Lind apo bëhet shkrimtari?

Vende që rrisin krijimtarinë tuaj si shkrimtar -

Ne jetojmë në një kohë kur duket se ka më shumë shkrimtarë se kurrë, dhe më e rëndësishmja qëndron në faktin se ndoshta shumë prej tyre as nuk e dinin se ishin kohët e fundit.

Një realitet që shkakton debat i përjetshëm nëse shkrimtari lind apo bëhet, nëse do të ishim paracaktuar të gjithë për të botuar ose nëse pasioni ynë për të shtypur qëndron ende i fjetur diku në shpirtin tonë.

Vizioni dhe teksti

Një natë, dikush vendosi të shkruajë ato sekrete që kurrë nuk ia rrëfeu askujt në letër, duke kuptuar se ndihej më i lehtësuar. Në anën tjetër të botës, një udhëtar u ul përpara perëndimit të diellit dhe analizoi mjedisin për ta kapur atë pak më vonë në fletoren e tij. Më shumë sesa një aftësi, të shkruarit ka të bëjë me shprehjen e një mendimi, ngritjen e së përditshmes në një vizion të vetin.

Kjo është arsyeja kryesore që i bën shkrimtarët të shkruajnë ose kapin idetë e tyre në një fletë letre, edhe pse nuk jemi kurrë të sigurt se kur filloi gjithçka.

Shumë shkrimtarë tashmë mbushën fletoret që në moshë të vogël dhe u bënë fëmijë të mrekullueshëm, duke kultivuar një art që, ndryshe nga të tjerët, nuk kërkonte kurrë një titull siç ndodh me vallëzimin, pikturën ose artet figurative. Shtë një art informal, i paqartë.

Nga ana tjetër, njerëz të tjerë, zgjodhën rrugë të ndryshme për të kuptuar se, në një moment të caktuar, ata kishin nevojë t'i tregonin botës diçka, qoftë përmes një vështrimi të parë të frymëzimit të vonuar apo një punëtori letrare nga e cila ata dolën nga kuriozitet.

Ajo që duhet të kemi të qartë është se, pavarësisht se shkruan dhe është gazetar ose redaktor, shkrimtari u bindet motiveve më personale dhe universale: asaj të një dhurate origjina e së cilës, qoftë e parakohshme apo e vonë, është për shkak të nuancave të shumta, tipari i përbashkët i të cilave qëndron në krijojmë diçka krejtësisht të re, bazuar vetëm në idetë tona.

Ose të paktën, për të "vjedhur kohën nga çfarëdo që të ulesh para një kompjuteri dhe të godasësh çelësat derisa të shfaqen fjalët e duhura", siç tha shkrimtarja Claudia Piñeiro.

Cfare mendoni ju

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carmen Maritza Jimenez Jimenez dijo

  Përshëndetje më të mirë.

  Kam idenë që shkrimtari ka lindur, është një tendencë e fshehur, ajo që ndodh është që disa e zbulojnë herët, ose e zhvillojnë herët, të tjerët më vonë dhe mund të jetë shumë vonë. Besoj se kurse për teknikat letrare e stimulojnë dëshirën për të shkruar, por nuk e bëjnë shkrimtarin; Nëse e studion, aq më mirë, fiton njohuri të mira, por shkolla nuk është rreptësisht e nevojshme për të krijuar një vepër letrare.

  Carmen

 2.   Antonio Julio Rossello. dijo

  Mendoj se në një shkollë ku ka mësues të mirë, zgjohet një pasion për leximin. Ju keni lindur me farë, por pema duhet të rritet e fortë dhe e fortë për të dhënë fryte të mira, përveç kësaj, personaliteti ndikon shumë te një shkrimtar i ardhshëm, përgjithësisht një introvert, ka një botë me ide dhe ndjenja që ju duhet t'i vendosni në letër dhe bëjeni kështu lind shkrimtari i ardhshëm. Të gjithë ata që shkruajnë nuk arrijnë famë dhe ky është ndryshimi. Disa do të njihen si më të mirët dhe të tjerët do të harrohen, por edhe kështu, të gjithë kanë qenë në gjendje të vendosin sekretet e tyre më intime në letër. Pastaj qëndrueshmëria i jep fund punës.

 3.   shkrimi është kujtesa e historisë: "merre penën tënde" dijo

  Nuk besoj se një person ka lindur me virtyte të tilla; në fakt, është një gënjeshtër e madhe dhe një mashtrim historik. Alberto Piernas, Gabriel Garcia Marquez nuk lindi shkrimtar. Për mua, një shkrimtar, sigurisht, e kanalizon atë me përvojën e jetës dhe njohurive kulturore që merr: e cila vështirë se arrihet me ndonjë mjet tjetër përveç leximit. Unë do të thoja që leximi është hapi i parë dhe i fundit!

 4.   Maria Gracia Jimenez Loret dijo

  Dhe a mund të jesh shkrimtar pa ditur të shkruash? ... Unë personalisht mendoj se të gjithë ata që SHPREHNN a NDJENJEN dhe janë të aftë ta TRANSMITOJN is ATA janë SHKRUES!

 5.   Kurse Shkrimi në Sinjania dijo

  Disa shkrimtarë kanë lindur. Por shumica janë bërë.

  Disa njerëz sigurisht kanë lindur me një talent për të shkruar, mund të thuash se është diçka e palindur. Por nëse ai talent nuk vihet në punë është i padobishëm. Do të jetë një talent i fshehur, i tretur

  Sepse shkrimi është një zanat dhe, si i tillë, duhet të mësohet.

  Siç tregon dikush në komente, duhet të lexoni shumë, duke i kushtuar vëmendje përdorimit të fjalëve, zhvillimit të personazheve, mënyrës se si paraqitet historia, etj. Dhe është gjithashtu e nevojshme të shkruash shumë, sepse është praktika që e bën të përsosur.

  Por shkruani në një mënyrë të vetëdijshme, duke u përpjekur të dilni nga zona e rehatisë, duke u përpjekur të bëni më mirë dhe më mirë, duke kapërcyer defektet dhe duke tejkaluar kufijtë tanë çdo herë.

  Ajo vepër, e cila do të kushtojë disa më shumë dhe të tjerët më pak, por pa të cilën është pothuajse e pamundur të arrihet diçka serioze me shkrim, është ajo që na bën të themi se bëhet një shkrimtar.

  Përshëndetje.