Mik i fshehtë i Federico García Lorca

lorka

Portret i Federico García Lorca

 

Federico García Lorca është një nga përfaqësuesit e mëdhenj të poezisë spanjolle. Artisti, pesë vjet në arte të ndryshme, Ai konsiderohet autori më me ndikim i letërsisë spanjolle të shekullit të XNUMX-të.

Si një anëtar i brezit të 27, Mënyra e tij e të qenit dhe vepra letrare ndikohet në mënyrë të pakthyeshme nga periudha e trazuar që goditi Spanjën në vitet 30. dhe kjo përfundoi, në mënyrë të paqartë, në konfliktin që të gjithë e dimë tashmë.

Anthony Beevor në librin e tij mbi Luftën Civile Spanjolle ai tashmë tregon se vendi ishte i dënuar në mënyrë të pashmangshme për luftë. Foleja e brirëve të ideologjive politike konfliktuale në rrugë, pavarësisht nga ngjarjet që ndodhën më vonë, sqaroi katastrofën më absolute.

Falangistë, anarkistë, socialistë, komunistë ... Të gjithë u përplasën me një virulencë të tillë se praktikisht, siç doli, ishte e pamundur të kontrolloje disa vëllezër të vendosur për të vrarë njëri-tjetrin në mënyrën më mizore të mundshme.

Një botë e ideologjive shumë të shënuara dhe lëvizjeve konfliktuale që nuk kaluan pa u vërejtur nga shkrimtarët dhe artistët e kohës dhe që, për këtë arsye, shënjuan mënyrën e tyre të veprimit dhe krijimit gjatë viteve para luftës.

Në rastin e Lorcës, idetë e tij të majta dhe homoseksualiteti i tij e bënë atë, ndoshta edhe në mënyrë të pavullnetshme, një karakter referimi për ata që kishin lidhje me republikën dhe idealin që buronte prej saj.. Diçka plotësisht e ligjshme që, për fat të keq, për shkak të arritjes së rrethanave në të ardhmen, ata e tërhoqën zvarrë për ta qëlluar menjëherë pasi shpërtheu lufta. Konkretisht më 19 gusht 1936. Një datë fatale, pa dyshim, në kalendarin e historisë së letërsisë spanjolle.

Në çdo rast, Lorca, si shumë spanjollë të tjerë të kohës dhe sot, Ai kishte miq që nuk mendonin si ai dhe që, për shkak të kësaj, më vonë do të bashkoheshin në bllokun e atyre që i morën jetën. Lufta civile ishte e tillë, e trishtuar, mizore dhe e pafalshme. I aftë të dehumanizojë këdo.

Një nga Miqtë më befasues të Lorca në shikim të parë ishte José Antonio Primo de Rivera, themeluesi i Spanish Falange. Kjo miqësi e fshehtë u zbulua nga Profesor Jesús Cotta në punën e tij "Miqësia dhe vdekja e Federico dhe José Antonio ". Puna që, gjithçka thuhet, mori çmimin për "Biografinë Historike" nga shtëpia botuese Dorado.

lorca-primo-lumi-

García Lorca (majtas) dhe Primo de Rivera (djathtas).

Në këtë vepër, Cotta shpjegon marrëdhëniet midis artistit dhe ideologut / politikanit, bazuar në një hetim të rafinuar dhe profesional mbi jetën e të dy personazheve. Miqësi që, sinqerisht, nuk është për t'u habitur për shkak të dashurisë së njohur të José Antonio Primo de Rivera për botën e letërsisë dhe Artit.

Ajo që është me të vërtetë kurioze është se kjo miqësi, e kryer në fshehtësi për shkak të idealeve të njërit dhe tjetrit, përfundoi në të njëjtën mënyrë, në ekzekutimin, nga ana e kundërt, e të dy personazheve. Logjikisht detajet e dy rrethanave janë të ndryshme për shkak të kompleksitetit të fakteve historike. As nuk është hapësira për tu trajtuar dhe as unë nuk jam personi i duhur për ta bërë atë.

Në çdo rast, për të përfunduar, unë vetëm do të them se dy miqtë, të dënuar për të jetuar në një Spanjë të trazuar dhe të domosdoshëm për partizanizëm, para se vdekja e tyre të ishin në gjendje të bien dakord për diçka. Që të dy ata ishin në gjendje të parashikojnë vdekjen e tij si Lorca ashtu edhe Primo de Rivera, kuptuan që ditët e tyre po përfundonin në mënyrë të pashmangshme.

Nëse doni të dini më shumë rreth kësaj miqësie klandestine, mos hezitoni të lexoni librin e Jesús Cotta dhe do të vlerësoni se është e mundur që miqësia dhe letërsia të mund të kapërcejnë, në disa situata, çdo barrierë ideologjike që synon të na imponohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  Mirëmëngjesi.
  Libri është botuar nga shtëpia botuese STELLA MARIS në 2015, me titull ROSAS DE PLOMO dhe ajo që lexova është shumë interesante

  1.    Aleks Martinez dijo

   Faleminderit për shënimin Ricardo, jam dakord me ju që është një libër vërtet interesant. Ashtu si historia për të cilën po flisni. Një përqafim stong i përshëndetjes-