Shkrimtarët më të paguar të 2014 dhe 2015

Shkrimtarët më të paguar në 2014 dhe 2015

Disa ditë më parë shkrova një artikull opinioni në të cilin numërova pengesat që një shkrimtar kishte jo vetëm për të qenë në gjendje të botonte me botuesit por edhe për të të jetë në gjendje të jetojë vetëm nga puna e tij si shkrimtar. Nëse dëshironi të lexoni atë artikull, në këtë lidhje e kuptove.

Sot ne paraqesim një artikull totalisht të kundërt, pasi ju sjellim listën e shkrimtarët më të paguar të 2014 dhe 2015. Nëse doni të dini se cilët janë këta emra, qëndroni me ne për të lexuar pjesën tjetër të artikullit. Me siguri ka disa emra të tjerë që ju befasojnë.

Shkrimtarët më të paguar të vitit 2014, sipas Forbes

Sipas revistës amerikane Forbes, këta janë autorët më të paguar në 2014:

 1. James Patterson, me 90 milion dollarë: Ndoshta ai është një nga autorët në këtë listë që meriton më shumë të zërë atë pozitë, pasi ai është gjithashtu një nga ata që punon më shumë për të. Ai ka botuar 16 libra në vit me ndihmën e bashkëautorëve të tij, dhe që nga viti 1976 ai ka shkruar më shumë se 80 romane. Mos ndaloni së lexuari disa nga romanet e tij pezull, ato janë vërtet të mira! Nga rruga, përsërit pozicionin në listën e shkrimtarëve më të paguar në 2015.
 2. Dan Brown, me 28 milion dollarë: Ai ishte i njohur falë botimit të një prej bestsellerëve më të shitur në të gjithë botën, "Kodi i Da Vinçit". Pozicioni i tij në shkrimtarët më të paguar të vitit 2014 është për shkak të shitjes së më shumë se 1.4 milion kopjeve të librit të tij të fundit Ferr, pjesa e katërt e «sagës».
 3. Nora Roberts, 23 milion dollarë: Kush tha që romani i romancës ishte i vdekur? Nora Roberts, provo jo. Ai ka shkruar më shumë se 280 romane romantike, dhe nga pamja e tij, me sukses të mirë në shitje. Ne nuk e dimë nëse për shkak të cilësisë së tij dhe / ose për shkak të sasisë së madhe të librave të shkruar deri më tani.
 4. Danielle Steel, me 22 milion dollarë: Një tjetër autor i famshëm i romaneve romantike. Së bashku me Nora Roberts, ata janë dy autorët kushtuar “romantizmit” që shesin më shumë romane të kësaj zhanri. Ajo është zakonisht një nga kandidatët vjetorë për të zënë këtë listë të "më të paguarve" të Forbes ... Do të jetë për diçka ...
 5. Janet Evanovich, me 20 milion dollarë: Emri i saj mund të mos ju tregojë shumë, madje mund të jetë hera e parë që keni dëgjuar për këtë autor, por Janet Evanovich u rendit # 5 në listën e shkrimtarëve më të paguar. Shkruaj një roman detektiv dhe romantik.
 6. Jeff Kinney, me 17 milion dollarë: Ai është autor i serisë së librave "Ditari i Gregut". Përveç shkrimit, ai është gjithashtu një dizajner lojërash dhe artist i librave komikë. Mjaft artist krijues!
 7. Veronica Roth, me 17 milion dollarë: Ajo është autore e një sage tjetër të madhe, "Divergjent"Megjithëse nuk e dimë nëse dihet më mirë nga librat apo nga filmat. Ky shkrimtar është vetëm 27 vjeç dhe tashmë është numri 7 në këtë listë. A mendoni se do të qëndrojë në të për më shumë kohë?
 8. John Grisham, me 17 milion dollarë: Soldshtë shitur më shumë se 250 milion kopje në të gjithë botën. Ai është autor i romaneve si "Gjyqtari" o "Mbulesa".
 9. Stephen King, me 17 milion dollarë: Një klasik që i reziston ardhjes së letërsisë së freskët. Nga sa dihet, ky autor i terrorit dhe pezullimit, zë pozicionin numër 9 dhe ka qenë me fat si shumë të tjerë nga ata që u përmendën më parë, që romanet e tij janë marrë në ekranin e madh. Kush nuk e mban mend "Shkëlqimi"?
 10. Suzanne Collins, me 16 milion dollarë: Një autor tjetër i shkëlqyeshëm i një tjetër trilogjie të mirë: "Lojërat e urisë". Dhe megjithëse numri i tij në shitje po zvogëlohet progresivisht, ai tashmë ka arritur të arrijë një pozitë midis më të paguarve.

Në këtë listë, në pozicionet vijuese, kemi si vijon:

 • JK Rowling, me 14 milion dollarë.
 • George RR Martin, me 12 milion dollarë.
 • David Baldacci, me 11 milion dollarë.
 • Rick riordan, me 10 milion dollarë.
 • EL James, me 10 milion dollarë.
 • Gillian flynn, me 9 milion dollarë.
 • Gjon jeshil, me 9 milion dollarë.

Shkrimtarët më të paguar të vitit 2014 dhe 2015 - Veronica Roth

Shkrimtarët më të paguar të vitit 2015, sipas Forbes

Dhe pastaj, si krahasim, do të mund të shihni se cilët autorë janë ngjitur në pozicione në këtë listë për vetëm një vit, të cilët qëndrojnë në të njëjtën pozitë, të cilët janë zhdukur dhe cilat përfshirje të reja u janë bashkuar atyre me fat që «fitojnë mirë »Me këtë botë të mrekullueshme të letërsisë:

 1. James Patterson, me 89 milion dollarë qëndro në krye.
 2. Gjon jeshil, ka kaluar nga renditja numër 17 në numrin 2 një vit më vonë, dhe nga fitimi i 9 milion dollarëve në 2014 në 26 milionë në 2015.
 3. Veronica Roth, me 25 milion dollarë është një tjetër që ngjitet në pozicione. Ka kaluar nga 7 në 3.
 4. Danielle çeliku, ende renditet numri 4 me 25 milion dollarë, 3 më shumë se në vitin 2014.
 5. Jeff Kinney, me 23 milion dollarë është një shtesë e re.
 6. Janet Evanovich, me 21 milion dollarë, ka rënë një vend në këtë listë: nga 5 në 6.
 7. JK Rowling, me 19 milion dollarë, ngjituni në pozicione: nga 11 në 7.
 8. Stephen King, me 19 milion dollarë është një tjetër që përsëritet në listë, gjithashtu duke u ngjitur në një pozicion.
 9. Nora Roberts, me 18 milion dollarë, bie në mënyrë të rrëmbyeshme në listë, nga 3 në 9.
 10. John Grisham, me 18 milion dollarë, zbrit dy vende, nga 8 në 10.

Çfarë mendoni për këto lista? A i shihni të drejta? Kush mendoni se duhet të jetë në të vit pas viti?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)