Disa shkrimtarë nga një vend në La Mancha i quajtur La Solana

Fotografitë e (c) Carlos Díaz-Cano Arévalo. Statuja e Don Kishotit në një rrethrrotullim në La Solana (Ciudad Real).

La Solana Shtë një qytet në provincën e Ciudad Real, në La Mancha më shumë La Mancha, dhe vajza ime e atdheut. Ndërtuar në Fusha Montiel, ne kemi si fqinjë qytetet e shquara të Villanueva de los Infantes, Valdepeñas ose Tomelloso. Ne jemi gjithashtu një gur larg nga parku i bukur natyror i Las Lagunat Ruidera. Me fjalë të tjera, ne nuk na mungon verë e mirë, djathi më i mirë, peisazhe të kontrasteve dhe artit në një mijë qoshe të vogla të qyteteve. Dhe jo emërtimi më letrar i origjinës sepse jemi në toka e Don Kishotit.

Pra, në La Solana kemi rreth sa emra letrash me trajektore dhe prestigj të madh. Ne kultivojmë fushat tona dhe gjithashtu poezi, letërsi për të rinj dhe fëmijë, teatër dhe roman. Unë sapo jam bashkuar në këtë grup të zgjedhur dhe, pasi jam shumë i lumtur, nga këtu dua të bëj një haraç të vogël dhe dritaren e qytetit tim drejt botës letrare.

Santiago Romero nga Avila

Poet, karrierën e tij prestigjioze për shumë vite ata e kanë bërë atë një nga referencat letrare maksimale solaneros. Por fama e tij përfshin të gjithë Spanjën. Fitues i çmimeve të panumërta, ai tashmë është në librin e tij të pestë me titull Atë dridhje gëzimi dhe pafajësie. Eshte nje përpilimi i prodhimit të tij poetik i zhvilluar për më shumë se dyzet vjet. Përfshin vepra fituese të çmimeve së bashku me disa të botuara tashmë në librat e mëparshëm. Por shumica janë të pabotuara. Edhe një arritje në atë listë dhe njohje të pafund.

Luis Diaz-Cacho Campillo

Anëtar bashkëthemelues i grupit letrar Pan de Trigo e La Solana që nga krijimi i saj në 1989, është alderman aktual të lokalitetit. Por peripecitë dhe përgjegjësitë politike të pozitës së tij i lënë kohë për një karrierë letrare mjaft të njohur.

Eshte gjithashtu anëtar i Shoqatës së Shkrimtarëve Castilla La Mancha. Ai ka botuar shumë libra si vetëm ashtu edhe me më shumë poetë dhe autorë diellorë si p.sh. Nemesio De Lara Guerrero dhe Luis Romero de Ávila. Disa nga titujt e tij janë Në renë time të pambukut (1994), Në kërkim të emrit tuaj (1998), Letra dashurie për ju (2001), Reflektime të momentit (2004), Letra dashurie nga Toledo (2009) ose Poezi për të jetuar çdo ditë (2010). Libri i tij i fundit i botuar është Letra dashurie për Mavi (1992-2017).

Luis Romero nga Avila

Shkruaj përgjithmonë, përveç se bie në sy për dashurinë e tij për aktrim dhe muzikë. Eshte gjithashtu anëtar themelues i Quintería dhe Pan de Trigo. Ai ka fituar më shumë se dyzet çmime letrare dhe ka botuar librat me poezi: Dhurata e Dritës (1994), Fotografitë e Jetës (2004), … Dhe gjithashtu mullinjtë ëndërrojnë së bashku me mikun e tij Luis Díaz-Cacho Campillo (2008), ndër të tjera.

Miguel Garcia de Mora

Shkrimtar, gazetar dhe poet i njohur  Solanero me birësim, Miguel García de Mora Gallego ishte gjithashtu një figurë shumë e rëndësishme në kulturën solanera. Kete vit fëmijët e tij Gloria dhe Luis Miguel ata botuan Përralla dhe përralla të dashurisë dhe gjithmonë, një përmbledhje e të shumtave artikuj botuar nga babai i tij gjatë 72 viteve të jetës së tij në La Solana.

Carmen Hergueta

Ky shkrimtar i ri Ajo është një veteran tashmë në letërsi. Me shumë entuziazëm dhe dëshirë, ai tashmë ka botuar dy pjesë të njërës trilogji që ka pushtuar lexuesit e zhanër fantazie, dhe gjithashtu një libër me tregime. Dhe ai ka shumë projekte në pritje. Trilogjia titullohet Magjia e dy botëve dhe, në pritje të përfundimit, në vitin 2015 u botua pjesa e saj e parë, Sytë e qelqtë, dhe vitin e kaluar ishte i dyti, Ëndërr e errët. Y Shëtitje nëpër... është cI përbërë nga një roman i shkurtër, një histori e gjatë dhe disa histori të shkurtra për shumë tema që i interesojnë autorit.

Antonio García-Katalanisht

Një tjetër autor solanero i cili kohët e fundit ka prezantuar një libër. Eshte gjithashtu anëtar i Pan de Trigo, dhe shkrimi i tij gjithmonë është përqendruar në prodhim teatror të çdo lloji: aktorë, kukulla, objekte, monologë, tregimtarë ose shfaqje në radio. Ka botuar një komedi, Pesë orë me Amancio, me një dremitje të dukshme ndaj veprës së Delibes dhe që autori e përkufizon atë si "një mospërputhje e tekstit origjinal".

Francisco Hergueta

Francisco Hergueta, Tapiceri gjatë gjithë jetës dhe lexuesi i zjarrtë dhe adhuruesi i zhanrit të fantazisë, ai vendosi të shkruajë historitë e tij dhe tani është eksponent i romanit më të mirë historik, fantazisë dhe aventurës. Ky hobi dhe shijet e kanë çuar atë të krijojë një nga ata personazhe që zakonisht lidhin adhuruesit e zhanrit, piratin Ernesto Sacromonte. Aventurat e tij në shekullin XVI zhvillohen në dy libra me titull Betohem për besnikëri ndaj teje y Betohem për hakmarrje, me nëntitullin e Legjenda e Ernesto Sacromonte.

Stili i flokëve Tomi

kjo Madrilenas nga lindja por solanera të një jete është Filolog anglez dhe fitoi çmimin e tij të parë kombëtar për rrëfim në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç. Dhe së fundmi ka prezantuar një histori pioniere për fëmijë, dygjuhëshe, ilustruar nga Isabel Carmona dhe me teknologjinë e Shtimi realitet me titull Takimi (Takimi) Ajo u drejtohet fëmijëve të midis 7 dhe 12 vjet dhe ofron mundësinë për të dëgjuar tekstin në të dy gjuhët në mënyrë alternative.

Mariola Diaz-Cano Arevalo

Oui, c'est moi dhe sapo arrita në këtë klub të autorëve të solaneros. Unë debutoj në botën letrare me romanin e parë që ata më botojnë, Marie. Por ka shumë të tjerë ato që janë në pritje. Drejtshkrues dhe korrektor i stilit, si dhe një përkthyes dhe me njohuri të redaktimit, unë shkruaj si shumë të tjerë që nga fëmijëria. goditje e fatit çfarë ka nënkuptuar Marie është gjithashtu iluzion i dikujt që, megjithë kaq vite shkrim, duket se sapo ka filluar.

Emra të tjerë

Sepse ka shumë më tepër si ai kronisti zyrtar i La Solana, historiani dhe gazetari Paulino Sánchez, një institucion i tërë lokal që ka dalë në pension këtë vit. Ata janë gjithashtu shkrimtari i ri Julián Simón, e cila prezantoi kohët e fundit Mali mesdhetar, një lutje për pasurinë natyrore që na rrethon. Apo poeti i njohur Isabella del rey, me librin e tij të fundit të titulluar Vargjet shkollore.

Ndoshta kam lënë edhe ca dhe kërkoj falje për këtë. Unë pres që të vazhdoj të shkruaj artikuj për shkrimtarët e ardhshëm të diellit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.