Si të shkruani një poezi

Si të shkruani një poezi

Të shkruash poezi nuk është e lehtë. Ka nga ata që kanë më shumë lehtësira, dhe të cilëve u duket diçka më e ndërlikuar për ta bërë atë të përsosur. Por nëse doni të mësoni si te shkruaj nje poezi, ka disa këshilla që mund t'ju japim që do t'ju ndihmojnë të siguroheni që nuk është problem.

A doni të dini se cilat janë çelësat për të shkruar poezi? Si të shkruani një poezi dashurie, nostalgjie apo fantazie? Atëherë mos hezitoni, më poshtë ju tregojmë gjithçka që duhet të dini.

Shkruani një poezi, çfarë duhet të dini para se ta bëni atë?

Shkruani një poezi, çfarë duhet të dini para se ta bëni atë?

Para se të filloni të shkruani një poezi, ka disa koncepte themelore që nuk mund t'i lini jashtë, sepse në fund të fundit ato janë thelbi i poezisë. Një nga ato koncepte ka të bëjë me elementet e një poezie. A e dini nga është bërë?

L poezitë përbëhen nga tre elementë e rendesishme:

 • Një varg, i cili është çdo rresht që ka poezia.
 • Një strofë, e cila në fakt është një grup vargjesh që mund të lexohen me një lëvizje dhe të duken si një paragraf.
 • Një rimë, në të cilën vargjet përkojnë. Tani, brenda rimës mund të gjesh një asonancë, kur përkojnë vetëm zanoret; bashkëtingëllore, kur zanoret dhe bashkëtingëlloret përkojnë; dhe varg falas, kur nuk rimoni asnjë varg (ky është më aktuali). Një shembull mund të jetë "Edhe pse majmuni vishet me mëndafsh / qëndron bukur". Siç mund ta shihni, fundi i vargut përkon në secilin, dhe kjo quhet një rimë bashkëtingëllore. Nga ana tjetër, nëse themi «Kur erdhi mesnata / dhe Foshnja shpërtheu në lot, / njëqind kafshët u zgjuan / dhe stalla u bë e gjallë ... / dhe ata iu afruan / dhe u shtrinë deri tek Fëmija / njëqind qafat e tyre , i etur / si një pyll i tronditur. Nëse i kushtoni vëmendje, kjo poezi nga Gabriela Mistral (Romanca e stallave të Betlehemit) na jep si asonancë Fëmijë, i gjallë dhe i tronditur; ashtu si u zgjuan dhe u afruan. Ata përfundojnë në zanoret, por jo në bashkëtingëllore.

Elemente të tjera që duhen marrë parasysh

Një nga konceptet themelore se si të shkruhet një poezi është metrikëMe Kjo është shuma e rrokjeve në një varg dhe është shumë e rëndësishme sepse çdo varg duhet të ketë një numër rrokjesh që lidhen me fjalën e fundit. Nëse kjo fjalë është:

 • Akute: një rrokje më shumë.
 • Llana: rri aty ku ke.
 • Esdrújula: një rrokje zbritet.

Sigurisht, atëherë ato mund të jepen licencat poetike të tilla si synalepha, syneresis, hiatus, etj. që do të ndryshonte metrin e një vargu ose të gjithë poezisë.

Së fundi, ju gjithashtu duhet të merrni parasysh strukturën. Kjo do të thotë, se si vargjet e ndryshme do të rimojnë dhe ndërtohen. Duhet thënë se ka disa lloje, dhe secila prej tyre mund të ndihet më rehat me njërën ose tjetrën.

Këshilla për të shkruar një poezi

Këshilla për të shkruar një poezi

Kur përballeni me faqen e zbrazët, duhet të jeni shumë të qartë se si të shkruani një poezi, dhe kjo kalon në sa vijon:

Dije për çfarë do të shkruash poezinë

Shkrimi i një poezie dashurie nuk është e njëjtë me një poezi urrejtjejeMe As nuk është njësoj të shkruash një poezi realiste sesa një poezi fantazie, ose një me një temë specifike. Para fillimit, duhet të dini se për çfarë doni të shkruani, sepse vendosja e disa frazave që rimojnë pa zhurmë të mëtejshme bëhet nga kushdo, por ajo rimë dhe tregoj diçka është tashmë më e ndërlikuar.

Zotërimi i gjuhës lirike

Poezia nuk është një roman në të cilin mund të zgjeroni atë që dëshironi, as nuk është një histori e shkurtër ku tregoni një histori me një numër të kufizuar fjalësh. Në një poezi ju duhet t'i bëni vetë fjalët e bukura, jo vetëm për shkak të fjalëve, por edhe për shkak të ritmit, tingullit ...

Jini të qartë në lidhje me mesazhin dhe objektivin që po kërkoni

Importantshtë e rëndësishme që, përveçse të dini për çfarë të shkruani, të keni parasysh gjithashtu çfarë doni të përcillni, cili është qëllimi për të shkruar atë poezi, ose atë që dëshironi të ndiejë lexuesi kur ju lexon.

Përdorni metafora nëse keni nevojë për to

Metaforat janë një element karakteristik i poezisë, dhe ato shërbejnë për zbukurimin e gjuhës. Tani, shkoni nga ato që dihen tashmë dhe që të gjithë i krijojnë dhe krijojnë tuajat. Fineshtë mirë të bazoheni në to, por "perlat e vesës" ose "frenoni pasionet" tashmë janë përdorur shumë, kështu që ato nuk do të kënaqin auditorin tuaj.

Kontrolloni të gjitha aspektet e një poezie

libër me poezi

Ne po flasim veçanërisht për rimën, metrin, numrin e vargjeve, strukturën ... Para se të zbresësh, përcakto se si dëshiron të jetë poezia në mënyrë që t'i përmbahesh asaj. Kështu, ju mund t'i jepni më shumë theks një pjese, ose të tregoni atë që dëshironi në poezi sikur të kishte një fillim, mes dhe fund.

Kujdes nga shenjat e pikësimit

Se ti po shkruan një poezi nuk do të thotë që shenjat e pikësimit nuk duhet të respektohen. Edhe pse mund të ketë më shumë fleksibilitet, e vërteta është se ju gjithashtu duhet t'i përdorni ato, veçanërisht për të dhënë pauza midis vargjeve dhe strofave.

Përndryshe, mund të zbuloni se mesazhi juaj është aq i gjatë saqë lexuesi as nuk e mban mend se si filloi, ose se ndalon të marrë frymë dhe shkurton kuptimin e përgjithshëm të poezisë.

Pasi të keni mbaruar, recitoni poezinë

Wayshtë mënyra më e lehtë për të shikoni nëse poema vërtet "ka jetë". Cfare eshte ajo? Epo, bëhet fjalë për të ditur nëse është i shëndoshë, nëse ka ritëm, intonacion, kuptim dhe nëse vërtet të bën të evokosh diçka. Nëse kur e lexoni nuk duket të ketë jetë apo të mbajë, mos u dekurajoni dhe provoni përsëri.

Gjëja e rëndësishme dhe ajo që duhet të provoni është të tregoni në ato pak rreshta gjithçka që dëshironi, dhe se çdo fjalë mbart një ngarkesë ndjenjash që është ajo që e bën të gjithë grupin "poetik".

Studioni poezi

Këshilla e fundit që ju japim është ajo studioni gjithçka që ka të bëjë me zhanrin letrar të poezisë. Mënyra e vetme për t'u përmirësuar në poezitë tuaja dhe për të qenë studiues në këtë temë është duke mësuar për të. Prandaj, nuk mjafton vetëm të lexosh poezi dhe të shikosh sesi autorët e tjerë të dikurshëm dhe tani kanë bërë poezi, por duhet të dish se cilat janë themelet, historia dhe transformimet që ka pësuar për të zbuluar rrugën tënde.

A guxoni tani të shkruani një poezi?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.