Shkrimtarët mund të flenë në këtë librari në Paris

Shkrimtarët mund të flenë në Shakespare & Co.

Fotografi nga Hannah Swithinbank përmes Flickr.

Lagjja Latine, në Paris, është një kulturë e pastër: Studentët e universitetit La Sorbonne duke zbuluar libra, dyqane të dorës së dytë që shfaqin tezgat e tyre, një shesh imponues në sheshin Saint Michel dhe librari mitike ku Hemingway ose Miller dikur ishin ulur duke lexuar, shkruar dhe madje fle. Biblioteka në fjalë quhet Shakespeare & Company dhe është e vendosur në 37 rue de la Búcherie, në brigjet e një lumi Seine që është ende këndvështrimi më i mirë për artistët dhe mendimtarët.

Des bons reves

Në bregun e majtë të Senës, një librari vazhdon të funksionojë mes gjigantëve të korporatave si Gibert Jeune, studentëve të përshpejtuar dhe pamjeve të Notre Dame. Në shikim të parë, Shakespeare & Co. mund të duket si një tjetër librari nga shumë që përbëjnë zonën e Saint Michel dhe Lagjen Latine, parajsa kulturore në të cilat humbet veten gjatë çdo vizite në kryeqytetin francez.

Sidoqoftë, ndërsa hyjmë dhe kalojmë nëpër një hark të bërë vetëm me libra, shkallët duket se mbështeten në trarë të formuar nga kopjet e Odyssey ose The rrushit të zemërimit dhe në fund të një korridori perde të kuqe mbulojnë atë që duket të jetë një shtrat . Sigurisht.

Gjithçka filloi në vitin 1919, vit në të cilin ish-atdheu Amerikan Sylvia Beach hapi një librari në rrugën Rup Dupuytren të quajtur Shakespare & Co. Gjatë gjithë atyre viteve, kjo librari ishte një strehë për kulturën dhe shkrimtarët e censuruar në vendet anglo-saksone, shih Uliksin e James Joyce ose anëtarët e një Brezi të Humbur të udhëhequr nga Ernest Hemingway ose Henry Miller, të rregullt të kësaj librarie gjatë viteve të tij në Paris.

Pas Luftës së Dytë Botërore, libraria nuk u hap përsëri pas konflikteve të ndryshme me oficerët gjermanë. Do të ishte në vitin 1951 kur George Whitman, një ushtar Amerikan, inauguroi Shakespare & Co. në rue de la Búcherie, i cili imitoi projektin Beach, duke u bërë, nga ana tjetër, një strehë për Gjenerata e Rrahjeve e atyre viteve 50 në të cilën nga Julio Cortázar te William S. Burroughs ata ranë në korridoret e saj.

Nga ana tjetër, libraria u ofroi shkrimtarëve mundësinë e gjumit atje për sa kohë që plotësoheshin disa kërkesa: kalimi i disa orëve dërgimin dhe porositjen e librave në librari dhe përfitimi i qëndrimit të tyre për të lexuar dhe shkruar brenda të njëjtave ambiente. Dy "detyrime" që janë një kënaqësi për shkrimtarët bashkëkohorë në kërkim të akomodimit dhe stimujve të rinj në qytetin e dashurisë.

Këta mysafirë thirren rrëmujë (ose bimë që rrokullisen) si një nderim për ata artistë nomadë që vendosin të jetojnë në zorrët e një librari në të cilën promovojnë letërsinë, formojnë një ananas me udhëtarët e tjerë dhe promovojnë krijimin letrar midis rafteve të saj si një garanci ekskluzive për të paguar për një disa ditë strehimi në këtë, sipas Miller, "vendi i mrekullive të librave".

Dhe tani është kur pendohesh që kalove një pasdite duke shfletuar librat e tu pa e ditur që ishte përfshirë "Opsioni B&B".

Dëshironi të flini në këtë librari?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto Fernandez Diaz dijo

  Përshëndetje Alberto.
  Do të doja të flija në të, për sa kohë që shtrati është i rehatshëm, natyrisht. Imagjinoj se ata do të kenë një furnizim të mirë shtrati për të ndryshuar çdo dy në tre.
  Unë tashmë dija për ekzistencën e kësaj librari. Unë dyshoj se është më e famshmja dhe më e vizituara në Paris. Dhe nëse jo, me siguri është ndër të parët.
  Unë kurrë nuk kam dëgjuar për rrënojat.
  Një përshëndetje letrare nga Oviedo.

 2.   poezi dijo

  Ky librari është i bukur, pata rastin ta vizitoj vitin e kaluar. Në ditët e sotme nuk keni pse të jeni shkrimtar për të qenë në gjendje të flini atje, ju duhet vetëm një pasion për librat dhe të jepni në këmbim disa punë siç përmendët. Të gjitha të mirat.