Shtëpia gjermane

Shtëpia gjermane.

Shtëpia gjermane.

Shtëpia gjermane është romani debutues nga skenaristja e filmit dhe televizionit, Annette Hess. Vendosur në gjykimet e Nurembergut, rrëfimi adreson tmerret e Holokaustit përmes autokritikës. Po kështu, ai analizon evolucionin e mentalitetit gjerman nga vitet 60 deri më sot, nga një perspektivë e shumanshme e ngjarjeve të treguara.

Në lidhje me këtë, autori Hanoverian ka deklaruar: “Kjo ka qenë gjithmonë një çështje me të cilën familjet nuk kanë dëshirë të merren me të. Traumat e ngjarjeve të ndodhura në luftë nuk janë kapërcyer ende ”. Dhe shton, "Unë njoh njerëz që nuk janë përfshirë në asnjë lloj krimi, por që ndjehen fajtorë për atë që bënë bashkëatdhetarët e tyre gjatë nazizmit".

Rreth Autorit

Annete Hess lindi më 18 janar 1967, në Hanover, Gjermani. Studimet e tij të para të larta ishin në pikturë dhe dizajn të brendshëm. Më pas midis 1994 - 1998 ai studioi skenën e interpretimit në Universitetin e Arteve të Berlinit. Skenari për tezën e tij (bashkëautor me Alexander Pfeuffer), Çfarë përdor dashurinë në mendje, e përdori atë si një model për filmin homonim me protagonist Daniel Brühl.

Para se të kthehej te skenari për film dhe televizion (duke filluar në vitin 1998), Hess punoi si gazetar dhe ndihmës regjisor. Ajo është krijuese e serialit të vlerësuar televiziv Weissensee. y Ku'damm 56/59. Që e bëri atë të denjë për Çmimi Adolf Grimme dhe Çmimi Kamera e Artë (dhënë nga revista prestigjioze televizive gjermane Hörzu.).

Nga kinemaja te letërsia

Shtëpia gjermane përfaqësonte një kërcim të rrezikshëm - por të planifikuar mirë - nga arti i shtatë në letrat e Annette Hess. Ai shpejt e ka vendosur veten si një nga personalitetet letrare më të suksesshme gjermanishtfolëse në vitet e fundit. Në terma afatshkurtër, romani pritet të përkthehet në më shumë se njëzet vende dhe të sillet në ekranin e madh.

Përmbledhje e Shtëpia gjermane

Librin mund ta blini këtu: Shtëpia gjermane

Momenti historik

Historia zhvillohet në mënyrë kronologjike në 1963, në kohën e ringjalljes së plotë ekonomike në Gjermaninë Perëndimore. Në prag të të ashtuquajturave gjyqe të Frankfurtit, në të cilin 318 dëshmitarë - përfshirë 181 të mbijetuar të Aushvicit - dhanë dëshminë e tyre. Një proces që theu përgjithmonë murin e heshtjes në shoqërinë gjermane.

Ishte rreth një status quo vështirë të ndryshohet, sepse në vendin gjerman u dha përparësi ndërtimit të një të ardhme premtuese. Por kujtesa historike nuk fal, zërat e së kaluarës duhej të dëgjoheshin dhe të injoronin rezistencën e atyre të vendosur për t'i shmangur ato. Sepse në fund të fundit, shumica e familjeve gjermane kishin lidhje direkte ose indirekte me nazizmin.

Protagonist

Në këtë kontekst shfaqet Eva Bruhn, një përkthyese e re, familja e së cilës është e ngarkuar me administrimin e një restoranti tradicional të quajtur La Casa Alemana. Ajo, si shumë të rinj të asaj kohe, nuk ishte në dijeni të detajeve të tmerrshme të përjetuara (dhe të kryera) nga brezat paraardhës të kombit të saj.

Shqetësimet e saj më të mëdha ishin puna e saj në agjensinë e përkthimit, restorant dhe një i dashur hezitoi të kërkonte babanë e saj për dorën e saj. Gjithçka ndryshon kur Eva vendos - në kundërshtim me dëshirat e familjes së saj - për të bashkëpunuar në punën e përkthimit për ndjekjen penale të gjykimeve të Frankfurtit. Një proces i shënuar në histori si gjyqi i parë i Aushvicit.

Sekretet

Ndërsa përparuan deklaratat e dëshmitarëve, pyetjet në lidhje me familjen Bruhn bëhen të pandërprera. Pavarësisht nga dashuria e jashtëzakonshme e Evës për ata që janë afër saj, dyshimi e pushton atë kur të gjithë insistojnë që ajo të ndalojë së thelluari në të kaluarën. Pse, nëse ato janë ngjarje kaq të fundit, askush nuk i ka komentuar ndonjëherë ato?

Detajet e konsideruara "normale" deri atëherë, fillojnë të marrin rëndësi, pse fotografitë e albumit familjar nuk janë të plota? Në momentin vendimtar të komplotit, një informacion i rëndësishëm zbulohet për të: Shtëpia Gjermane është një emër me një trashëgimi të errët. A do të jetë Eva në gjendje të jetojë me veten dhe të tjerët në të njëjtën mënyrë pasi të shoh të vërtetën?

Anet Hess.

Anet Hess.

Analizë

Synimi i qartë i shkrimtarit

"Obligationshtë detyrimi ynë të rrëfejmë Holokaustin pa pushim në mënyrë që të mos harrohet," deklaroi Annette Hess në 2019. Megjithëse dëshira e autorit nuk ishte të shkruante një roman dokumentar, ajo filloi nga ngjarjet e vërteta për të formuar rrëfimin e saj. Në fakt, dëshmitë për mizoritë që ndodhën në kampin e përqendrimit të Aushvicit të pasqyruara në roman janë autentike.

Ndërsa Hess nuk përdori emra të vërtetë, disa - si prokurori i njohur Fritz Bauer - janë lehtësisht të njohur. Për më tepër, Hess krijoi një paralele midis protagonistes, Eva dhe nënës së saj, "dikush që nuk dinte praktikisht asgjë për atë që kishte ndodhur". Edhe gjyshi i shkrimtarit hanoverian ishte anëtar i policisë në Poloni gjatë okupimit gjerman.

Shoqëria gjermane dhe llogaritë me të kaluarën e saj

Sipas Annette Hess, Shoqëria gjermane nuk mund të "mbyllë kurrë një çështje si kjo". Pas 75 vjetësh nga përfundimi i Luftës së Dytë Botërore, shkrimtari konsideron se “çdo brez i ri do të duhet të pozicionohet para tij. Tani, mbi 40% e njëzetzomethings gjermane nuk e dinë se çfarë ka ndodhur në të vërtetë në theror".

Hess ndoshta ka të drejtë. Ngritja e ekstremit të djathtë në vende si Gjermania, Polonia dhe Austria mund të sinjalizojë një shenjë indiference. Sidoqoftë, ajo nuk sheh asnjë marrëdhënie midis harresës dhe atyre grupimeve radikale, "të paktën një lidhje shkakësore të drejtpërdrejtë".

¿Es Shtëpia gjermane një roman i trilluar për gratë?

Citim nga Annette Hess.

Citim nga Annette Hess.

Kjo është një pyetje shumë e pakëndshme për Annette Hess.Përshtatje e grave Shtë një etiketë që ajo gjithmonë ka dashur ta shmangë. Sigurisht, është shumë e lehtë për kritikët që ta etiketojnë atë në këtë mënyrë për shkak të pretendimit feminist të mishëruar nga Eva. Protagonistja e romanit vuan nga qëndrimet macho të partnerit të saj kur sekretet fillojnë të shfaqen.

Sidoqoftë, pretendimet e gruas janë vetëm pjesë e argumentit. Foolshtë marrëzi të injorosh reflektimet e mëdha të kapura nga Hess përmes Eva-s. Rrëfimi nxjerr në pah jo vetëm monstrat e mirënjohura të Holokaustit, por gjithashtu tregon për ata që e bënë të mundur me lëshim. Një qëndrim bashkëpunëtor i "shikimit nga ana tjetër", sikur barbaria të mos ndodhte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.