Si të filloni në punën e Sir Terry Pratchett

Sir Terry Pratchett

Nuk ka një homazh më të mirë për një autor sesa lexohet vepra e tij, edhe kur shkrimtari në fjalë i ka dhënë dy monedha argjendi varkëtarit. Në disa raste, leximi dhe rileximi i veprës së tij është një detyrë e lehtë, por në të tjera si kjo leximi i veprës së Sir Terry Pratchett është i gjatë dhe i ndërlikuar sepse puna e tij ishte pjellore dhe e gjatë.

Sir Terry Pratchett ishte një autor britanik i cili verboi botën dhe befasuar me MundoDisco Saga e tij, një seri romanesh që flisnin për një botë fantastike dhe të ndryshme nga ajo që dihet sot, ku Dungeons & Dragons dhe Tolkien ata shënuan paradigmën e romanit fantastik.

Kurora e Bariut, puna pas vdekjes së Pratchett vazhdon sagën Discworld

Fatkeqësisht më 12 Mars 2015, Sir Terry Pratchett na la, pas një lufte të ashpër kundër Alzheimerit, por para se të na linte ai arriti të përfundojë romanin e tij të fundit, Kurora e Bariut, një vepër pas vdekjes që po ka sukses në mesin e shumë ndjekësve që fitoi Sir Terry Pratchett.

Nëse marrim parasysh edhe leximin nga Spanjollët, gjërat ndërlikohen atëherë botimi i punimeve nuk u bë pasi u botuan por në një mënyrë të ndryshme nga pjesa tjetër, kështu që gjërat bëhen edhe më të komplikuara. Kjo është arsyeja pse ne donim ta bënim këtë artikull duke pasqyruar rendin për të kryer leximin e veprave të Sir Terry Pratchett, jo vetëm për t'i dhënë nder shkrimtarit por edhe për të shijuar leximin e tij.

Bota e Botës

Saga Discworld ose e njohur edhe si Bota e diskut është saga më e famshme e shkrimtarit, por Sir Terry jo gjithmonë botonte vepra në lidhje me Sagën dhe ndonjëherë E alternova me lloje të tjera botimesh ose punimesh që ishin larg ndjekjes së komplotit të diskos Mundo.

Bota e Botës

Saga e famshme fillon me shfaqjen Ngjyra e Magjisë botuar në vitin 1983. Kjo vepër flasim për Ricewind, një magjistar i ri i padobishëm që nuk u diplomua nga Shkolla e Padukshme e Magjisë. Saga e aventurës Ricewind ndiqet nga veprat e mëposhtme: Drita fantastike, Rechicero, Eric, Kohët interesante dhe Vendi i fundit të botës.

Aventurat e Ricewind nuk janë të vetmet që përbëjnë Sagën Discworld. Ekziston edhe subsaga Shtrigat, i cili përbëhet nga koleksioni i mëposhtëm i romaneve dhe që përfundon me punën pas vdekjes së Sir Terry Pratchett:

 • Ritet e barabarta
 • Magji
 • Shtrigat e udhëtimit
 • Lordë dhe Zonja
 • Maskaradë
 • Jug jugore
 • Burrat e vegjël të lirë
 • Një kapelë plot qiell
 • Smith smith 
 • Kurora e Bariut

Rojet! Roje?

Kjo seri librash i përgjigjet një bote fantazie por zhanri i saj është shumë i ndryshëm nga ai i sagës Discworld. Kësaj radhe bëhet fjalë për romane detektive vendosur në qytetin fantastik të Ankh-Morpork.

roje-roje

Rojet! Roje? Konsiderohet romani i parë i kësaj sage dhe më i miri për lexuesin fillestar, por të tjerët besojnë se është Orë nate. Në çdo rast, këto romane ndiqen

 • Burra në krahë
 • Këmbët e baltës
 • Votoj fort!
 • Elefanti i pestë
 • Orari i natës (ose rojet! Rojet?)
 • Zhurmë! 
 • Përtypja.

Zotat e Vogël

Sashtë saga më qesharake dhe më bashkëkohore nëse është e mundur për Sir Terry Pratchett pasi ai përpiqet të bëjë një satirë të marrëdhënieve të kohës së tij midis pushtetit dhe Kishës si dhe të bëjë një tallje me fetë. Puna ka rëndësi historia e Zotit Om dhe profetit të tij Brutha. Në këtë punë ne flasim për omnizëm, një fe monoteiste që është fiktive, por mund të krahasohet me Krishterimin ose Islamin aktual.

Zotat më të vegjël

Historia flet për mbërritjen në botën fizike të perëndisë Om ku ai sheh dhe verifikon se pavarësisht se ka një rrjet të shkëlqyeshëm fetar, një profet me emrin Brutha është i vetmi që beson vërtet në të. Në këtë rast, ne fuqimisht ju rekomandojmë që të zgjidhni edicionin më aktual të veprës, që nga viti në përkthimet e para hoqën paragrafë të caktuar të romanit origjinal, gabim që është korrigjuar.

Kjo punë ndiqet Piromidet y Vdekja dhe çfarë vjen pas. Piromidet flet Pteppic, një princ i ri i mbretërisë së vogël Djelibeibi, një homolog i Egjiptit të lashtë historik. Kjo histori rrëfen aventurat e atij princi të ri që kthehet në fshatin e tij si një mbret-zot. Pas mbërritjes së tij ai përplaset me priftërinjtë e fesë së tij dhe me ndërtimin e një piramide të veçantë që izolon mbretërinë e vogël në një dimension të izoluar të ndarë nga pjesa tjetër e Discworld.

Dhe llogaria e Vdekja dhe çfarë vjen pas ju mund ta gjeni këtu tërësisht në Castilian. Isshtë një histori e shkurtër që synon të vazhdojë sagën e Zotave të Vogël, në këtë rast me Vdekjen, një hyjni që shfaqet mjaft shpesh në veprën e Sir Terry Pratchett.

Shenja të mira

Kjo vepër nuk ka asnjë lidhje me Discworld, as qytete as botë, por nuk ndalet vazhdoni tonin e sarkazmës dhe ironisë që përmban një sulm ndaj apokalipsit, antikrishtit dhe profecive. Në këtë rast Sir Terry Pratchett kishte bashkëpunimin e Neil Gaiman, krijuesi i Mashtrues, ndër shumë vepra të tjera.

komb

As Nación nuk ka lidhje me Mundodisco, por me shkrimtarin, megjithatë u botua muaj pasi ishte diagnostikuar me Alzheimer. Në këtë vepër, me një sfond narrativ, Sir Terry na tregon për mendimet e tij dhe në një ton krejt i zhytur në mendime dhe unike brenda veprës së Sir Terry Pratchett. Ky roman tregon për Mau, i mbijetuari i vetëm i një ishulli pasi një cunami fshiu të gjitha gjurmët e jetës në ishull. Diçka e pazakontë, por që është një sfond i shkëlqyeshëm për një roman interesant.

Trilogjia e Gnome Exodus

Kjo sagë tregon historia e një fshati me gnomes, një popull në prag të zhdukjes, ky popull i gnomave përballë një rreziku të tillë vendos të lëvizë dhe të ndërmarrë një udhëtim në të cilin do të gjejnë rreziqe, gara të tjera dhe më shumë gnome me të cilat do të ecin së bashku. Kjo trilogji është përqendruar në botën e të rinjve dhe për këtë arsye zakonisht nuk përmendet shumë kur flitet për shkrimtarin, megjithëse nuk ia heq më pak se sagat e tjera.

Eksodi i Gnome

Trilogjia Johnny Maxwell

Kjo sagë ose trilogji gjithashtu ka një audiencë të re ndoshta më shumë se saga e mëparshme. Kjo trilogji tregon aventurat dhe jeta e Johnny Maxwell një djalë 12 vjeç se ai duhet të largohet nga qyteti i tij kur prindërit e tij të divorcohen. Johnny Maxwell përfundon duke qenë një adoleshent ku jeton lloje të tjera aventurash, por gjatë gjithë romaneve ne mund të shohim se si rritet Johnny Maxwell.

Përfundim mbi këtë udhëtim përmes veprës së Sir Terry Pratchett

Siç mund ta shihni, Puna e Sir Terry Pratchett nuk është aspak e vogël por e porositur mirë mund të jetë shumë interesante. Kështu, nga njëra anë i kam ndarë titujt sipas temave ose sagave dhe nga ana tjetër ata gjithashtu janë porositur sipas datës së botimit edhe pse kjo nuk është respektuar shumë bazuar në kuptimin dhe mirëkuptimin për lexuesin, diçka që sa më shumë nga ju e dini që është më e rëndësishme se botimi i librave.

Në çdo rast, siç e them, nuk ka haraç më të mirë se sa të rilexosh veprat e një shkrimtari dhe Sir Terry Pratchett gjithmonë e ka provuar veten të denjë për atë haraç Nuk mendoni ju

Për ta përfunduar dhe për më kuriozët, ju lë një infografikë për porosinë dhe gjithë punën e Sir Terry Pratchett, një infografi që e kemi falë djemve nga Fankueva dhe veçanërisht Alkar i cili me aq dashamirësi e krijoi dhe e bëri publik këtë udhëzues fantastik.

Udhëzues për punën e Sir Terry Pratchett


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.