shkrimtaret feministe

shkrimtaret feministe

Përgjatë historisë, shumë gra i janë përkushtuar penës. Por e kanë bërë ndryshe, duke i dhënë vendin që i përgjigjet femrave. Për këtë arsye, ne shkrimtaret feministe mund ta gjejmë veten jo vetëm aktualë, por edhe duke parë prapa.

Dëshironi të dini disa emra të shkrimtareve feministe dhe çfarë kanë bërë ato? Epo, atëherë ne bëjmë një përmbledhje të disa prej tyre (në realitet ka shumë të tjera).

Shkrimtaret feministe duhet t'i njihni dhe t'i lexoni

Për të përmendur secilin prej shkrimtareve feministe këtu do të ishte e tepërt, sepse ka shumë. Por ne jemi fokusuar në disa prej tyre që mund t'i konsiderojmë më përfaqësuese. Nëse keni ndonjë emër tjetër, mos hezitoni ta lini në komente.

Simone de Beauvoir

Simone de Beauvoir

Ky shkrimtar, i lindur në vitin 1908 dhe i vdekur në vitin 1986, ishte një nga ata që Ajo ia kushtoi jetën lëvizjes feministe. Për të, pretendimi i të drejtave të grave ishte shumë i rëndësishëm dhe kjo pasqyrohet në librin e saj “Seksi i dytë”.

Në të mund të gjesh një pretendim në favor të barazisë së qenieve njerëzore, pavarësisht nga gjinia që kanë. Përveç kësaj, ai analizon gratë në shoqëritë perëndimore.

Isabel Allende

Allende është pak më moderne, por ka shumë vite që shkruan. Pothuajse në të gjitha veprat e tij personazhi femër është ai që zë në qendër skenën dhe është se, nën ato romane, ekziston një pretendim feminist.

Disa shembuj? Shtëpia e shpirtrave ose Inés e shpirtit tim.

Chimamanda Ngozi Adichie

Me librin e saj, Ne duhet të jemi të gjithë feministë, kjo shkrimtare nigeriane flet se përse machismo është e dëmshme për gratë, madje edhe për vetë burrat.

Ajo mbron për një botë më të mirë ku njerëzit punojnë pa diskriminim gjinor.

Virginia Woolf

Ne kthehemi pas në kohë për të rikthyer Virginia Woolf, e cila jetoi nga viti 1882 deri në 1941. Ajo është një nga shkrimtaret e mëdha të shekullit të XNUMX-të dhe në një nga librat e saj, Një dhomë më vete, ajo e bëri shumë të qartë. pozicion që kishte ndaj grave, të cilat kishin jetuar gjithmonë në prapavijë përballë burrave.

Megjithatë, në libër ajo rrëfen luftën e grave për të dalë nga ai sfond. Mbi të gjitha, ai fokusohet në pavarësinë financiare dhe personale.

Margaret Atwood

Margaret Atwood

Emri juaj mund të mos ju thotë asgjë. Por nëse flasim për The Handmaid's Tale, gjërat ndryshojnë. Ajo është autorja, një shkrimtare kanadeze që përmes atij libri sheh sesi femrat bien në plan të dytë, deri në atë pikë sa të konsiderohen më shumë gjëra ose bagëti se sa njerëz. Por ka edhe një revolucion që i bën gjërat të ndryshojnë.

Núria Valera

Nuria është një gazetare dhe akademike dhe një nga librat e saj, Feminism for Beginners, na lejon të kemi një udhëzues për të zgjidhur dyshimet e krijuara nga kjo lëvizje dhe arsyeja pse po zhvillohet lufta feministe.

Virgjëresha Despentes

Ajo është krijuesja e teorisë së King Kongut, e cila shfaqet në librin e saj Nuk dua të mbyll gojën.

Në të vërtetë është një ese ku, duke përdorur përvojën e tij, ai flet për çështje të diskutueshme të tilla si pornografia, prostitucioni ose amësia.

Siri hustvedt

Ky autor amerikan ka shkruar vepra të habitshme dhe kurioze, si Vera pa burra ose Një botë verbuese.

Ajo është feministe dhe në veprat e saj ka një shfajësimi i rolit të gruas mbi atë të burrave.

Alix Kates Shulman

Ky aktivist e ka ditur flasin për çështje shumë të rëndësishme për gratë, por të diskutueshme në të njëjtën kohë: bullizmi në vendin e punës, përdhunimi, pabarazia në punë... Të gjitha këto i trajton në librin e tij "Kujtimet e një ish mbretëreshe kërcimi", ku flet për një grua të re që sapo ka mbushur 18 vjeç dhe që po zbulon jetën, të dyja të mirat, si e keqja

Veronica Zumalacarregui

Kjo autore, në librin e saj Rreth botës në 15 gra, na fton të reflektojmë dhe të shohim, në sytë e 15 protagonistëve, se si kuptohet shoqëria.

Është frymëzuar nga femra që takoi gjatë karrierës së tij si gazetare dhe prezantuese.

Sandra Sabates

Me siguri e njihni nga rubrika që kjo gazetare ka në El Intermedio, ku interviston femra dhe personalitete të mëdha që lidhen me feminizmin.

Ajo që mund të mos e dini është se ajo gjithashtu ka një libër, Luftoni si një vajzë, në të cilin tregon dëshmitë e grave që duhej të luftonin që gratë të kishin atë që kanë tani.

Amarna Miller

Kjo autore arriti të tërhiqte shumë vëmendje me librin e saj Virgjëreshat, bashkëshortet, dashnorët dhe kurvat. Ai tregon se si janë gratë dhe feminilitetin e tyre gjatë historisë. Por gjithashtu Si e sheh shoqëria gruan? çfarë pritet dhe si duhet të thyejmë etiketat për të treguar veten ashtu siç jemi në të vërtetë.

Një pikë në favor është se trajton tema më moderne si fakti i "burrit feminist" apo "mashkulloriteti i ri".

Isabel Touton

Ndër shkrimtaret feministe rekomandojmë Isabel Touton për librin e saj Intrusas, në të cilin ajo arrin të mbledhë opinionet e 20 shkrimtareve qe te tregojne si ndihen, nese shohin barazi ne bashkimin e tyre etj.

Emra si Marta Sanz, Remedios Zafra, Sara Mesa apo Natalia Carrero janë disa nga shkrimtarët që do të gjeni.

Arlie R Hochschild

Arlie R Hochschild

Ky shkrimtar flet për gruan që punon. Por jo vetëm në punë, por edhe në shtëpi. Libri i tij, Udhëtimi i Dyfishtë, tregon se si gratë jo vetëm që duhet të punojnë dhe të performojnë në tregun e punës, që është për ta një çlirim për të qenë të lirë për të punuar, por duhet ta kombinojnë edhe me një punë tjetër, atë të «skllavës» pasi janë ata që kujdesen për shtëpinë, ushqimin, punët e shtëpisë, fëmijët... Deri në një koncept të ri, atë të gruas «çaça».

Ada Castells

Edhe nëse nuk duam, me kalimin e viteve kopjojmë disa aspekte të nënave tona, qofshin ato zakone, besime, hobi... dhe që kur ishe i vogël mund t'i kritikoje. Megjithatë, këto modele kanë një arsye për të qenë.

Dhe me këtë trajton autorja në librin e saj Nëna. Si një roman, përpiquni të sillni figura më e panjohur e një gruaje "nënë" për vajzat e saj në mënyrë që ata të kuptojnë se ajo ishte e njëjtë me ata në atë moment.

A njihni më shumë shkrimtare feministe që rekomandoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.