Si të shkruash një roman

Raft librash plot me libra

Shumë prej nesh kanë fantazuar ndonjëherë për idenë e shkruaj një roman, duke formuar kështu atë histori që na ndodh papritur ose që na qëndronte rreth kokës prej vitesh.

Sidoqoftë, herë për shkak të përtacisë, herë për shkak të mungesës së kohës, dhe në shumicën e rasteve për shkak të duke mos ditur nga të filloj e lëmë mënjanë këtë ide dhe përfundojmë ta harrojmë.

E vërteta është se të shkruarit e një romani është një detyrë që përfshin një përpjekje të jashtëzakonshme, shumë këmbëngulje dhe mbi të gjitha një seri njohurish teknike që është e pamundur të neglizhosh nëse duam të kemi sukses në kompaninë tonë të vështirë, por emocionuese. ekzistojnë disa aspektet të cilat nuk duhet t’i lëmë pas dore nëse synojmë t’i marrim seriozisht krijimet tona narrative.

Gjatë këtij artikulli ne do t'i paraqesim ato shkurtimisht dhe në ato të njëpasnjëshme do të ndalemi te secili prej tyre, duke i përcaktuar ato dhe duke bërë disa shënime me interes, si dhe duke ofruar këshilla të ndryshme rreth. Sigurisht, qëllimi i këtij postimi nuk është të ofrojë një lajm të shkëlqyeshëm në këtë drejtim (meqenëse profesioni i romancierit është shumë i vjetër dhe mijëra e mijëra ese janë shkruar se si të përballen me procesin krijues në rrëfim) por më tepër pretendon të të jetë diçka, si dhe një lloj përmbledhjeje e pikave kryesore të pranishme në shumicën dërrmuese të manualeve. Kjo është arsyeja pse në këtë kontakt të parë do të kufizohemi në shikimin e 10 pikave që ne besojmë se janë thelbësore për të shkruar një roman, dhe në vijim do të thellohemi në secilën prej tyre në detaje, duke shtuar në të njëjtin artikull lidhjet përkatëse si ato shfaqen. Le të publikojmë në mënyrë që të keni mundësi të përdorni me një klik të thjeshtë.

Përbërja e një skenari ose një skicë

Megjithëse secili ndjek metodën e tij për të zhvilluar romanin e tij, një nga këshillat më të përsëritura në kurse të ndryshme narrative dhe manuale është duke krijuar një skicë ose skenari që na lejon të dimë se ku po shkon historia jonë. Kjo zakonisht paraprihet nga një stuhi mendimesh në të cilën, si një draft, idetë dhe skenat e ndryshme që do të formojnë shtyllën kurrizore të rrëfimit kthehen. Pasi të merren, ato rregullohen në skemë, e cila, në një mënyrë pak a shumë të hollësishme, përshkruan secilën skenë ose secilin kapitull të veprës, duke qenë një lloj skeleti ose udhëzuesi i së njëjtës që do të na lejojë të përparojmë me një hap të sigurt .

Krijimi i personazheve

Një pikë tjetër që nuk duhet të neglizhojmë është krijimi i personazheve të besueshëm, me personazhe të njohur dhe me kushtëzimin dhe kontradiktat e tyre, gjithmonë duke shmangur krijimin e kukullave të thjeshta pa personalitetin e tyre. Kjo është për shkak të kësaj ne duhet të punojmë mirë në psikologjinë e secilit prej tyre duke qenë thelbësore, sipas shumicës së manualeve të krijimit të narrativës, përpunimi i fletëve të karakterit që na lejojnë t'i njohim ato në thellësi dhe të brendësojmë objektivat dhe motivimet e tyre para se t'i vendosim të veprojnë ose flasin. Në artikullin përkatës, ne do të ofrojmë disa çelësa për të arritur vërtetësinë e lartpërmendur të personazheve tanë, si dhe një propozim të kartave që do të përdorim për të mbledhur të gjitha informacionet në lidhje me to përpara se të fillojmë të shkruajmë.

Rrëfyesi

Megjithëse jo të gjithë e kanë të qartë, narratori është një entitet i trilluar krejtësisht i ndryshëm nga shkrimtari i veprës. Voiceshtë zëri thelbësor i romanit, i cili nuk mund të ekzistonte pa praninë e tij. Essentialshtë thelbësore të njihen llojet e narratorit që ekzistojnë dhe karakteristikat e secilit prej tyre në mënyrë që të zgjidhni atë që i përshtatet më mirë historisë që duam të tregojmë për të rritur cilësinë e saj. Ne gjithashtu duhet të respektojmë zgjedhjen që bëjmë, duke i qëndruar besnikë asaj dhe pa rrëfimtari që kundërshton figurën e tij. Në atë kohë do të ndalemi për secilin prej llojeve ekzistuese të narratorit dhe karakteristikat e tyre.

Moti

Trajtimi i kohës është një tjetër nga faktorët thelbësorë për të ndërtuar një roman me një aftësi paguese të caktuar. Për këtë ne duhet diferencojnë aspekte të ndryshme që lidhen me kohën siç janë koha në të cilën tregohet historia, kohëzgjatja e ngjarjeve dhe ritmi kohor i romanit me përforcimet, digresionet, përmbledhjet dhe elipsat e tij. A priori duket diçka e thjeshtë, por siç do ta shohim së shpejti, është një detyrë që kërkon shumë përpjekje dhe vëmendje. Ne do të thellohemi në aspektet kohore në disa nga artikujt vijues.

Hapsira

Jo më pak e rëndësishme se koha është hapësira në të cilën zhvillohet veprimi. Në këtë pikë është shumë e rëndësishme të dokumentojmë nëse planifikojmë ta vendosim romanin tonë në një vend të vërtetë, si dhe kryejnë me mjeshtëri përshkrimet përkatëse që e lejojnë lexuesin të marrë një ide të mirë për vendndodhjen që kemi zgjedhur. Zhvillimi i kartave hapësinore është një ide e mirë për të qenë konsistent gjatë gjithë punës me hapësirën e krijuar për të.

dokumentim

Përkundër paraqitjes në vendin e gjashtë, është një nga gjërat e para që duhet të bëjmë, mbase pas (ose gjatë) përpunimit të studimit, në mënyrë që të mos duhet të ndalojmë procesin e shkrimit të romanit më gjatë sesa duhet. ne kemi hyrë në detyrë. Sidoqoftë, është diçka që nuk përfundon në fazën para shkrimit pasi që ndërsa përparojmë në krijimin tonë, do të shfaqen aspekte të reja mbi të cilat do të na duhet të dokumentojmë për të arritur besueshmërinë e narracionit. Nëse është një roman historik, ky paraqitet si një nga aspektet themelore për të marrë një rezultat të jashtëzakonshëm.

Stilolaps në fletoren katrore

Stili

Shumica e manualeve narrative janë shumë të qarta për stilin: mundohu te jesh e qartë, e shëndoshë natyrore dhe shmangni gjuhën e ngatërruar artificialisht: mos thuaj me dy fjalë atë që mund të thuash me një. Me kohë, në artikuj të njëpasnjëshëm, ne do të shohim rëndësinë e diferencimit të qartë të stilit të rrëfimtarit nga stili i përdorur në dialog, i cili duhet t'i nënshtrohet mënyrës së të folurit të secilit personazh. Ne gjithashtu do të përpiqemi të vëmë në dukje disa gabime të zakonshme që duhet të përpiqemi t'i shmangim.

Histori të ngulitura

Prania e tregimeve të futura është e zakonshme në rrëfim, domethënë e Histori sekondar që përmbahet në historinë kryesore, dhe që shpesh referohen nga një prej personazheve. Shtë një procedurë që i jep pasuri dhe kompleksitet të madh romanit dhe që në disa raste ka shërbyer për të strukturuar vepra të tëra të tilla si "Një mijë e një net". Necessaryshtë e nevojshme të njihet mirë kjo teknikë që të mund të realizohet në mënyrë të kënaqshme.

Procesi i rishikimit dhe korrigjimit

Shtë e rëndësishme të jemi kritikë ndaj asaj që shkruajmë, të dy pasi të ketë mbaruar puna, në mënyrë që korrigjoni gabimet e mundshme ose përmirësoni ato pasazhe me të cilat nuk jemi plotësisht i kënaqur, të tilla si gjatë shkrimit të së njëjtës, për të shmangur nevojën për të ndryshuar shumë fragmente pas mbarimit. Ndonjëherë mund të mbështetemi në ndihmën e jashtme (qoftë profesionale ose mendim i thjeshtë, por i vlefshëm i lexuesve të mjedisit tonë, në kriteret e të cilëve ne besojmë) por fjala e fundit e asaj që duhet të ndryshohet është vetëm dhe ekskluzivisht e jona. Possshtë ndoshta një nga fazat më të lodhshme dhe të përsëritura të procesit, për shkak të mungesës së krijimtarisë dhe zemërimit që vjen nga detyrimi për të fshirë atë që na ka kushtuar të shkruajmë në atë kohë, por kjo varet nëse rezultati i romani është i kënaqshëm.

Qëndrimi

Të jesh shkrimtar ... duhet të kesh qëndrim shkrimtar. Me pak fjalë, kjo do të thotë të jesh shumë i qartë se pse duam (ose kemi nevojë) të shkruajmë, por mbi të gjitha ... merremi me punë dhe bëjeni atë. Bota është plot shkrimtarët të cilët kurrë nuk kanë pe më shumë se dy paragrafë, por që në kokën e tyre janë krijues të mundshëm të bestsellerëve që thjesht po presin kushtet e nevojshme për të na gëzuar të gjithë me punën e tyre. Ata sigurisht nuk e dinë akoma tregtia. Fillimi i të shkruarit është po aq i domosdoshëm sa krijimi i një rutine dhe shprehitë e të shkruarit, duke pasur një farë qëndrueshmërie, lexoni sa më shumë që të jetë e mundur për të vazhduar të mësuarit dhe mbi të gjitha, gjëja më e rëndësishme: të shijojmë atë që bëjmë, pasi përndryshe asgjë nga këto nuk do të kishte kuptim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Scila dijo

  Dhjetë pikat janë, mendoj, shumë të arsyeshme. I mbushur me arsye dhe mendime të arsyeshme për profesionin e shkrimit. Sidoqoftë, unë mendoj se, si në çdo gjë, të gjithë kanë zakonet dhe zakonet e tyre, por të tjerët shmangin rregullat dhe rutinat, le truri i tyre të diktojë tek duart e ngathëta që ngadalë po përparojnë në detyrën e tyre për të transkriptuar mbetje të një historie të paqartë.
  Urdhri gjithmonë duket i këshillueshëm, por, ashtu si shumë shkrimtarë përdorin metodën e përshkruar me zbatim dhe bindje, ka edhe nga ata që rrëmbehen nga dëshira për të shkruar ndërsa buron nga kujtesa e tyre, nga ëndrrat ose makthet e tyre, të cilat më në fund do të jenë një histori për të cilën ai nuk e njeh a priori rrjedhën ose fundin. Ky lloj autori do të jetë, mund të jetë, i pari i befasuar nga historia e treguar kur shkruhet fjala FUND.