Shkrimtarë bashkëkohorë kilian

Metonimia në poezinë e Gabriela Mistral.

Metonimia në poezinë e Gabriela Mistral.

Shumë shkrimtarë bashkëkohorë kilianë kanë lënë një gjurmë të paçmuar në letërsinë botërore. Në dy shekujt e fundit, ky vend i Amerikës Latine ka parë lindjen e autorëve të mëdhenj, shumë të njohur ndërkombëtarisht. Disa prej tyre kanë fituar çmime të rëndësishme, siç është Çmimi Nobel, të cilin Gabriela Mistral dhe Pablo Neruda kishin nderin të marrin.

Përmes zhanreve të ndryshëm letrar, Këta autorë kanë arritur të rrëmbejnë miliona lexues në të gjithë botën. Punime si: Detektivët e egër (Roberto Bolaño) Dhe Njëzet poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar (Pablo Neruda) ato janë vetëm pjesë e repertorit të trashëgimisë së madhe. Më tej, do të shfaqet një pjesë e atyre që konsiderohen si shkrimtarët kilianë me ndikimin më të madh global.

Gabriela Mistral

Lucila de María del Perpetuo Socorro Godoy Alcayaga lindi më 7 Prill 1889 në qytetin Vicuña (provinca Elqui, Kili). Ai vinte nga një familje e përulur, me origjinë spanjolle dhe baske. Fëmijëria e tij u kalua në vende të ndryshme në provincën Elqui, megjithëse ishte Montegrande ai që e konsideroi qytetin e tij të lindjes.

Pavarësisht se nuk kishte studime profesionale, që nga viti 1904 ai punoi si mësues, fillimisht në Escuela de la Compañía Baja, pastaj në La Cantera dhe Los Cerritos.. Në vitin 1910 njohuritë dhe përvojat e tij u vërtetuan nga Shkolla Normale Nr. 1 e Santiagos, ku ajo mori titullin Profesore e Shtetit.

Paralelisht me punët e tij të mësimdhënies, ai shkroi për gazetat Coquimbo dhe Zëri i Elqui të Vicuña-s. Që nga viti 1908 ai miratoi pseudonimin Gabriela Mistral, përdoret për herë të parë në poezinë "E kaluara". Njohja e tij e parë e rëndësishme erdhi me Sonnets e vdekjes, me të cilën shkrimtari kilian mori çmimin e Lojërave me lule (1914).

Në trajektoren e saj, Mistral krijoi qindra poezi, të mishëruara në përmbledhje të ndryshme. Kjo perfshin: Shkretimi (1922), Tala (1938) y Stacioni (1954). Po kështu, shkrimtari u dallua me dafina të rëndësishme, të tilla si: Çmimi Nobel për Letërsi (1945) dhe Çmimi Kombëtar për Letërsinë e Kilit (1951). Mistral vdiq në New York nga kanceri i pankreasit më 10 janar 1957.

Pablo Neruda

Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto erdhi në këtë botë në 12 korrik 1904. Vendlindja e tij ishte Parral, në rajonin Maule, Kili. Ai ishte djali i José del Carmen Reyes Morales dhe Rosa Neftalí Basoalto Opazo. Nëna e tij vdiq nga tuberkulozi një muaj pasi lindi poetin. Pablo Neruda - Siç do ta quante vetë më vonë - Ai jetoi në Temuco nga fëmijëria e tij deri në adoleshencën e tij. Në atë qytet ai bëri studimet e tij të para, dhe kjo, më vonë, ishte frymëzimi për shumë nga veprat e tij poetike.

Artikulli juaj i parë, Entuziazëm dhe këmbëngulje (1917), u botua në gazetë Mëngjesi i Temucos. Dy vjet më vonë, ai u takua me poeten Gabriela Mistral, e cila e njohu atë me leximin dhe e inkurajoi atë të ushqehej me vepra të shkrimtarëve të njohur rusë. Që nga viti 1921 ai firmosi punimet e tij si Pablo Neruda, megjithëse ishte vetëm në vitin 1946 kur ky u deklarua si emri i tij ligjor.

Në vitin 1924 ai botoi përmbledhjen me poezi që e çoi në famë: Njëzet poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar. Nga atje, Ai prezantoi më shumë se 40 vepra ndërsa ishte gjallë dhe kishte 20 vepra pas vdekjes. Në karrierën e tij, Neruda u dha në disa raste, midis tyre bien në sy: Çmimi Kombëtar Kilian për Letërsi (1945), Çmimi i Paqes Lenin (1966) dhe Çmimi Nobel për Letërsi (1971).

Citim nga Pablo Neruda.

Citim nga Pablo Neruda.

Neruda u martua tre herë. Vajza e tij e vetme, Malva Marina Trinidad, lindi nga martesa e tij e parë, e cila vdiq në vetëm 8 vjeç për shkak të hidrocefalusit. Ditët e fundit të jetës së Pablo Neruda kaluan në Santiago, ku ai vdiq më 23 shtator 1973. nga kanceri i përparuar i prostatës.

Roberto Bolaño

Roberto Bolaño lindi më 28 Prill 1953 në Santiago de Kili. Fëmijëria e tij kaloi midis Valparaisos, Viña del Mar dhe qytetit Los Ángeles, ku ai përfundoi studimet fillore. Në moshën 15 vjeç ai u transferua me familjen e tij në Meksikë. Në vendin Aztec vazhdoi studimet e mesme, të cilën e la një vit më vonë në mënyrë që t’i përkushtohej ekskluzivisht leximit dhe shkrimit.

Në Mexico City, Bolaño u takua me poetin Mario Santiago dhe shkrimtarë të tjerë të rinj. Grupi ndau disa interesa letrare, kështu që pak nga pak ata u afruan shumë. Nga kjo miqësi lindi lëvizja poetike e infrarealizmit, themeluar në vitin 1975. Një vit më vonë, Roberto botoi veprën Rinovoni dashurinë. Kjo përmbledhje me poezi ishte e para nga gjashtë që prezantoi gjatë gjithë karrierës së tij, plus dy botime pas vdekjes. Librat e tij përfshijnë: Qentë romantikë (1993), tre (2000) y Universiteti i Panjohur (2007).

Libri i tij i parë, Këshilla nga një dishepull i Morrison për një tifoz të Joyce (1984), u vlerësua me çmimin Fusha Letrare. Sidoqoftë, dhe pavarësisht karrierës së tij të gjatë, vepra që e katapultoi këtë shkrimtar për famë ishte botimi i tij i gjashtë: Detektivët e egër (1998). Ky roman e bëri atë fitues të çmimit Herralde de Novela (1998) -i pari kilian që e pranoi atë- dhe Çmimin Rómulo Gallegos (1999).

Roberto Bolaño vdiq në moshën 50 vjeç në Barcelona (Spanjë), më 15 korrik 2003, pasi vuante nga dhimbja e mëlçisë për një kohë të gjatë. Shkrimtari kilian la shumë libra të papërfunduar, të cilat u botuan vite pas vdekjes së tij. Një kryevepër doli nga ajo përmbledhje, romani 2666 (2004), me të cilin fitoi çmime të rëndësishme si: Salambó, Ciudad de Barcelona dhe Altazor.

Alejandra Costamagna

Alejandra Costamagna Crivell erdhi në botë në 23 Mars 1970, në Santiago de Kili. Që e vogël i pëlqente të shkruante, por deri në adoleshencë e mori atë punë më seriozisht. Mësuesi i tij Guillermo Gómez kishte shumë të bënte me këtë pasion. Në atë fazë të jetës së tij ai filloi të lexonte Mistral, Neruda, Shakespeare dhe Nicanor Parra; të gjithë kanë qenë me ndikim të madh tek ajo.

Costamagna studioi gazetari në Universitetin Diego Portales. Disa kohë më vonë, ai përfundoi një master në letërsi në të njëjtin kampus. Gjatë gjithë karrierës së saj, ajo i është përkushtuar mësimdhënies së seminareve letrare dhe gjithashtu ka punuar si redaktore, komentuese e teatrit dhe kronist për disa revista kombëtare.

Si shkrimtare, ajo prezantoi punën e saj të parë në 1996, Në heshtje, i cili mori komente shumë të mira dhe fitoi çmimin e Lojërave Letrare Gabriela Mistral (1996). Kostamagna ka prezantuar romane të suksesshme, të tilla si: Netë të këqija (2000), Zjarret e fundit (2005), dhe Kafshë shtëpiake (2011). Disa kritikë kanë përfshirë disa nga veprat e tij në të ashtuquajturën Letërsia për fëmijë.

Alberto fuguet

Santiago de Kili pa lindjen e Alberto Felipe Fuguet de Goyeneche më 7 Mars 1964. Fëmijëria e tij kaloi në Shtetet e Bashkuara dhe vetëm në vitin 1975 ai u kthye në vendin e tij të lindjes. I kufizuar nga gjuha, shkrimtari i ardhshëm filloi të lexonte libra në Spanjisht për t'u njohur me gjuhën e tij amtare. Rrëfeu se Shkrimi nga Marcela Paz kishte një ndikim të madh tek ai, gjë që mund të shihet e pasqyruar në librin e tij të parë.

Ai studioi në Universitetin e Kilit. Zgjedhja e tij e parë ishte një karrierë në sociologji, të cilën e studioi për një vit, megjithatë, pastaj kaloi në gazetari, nga e cila u diplomua dhe përfundoi të ishte një nga pasionet e tij. Përveç punës së tij si shkrimtar, ai ka ndërtuar një karrierë të njohur si kolumnist, romancier, skenarist, kritik i muzikës dhe filmit. Shtë njohur për shkak të ndikimit të saj tek shkrimtarët bashkëkohorë, për bast në një letërsi më reale dhe urbane.

Në vitin 1990 ai prezantoi historinë e tij të parë, Mbidozimi, me të cilin ai fitoi Çmimin Komunal për Letërsinë e Santiagos. Vitin pasues ai botoi romanin që e çoi drejt suksesit: Valë e keqe. Puna e tij gjithashtu thekson: Bojë e kuqe, libër që u përshtat për kinemanë në 2000. Tre vjet më vonë, ai lëshoi ​​një gjysmë-autobiografi të quajtur Filmat e jetës sime, romanet e tij të fundit janë: Jo fiction (2015) y Djerse (2016).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.