Librat Offreds

Ofron libra.

Ofron libra.

Librat e Offreds kanë më shumë se 350.000 kopje të shitura deri më tani. Kjo dëshmon për suksesin e saj editorial. José Ángel Gómez Iglesias (Pontevedra, 1984) është një shkrimtar spanjoll, karriera letrare e të cilit është relativisht e fundit. Ai u bë i njohur përmes rrjeteve sociale (Twitter, kryesisht) derisa arriti një përhapje mbresëlënëse tregtare.

Nënshkrimi nën pseudonimin "Offreds", i cili u ngrit rastësisht gjatë një loje letrash me vëllain e tij. Përulësia e tij pasqyrohet në shkrimet e tij, karakterizuar nga një prozë poetike shumë e drejtpërdrejtë, e ngarkuar me ndjenja. Po kështu, stili i tij i gjallë në kombinim me një strukturë të thjeshtë e ka bërë të lehtë për shumë lexues të identifikohen me librat e tij.

Një shkrimtar u shfaq në mediat dixhitale

Në faqen e tij të internetit, Defreds shpjegon - me thjeshtësinë që e karakterizon atë - se si ai e filloi karrierën e tij letrare. Në lidhje me këtë, thuhet:

“Një natë mjaft e vetmuar dhe me shumë shi ishte hera e parë që shkruaj një fjali për diçka që po më ndodhte në atë kohë. Në twitter. Mendoj se aty filloi gjithçka. Njerëzit më lexojnë, gjithnjë e më shumë. Njerëzit që ndiheshin të identifikuar me mua.

“Nuk mund të besoja se dikush lexonte mendimet e mia me entuziazëm. Pothuajse rastësisht. Pothuajse pa e kërkuar. Offreds, zgjerimi i José. Librat e mi kanë mbërritur. Ju nuk mund ta imagjinoni iluzionin që bën, duke hyrë në një librari dhe duke parë një libër tuajin në një raft, pikërisht atje. Dhe njerëzit e blejnë atë me një buzëqeshje. Kjo nuk mund të paguhet me para. Për të mos shpjeguar me fjalë ... ”.

Autorët e “lindur” në rrjetet sociale, a janë ata një fenomen apo trend?

Në rastin e ofertave, ai përfshin të dy përkufizimet. Lëshimi dhe suksesi spektakolar komercial i librit të tij të parë Pothuajse rastësisht, ka qenë një fenomen editorial për shkak të gjenezës së tij në Twitter. Përveç - sigurisht - nga numrat mbresëlënës të shitjeve. Në të njëjtën kohë, Offreds është një trend në botën e sotme letrare. Epo, ai është pjesë e një grupi në rritje autorësh që përdorin media dixhitale për t'u bërë të njohur.

Prandaj, ata janë shkrimtarë që nuk varen nga shtëpitë botuese, ose nga çdo lloj ndërmjetësimi në kohën e lansimit të veprave të tyre të para. Ai përfaqëson një modalitet ku strategjia e marketingut (nëse ekziston, e krijuar si e tillë) përfshin një komponent të rëndësishëm audioviziv. Në këtë drejtim, disa botime të indeksuara në vende të ndryshme mund të konsultohen në internet që konfirmojnë këtë sjellje.

Midis këtyre hetimeve, spikasin sa vijon:

 • Shkrim letrar në rrjetet sociale. Autori: Milagros Lagneaux (2017); Spanja
 • Poezi në Instagram: Si media sociale po rigjallëron një formë të lashtë arti. Autori: Jessica Myers (2019); SHBA.
 • Shtigjet e Poetëve të Rinj Italianë. Një analizë e rrjetit social të fushës poetike bashkëkohore. Autorë: Sabrina Pedrini dhe Cristiano Felaco (2020); Italia.

Shifra dhe të dhëna për librat më të njohur të Defreds

 • Pothuajse rastësisht. Launch, 2015. Redaktues Mueve tu Lengua. 23 botime; më shumë se 180.000 kopje të shitura.
 • Kur hapni parashutën, Redaktoni gjuhën tuaj. 12 botime; më shumë se 95.000 kopje të shitura.
 • 1775 rrugë, 2017. Redaktues Mueve tu Lengua. 3 botime; më shumë se 55.000 kopje të shitura.
 • Tregime të një shkatërrimi hipokondriak, 2017. Redaktues Espasa. 11 botime; më shumë se 60.000 kopje të shitura.
 • Me një kasetë dhe një stilolaps, 2018. Redaktues Espasa. 2 botime; më shumë se 35.000 kopje të shitura.
 • I përjetshëm, 2018. Redaktues Espasa; 2 botime; më shumë se 40.000 kopje të shitura.

Për më tepër, gjatë vitit 2019 lançimet e Mos harroni fjalëkalimin e Të pakushtëzuar, i pritur mirë nga publiku dhe kritikët në përgjithësi.

Struktura e librave Offreds

Të gjithë librat Offreds hapen me një parathënie të një autori tjetër. Zhvillimi konsiston në prozë, temat e së cilës mund të lidhen me njëra-tjetrën ose, përkundrazi, në histori të paraqitura në një sekuencë pa ndonjë lidhje të dukshme. Sipas portalit të Bibliotekës Virtuale FANDOM (2020), argumenti i disa prej poezive të tij është vazhdimi i një botimi të mëparshëm.

Në këtë kuptim, mund të konsiderohet "Amores a Distancia 2" nga 1775 rrugë si pjesë e dytë e "Amores a Distancia" nga Pothuajse rastësisht. Nga e fundit, Offreds rezervon një seri mikro-tregimesh ose frazash për mbylljen e librave të saj. Në përgjithësi, epilogjet e tij bëhen nga shkrimtarë të tjerë dhe / ose përmbajnë falënderimet e tyre.

Offreds.

Offreds.

Sinteza dhe analiza e disa prej punimeve të tij

Pothuajse rastësisht (2015)

Në këtë përpilim të prozës nuk ka asnjë protagonist, as një fillim ose një përfundim dhe as një fije lidhëse. Në botimin e tij debutues, Offreds angazhon audiencën e tij përmes një serie tregimesh me të cilat lexuesit mund të lidhen lehtë. Pothuajse rastësisht pasqyron simpatitë e autorit për miqtë e tij, vendet e njohura, trishtimin, zhgënjimin, thyerjen e zemrës ...

Gjithashtu të përfshira në këtë libër janë disa poezi të seksualitetit shumë realist, pothuajse të qartë, plus një interpretim origjinal të një përrallë universale. Bëhet fjalë për poezinë Përralla të versionuara, ku Offreds tregon vizionin e tij të veçantë të Kapuçit, Hirushja, ujku ose Tre Derrat e Vogël. Fraza:

"Unë jam një nga ata njerëz që vendos orën e alarmit 5 minuta më parë, nga ata që lexojnë libra letre në tren dhe janë të lumtur".

"Gjithçka që ju bën të ëndërroni, që e kthen mëngjesin tuaj të së Martës në pasdite të Shtune."

1775 rrugë (2017)

1775 është numri i rrugëve në Vigo, qyteti ku u rrit autori. Proza në këtë libër është një përmbledhje e mendimeve që lidhen me këtë lokalitet. Në çdo rúa, një ndjenjë; në çdo cep, një përvojë. 1775 rrugë Shtë një nga tekstet ku Defreds është më modest dhe i mirëfilltë, përmes rreshtave të shkruara me zemër të hapur.

Kjo është një vepër, spektri i kritikës së së cilës ka qenë shumë i favorshëm për shkak të vizionit të veçantë të krijuesit të saj. Në shumicën e recensioneve letrare ata shprehin habinë e tyre për një poezi kaq të lirë nga zbukurimet si i ngarkuar me emocione: trishtim, frikë, dëshirë e madhe ... Offreds kap lexuesit e saj nga vërtetësia; "Ajo që dua të them kuptohet se kuptohet vetëm nga unë." Segmenti:

“Ndonjëherë një këngë prej katër minutash dhe njëzet e shtatë sekondash mund t'ju japë më shumë se një person. Dhe njerëz që duke të parë të bëjnë të ndihesh si koncerti më i mirë i jetës tënde ”.

Tregime të një shkatërrimi hipokondriak (2017)

Shtë botimi i parë nga José Ángel Gómez Iglesias i lëshuar nën vulën editoriale Espasa. Në këtë libër, lexuesit zhyten në një situatë të përsëritur në titujt paraardhës të autorit: një shëtitje e butë nëpër mendimet e tij. Sidoqoftë, Offreds tregon në Tregime të një shkatërrimi hipokondriak si ka evoluar proza ​​e tij paralelisht me personalitetin e tij.

Për të thënë të vërtetën, duket e pamundur të konceptohet lirika e Offreds pa imituar rrethanat e realitetit të tyre. (si autori ashtu edhe publiku). Përveç kësaj, me këtë vepër shkrimtari arriti të mahnisë një audiencë që përgjithësisht është shumë e pakapshme me zhanrin poetik: të rinjtë dhe adoleshentët. Po kështu, fotografitë fantastike të David Olivas dhe Cynthia Perie përfaqësojnë plotësimin perfekt të një teksti që flet shumë për dashurinë. Kalimi:

“Mami thotë se po i bën pak bujë me kaq shumë marramendje. Ju tashmë duhet të keni shumë dëshirë për të nxjerrë kokën dhe për të festuar në botë ".

Me një kasetë dhe një stilolaps (2018)

Offreds arrin të "mos përsëritet" (krahasuar me titujt e tij të mëparshëm) pa humbur një copë origjinaliteti ose stilin e saj poetik magnetik. Do të thotë meritë e madhe, sepse Me një kasetë dhe një stilolaps, ishte libri i pestë i autorit i dalë në më pak se tre vjet. Me këtë rast, shkrimtari adreson çështjen e kalimit të kohës së pandërprerë dhe dashurisë së djegshme, pavarësisht hidhërimit dhe almanakut.

Fraza e ofertave.

Fraza e ofertave.

Në të njëjtën mënyrë, kapitujt e këtij libri janë alegorikë të evolucionit të formateve muzikore: Vinyl, LP, Kasetë, CD, Mp3 dhe Spotify. Në disa proza, Offreds u jep homazhe interpretuesve të tillë si Diana Quer, Pablo Ráez ose Gabriel Cruz. Në të tjerët, ai përshkruan me pasion cilësinë e domosdoshme të muzikës fonogram e ndjenjave: dashuri, dhimbje, iluzion, zhgënjim, gëzim ... Fragment:

"Më pëlqen ta shijoj kohën time vetëm, ta njoh veten më mirë, të shijoj heshtjen, një film, atë këngë që tingëllon ndryshe kur askush nuk është në shtëpi".

I përjetshëm (2019)

Isshtë libri me veçoritë më autobiografike brenda sagës vet-përfundimtare të botuar nga Offreds, deri më tani. Në fakt, gjashtë kapitujt e tij ofrojnë sekuencën vijuese: Lindur, Rritemi, Buzëqesh, Qaj, Jeto, Dreamndërro dhe Vdes. Si gjithmonë, autori nuk ndalet së trajtuari tema të ndjeshme me interes të përgjithshëm që prodhojnë një goditje të menjëhershme tek lexuesi. Midis atyre: ngacmimi, vetë-përmirësim, dashuri ose abuzim i pakushtëzuar.

Fragment:

«Ata nuk dinë për tërë atë dëm. Nga lotët që bien, kur bie edhe nata.

Ata nuk e dinë ankthin e shëtitjes nga shtëpia në klasë.

Pektorali jo gjithmonë mban.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.