gjithçka ishte rozë: në 1995 autori paditi ish-burrin e saj sepse i kishte nënshkruar një klauzolë (në anglisht) në dokumentin e divorcit. Ku ai hoqi dorë nga të drejtat e romanit. Në fund të fundit, shkrimtari meksikan fitoi gjyqin.

Disa të dhëna biografike të autores Laura Esquivel

Shkrimtarja Laura Beatriz Esquivel Valdés lindi Cuauhtémoc (Meksikë), të Shtunën më 30 Shtator 1950. Ajo është vajza e tretë e martesës midis Josefa Valdés dhe telegrafit Julio Esquivel. Në 1968, ajo u diplomua me një diplomë në Edukimin e Fëmijërisë së Hershmeedhe ka studiuar Teatër dhe Krijim Dramatik në kategorinë e fëmijëve në CADAC (Qyteti i Meksikës).

Rrugën e karrierës

Që nga viti 1977, ajo është mësuese në punëtori të ndryshme teatër, konsulencë për skenarë dhe laborator shkrimi, në qytete të ndryshme meksikane dhe spanjolle. Për 10 vjet (1970-1980) ai shkroi skenarë të ndryshëm për programet televizive meksikane për fëmijë. Në vitin 1985, ai bëri debutimin e tij në zonën kinematografike me krijimin e skenarit për filmin: Chido Guán, Tacos Artë.

Politikë

Që nga viti 2007 ai u mor me politikë; një vit më vonë ajo ishte Drejtore e Përgjithshme e Kulturës në Coyoacán deri në 2011. Ajo është pjesë e partisë Morena (Lëvizja Kombëtare e Rigjenerimit), me i cili u zgjodh në 2015 si deputet federal i Kongresit të Bashkimit në Meksikë.

Garë letrare

Në vitin 1989, ai prezantoi romanin e tij të parë, të titulluar Si uji për Çokollatën. Pas suksesit të këtij libri, shkrimtari prodhoi nëntë rrëfime shtesë nga 1995 në 2017, në të cilën spikasin sa vijon: Aq shpejt sa dëshira (2001), Malinçe (2005), Ditari i Titës (2016) y E kaluara ime e zezë (2017); këta dy të fundit plotësojnë trilogjinë Si uji për Çokollatën.

Libra nga Laura Esquivel

 • Si uji për Çokollatën (1989)
  • Si uji për Çokollatën (1989)
  • Ditari i Titës (2016)
  • E kaluara ime e zezë (2017)
 • Ligji i dashurisë (1995)
 • I shijshëm intim (tregime) (1998)
 • Yll detar (1999)
 • Libri i emocioneve (2000)
 • Aq shpejt sa dëshira (2001)
 • Malinche (2006)
 • Lupita pëlqente të hekuroste (2014)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.