Shtëpia e vampirit

kështjella-krunde.jpg

 Kur zgjoheni ndiheni si i ri. Ju kurrë nuk keni menduar se një shtrat i shekullit të XNUMX-të mund të jetë kaq i rehatshëm. Çohesh dhe hap dritaren. Aroma freskuese e pyjeve Transilvaniane mbush mushkëritë tuaja ndërsa skanoni jashtë. Peizazhi është tamam siç e përshkroi Bram Stoker: poshtë dritares një rënie horizontale prej një mijë metrash, duke shtuar murin e kalasë dhe greminën; rreth një deti të pafund të gjelbër që gurgullon në erë; aty këtu zhurma e përrenjve që kalojnë nëpër pyll.

Ju mbyllni dritaren, kapni një tufë çelësash dhe futeni në kuzhinë, duke dëgjuar jehonën e hapave tuaj në korridore. Gati keni humbur, por më në fund arrini në atë dhomë të madhe, vetë katërfishin e katit tuaj të mëparshëm. Ju kërkoni dollapin ku keni lënë ushqimet dhe nxirrni një pako me biskota dhe një tullë me lëng. Ju dëshironi të keni punësuar dikë për të bërë ushqimin, por me atë që keni paguar për kështjellën, më mirë kurseni.

Kur të mbaroni mëngjesin, ju paketoni çantën tuaj të shpinës dhe largoheni nga kuzhina e lumtur gati për të eksploruar shtëpinë tuaj të re. Ju shkoni dhomë pas dhome: megjithëse kështjella është e madhe, ju doni të shihni gjithçka. Gjatë gjithë ditës, koha do të kalojë si një ëndërr. Kur është koha për të ngrënë, ju ndaloni dhe shërbeni një sanduiç po aty, të ulur në një stol prej druri të guximshëm Wallachian. Pastaj vazhdoni të ecni, hapni dhe mbyllni dyert; duke vëzhguar gdhendjet e vjetra të formuara si krijesa kapriçioze dhe duke u parë prej tyre. Vështrimi i tij është pothuajse hipnotik për ju, dhe para se ta dini, tashmë është errësuar. Atëherë ju kujtohet me një buzëqeshje paralajmërimin e Earl për Jonathan Harker:

“Për asnjë arsye nuk e zuri gjumi në ndonjë pjesë tjetër të kalasë. Ai është i moshuar dhe ka shumë kujtime, dhe ka shumë makthe për ata që nuk flenë me zgjuarsi. Të paralajmëroj! Në rast se gjumi ju mbizotëron tani ose një herë tjetër, ose do t'ju mposhtë, nxitoni të ktheheni në dhomën tuaj ose në këto dhoma, sepse atëherë mund të pushoni të sigurt ".

Ju mendoni: "Çfarë dreqin!"; dhe ju vendosni të bëni një sy gjumë atje, në krahun jugor, për të parë se çfarë do të ndodhë.

Sipas ForbesQë kjo fantazi të realizohet, do të duheshin 140 milion dollarë. Revista Amerikane e konsideron Castle Castle si pronën e dytë më të shtrenjtë në botë, kryesisht për shkak të përfitimeve ekonomike që mund të merren nga shfrytëzimi i saj. Kjo është, për shkak të traditës që e konsideron atë kështjellën e Dracula, dhe, në fund të fundit, në sajë të romanit nga Bram Stoker. Efektet kurioze kolaterale të një vepre letrare.

Le të kemi gjithashtu në mendje se tradita që e konsideron Kalanë e Branit si kështjellën e Drakulës nuk ka një bazë historike, siç do të na kujtojë faqja e internetit e muzeut të saj dhe Ky artikull botuar tre ditë më parë në Toronto Star. As kalaja nuk shërbeu si një frymëzim për Bram Stoker, i cili nuk ishte në Rumani dhe ndoshta nuk ishte në dijeni të ekzistencës së saj, dhe as Vlad Tepes i vërtetë, ai burrë shteti energjik, nuk e banoi kurrë atë, përtej kalimit të dy ditëve në birucat e saj.

Sidoqoftë, kur e shihni në fotografi, është e lehtë të mendoni se mund të jetë shumë mirë shtëpia e vampirit dhe se, në një farë mënyre misterioze, Bram Stoker e kuptoi mirë. Mbase i imagjinonim muret e tij më të errëta, por ato çati të kuqe në gjak e kompensojnë atë. Ne mund të imagjinojmë pasazhet e romanit që ndodhin në kështjellë pa u përpjekur shumë në Bran.

Dracula Shtë kryevepra e një mjeshtri në një gjendje hiri. I prekur nga ndonjë muzë e errët, Bram Stoker kompozoi një roman kaq të fuqishëm sa që ne e perceptojmë atë pothuajse si të vërtetë. Aq sa kur kthejmë faqen e fundit, kemi ndjesinë se diku në Transilvani duhet të ketë një hapësirë ​​fizike që korrespondon me atë të historisë që sapo kemi lexuar.

Studiuesit na shpjegojnë se kështjella e Drakulës nuk ka ekzistuar kurrë përtej faqeve të romanit. Pastaj ne buzëqeshim me vetëkënaqësi duke menduar për lajthitjen e kërkimit të shtëpisë së një vampiri letre në botën reale, por thellë brenda ne nuk mund të lëkundim idenë se, në fund të fundit, mbase Bram Stoker dinte diçka që studiuesit e tij nuk e dinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.