Si të shkruani një best seller

Si të shkruani një best seller

Kur mendoni të shkruani një libër, ajo që dëshironi është që ky, kur ta vendosni në treg, shumë njerëz e blejnë, e lexojnë, ju japin mendimin e tyre ... Me pak fjalë, që të ketë sukses. Sidoqoftë, kjo është shumë e vështirë të arrihet. Në fakt, shumë dalin për shkak të një fati, sepse u nisën në kohën e duhur ose sepse kishin një kumbar ose kumbarë. Kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të mësoni se si të shkruani një best seller, por duhet të keni parasysh se, në këtë ekuacion, fati gjithashtu luan një rol.

Tani, Si të shkruani një best seller me të cilin të merrni parasysh lënien e punës tuaj të mërzitshme dhe përkushtimin ndaj shkrimit? Epo, para së gjithash ju duhet të dini se cilët faktorë ndikojnë për ta konsideruar një libër best seller, dhe më pas duhet të ndiqni disa truke për ta bërë atë libër të autorësisë suaj një.

Çfarë është një best seller

Çfarë është një best seller

Fjala best seller i referohet, nëse e përkthejmë, në "shitjen më të mirë". Kjo do të thotë, e përqendruar në botën letrare, do të ishte një vepër që ka një sukses të madh në shitje ose që tërheq vëmendjen e lexuesit deri në atë pikë sa ata nuk mund ta lënë atë deri në fund dhe t'ua rekomandojnë të gjithëve.

Këto karakteristika janë ato që përcaktojnë atë që do të ishte një shitës më i mirë: një libër që bëhet një sukses, që ka mijëra shitje dhe që të gjithë flasin për të. Shembuj të saj? Epo, Fifty Shades of Grey, The Colons of the Earth, It, The Da Vinci Code ... Të gjithë ata u lançuan dhe papritmas u goditën rëndë, duke u përkthyer në gjuhë të shumta, duke qenë libri më i shitur për javë të tëra, etj.

Si të shkruani një shitës më të mirë: strategjitë më të mira

Si të shkruani një best seller

Çdo shkrimtar dëshiron që libri i tij të jetë best seller. Ose sepse ata fitojnë më shumë para në atë mënyrë, ose sepse shumë njerëz i lexojnë ato, e vërteta është se marrja e këtij mbiemri nuk është e lehtë. E pamundur? Sido që të jetë. Por nuk ka asnjë formulë magjike që mund t'ju themi për ta arritur atë.

Ajo që ne mund t'ju japim janë disa strategji që do të vijnë në ndihmë për të siguruar që ky libër të ketë më shumë mundësi për ta arritur atë. Përgatitur?

Jetë origjinal

Nëse doni të shkruani një best seller, duhet ta bëni Jepuni lexuesve diçka që nuk e kanë lexuar kurrë. Kjo po bëhet gjithnjë e më e vështirë, sepse praktikisht gjithçka është e përbërë, por ju duhet ta konsideroni historinë në përgjithësi dhe të mendoni se çfarë vlere do t’i sillte lexuesit, pse mund të dallohet nga librat e tjerë.

Për shembull, nëse ka shumë libra mbi dominimin mashkullor, a nuk mendoni se një mbi dominimin femëror do të tërhiqte vëmendjen?

Ju jeni të padukshëm nëse nuk keni lexues

Lexuesit janë një pjesë shumë e rëndësishme e një shkrimtari, aq sa ata kanë nevojë për to që librat të shiten dhe lexohen. Pa auditor, ata nuk janë asgjë. Dhe kjo me rrjetet sociale nuk është e vështirë të arrihet.

Qëllimi juaj në këtë rast është krijoni një komunitet ndjekësish, të njerëzve me të cilët përfshiheni, që t’i keni parasysh dhe se ata janë të vetëdijshëm për atë që bëni dhe atë që merrni. Natyrisht, ju nuk do ta merrni atë në një ditë, as në dy ose tre. As në muaj. Mund të duhen vite për ta bërë këtë. Dhe ju duhet të jeni konsistent, të jeni më transparent (sepse kjo kërkohet gjithnjë e më shumë nga shkrimtarët, etj.).

Pra, nëse jeni të turpshëm ose nuk ju pëlqen të futeni në privatësinë tuaj, mund ta lini mënjanë nëse doni të keni sukses dhe të shkruani një best seller.

Flisni për librin tuaj edhe para se ta përfundoni

Kjo është një shpatë me dy tehe, kështu që duhet të jeni shumë të kujdesshëm me të. Ka të bëjë me dhënien e pengesave të ndjekësve në atë që po punoni. Me fjalë të tjera, promovimi i librit edhe kur nuk ka përfunduar ende.

El Qëllimi është të krijojë pritshmëriQë lexuesit duan ta lexojnë sa më shpejt, që të dashurohen jo vetëm me librin, por me procesin e krijimit që ndodh.

Dhe pse themi se është një shpatë me dy presa? Epo, sepse konkurrenca juaj është gjithashtu atje, dhe ajo ideja origjinale që keni pasur, nëse nuk kujdeseni për atë që thoni (dhe e lini gjuhën) ata mund ta kopjojnë atë.

Pra, kini kujdes se çfarë zbuloni.

Si të shkruani një shitës më të mirë: strategjitë më të mira

Kujdes nga tendencat, çelësi për të shkruar një best seller

Kur shkruani një best seller, duhet ta keni parasysh këtë do të keni një shans më të mirë për të pasur sukses nëse merrni diçka që intereson më shumë njerëz, Mos mendoni Për shembull, Intervista me Vampirin ishte një sukses sepse vampirët, kur doli libri, ishin të interesuar. Shtë e vërtetë që më pas pati një bum, por ai libër, për shkak të origjinalitetit të tij, e bëri këtë të mundur.

Epo, duhet të bësh të njëjtën gjë, duhet të ndihesh pranë për të gjetur se çfarë i intereson njerëzit, çfarë duan të lexojnë. Dhe si e merrni atë? Epo, mund të kontrolloni listat e shitësve më të mirë, të bëni sondazhe midis ndjekësve tuaj, ose të jeni të vetëdijshëm për çështjet kulturore dhe letrare për të gjetur se cila është tendenca aktuale (por edhe ajo e së ardhmes, pasi shkrimi i një libri nuk bëhet brenda natës. nesër, më pak nëse doni një best seller).

Libri juaj është një biznes

Goodshtë mirë të mendosh se një libër është një thesar, se ke dhënë gjithçka që mundesh për të bërë më të mirën dhe se ajo që dëshiron është të kesh sukses. Por mos harroni kurrë se është një biznes. Cfare do te thote ajo? Epo, duhet të mendosh me kokë. Çdo kompani fillon të prodhojë produkte pa e ditur vërtet nëse do të shesë. Dhe e njëjta gjë ju ndodh juve.

Prandaj, të kesh një strategji është kaq e rëndësishmeMe Ekspertët rekomandojnë që të jetë të paktën gjashtë paraprakisht. Kjo do të thotë, ju filloni të mendoni për gjithçka që ju nevojitet, promovoni, përhapni, etj. me shume kohe.

në fakt, ju nuk mund të tërhiqeni nga ndjenjat dhe iluzionet që vendosni në shkrimin tuaj, duhet të mendoni se është një kompani dhe keni një mendje të mirë për të arritur atë qëllim për të shkruar një best seller.

promovojë

Para, gjatë dhe pas. GjithmonëMe Mos lejoni që librat tuaj të bien në harresë sepse vërtet një best seller nuk do të thotë se duhet të jetë i fundit, por që, në një moment të caktuar, tërheq aq shumë vëmendje sa fillon të shitet.

Kjo është arsyeja pse promovimi është kaq i rëndësishëm. Dhe në shumë raste përfshin një shpenzim ekonomik në formën e librave falas (në letër dhe dixhitale) që njerëzit t'ju shqyrtojnë, të flasin për ju në media, etj. Gjëja më e mirë në këtë rast është të ndani një buxhet bazuar në mundësitë tuaja.

Me gjithë këtë ne nuk mund t'ju garantojmë sukses kur shkruani një best seller. Por ju mund të jeni më afër arritjes së tij. Keni ndonjë këshillë tjetër për të na lënë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.