Aula de Escritores, shkolla pioniere letrare e Barcelonës

Klasë shkrimtarësh

Viti i ri po afron, dhe bashkë me të edhe rezoluta të reja. Stephen King një herë tha: «Të jesh shkrimtar, gjëja e parë është të bësh dy gjëra: të lexosh shumë dhe të shkruash shumë. Unë nuk di ndonjë mënyrë për t'i kaluar ata »Arsyeja nuk mungon, por kurrë nuk dhemb të kesh një themel disi më të fortë. Aty hyjnë në lojë shkollat ​​letrare.

Sot ne prezantojmë shkollën Aula de Escritores, akademia e parë në Barcelonë. E themeluar në 1995 nga Lluc Berga dhe e vendosur në zemër të lagjes Gracia, kjo shkollë është vendosur si një nga më të rëndësishmet në Barcelonë.

Aula de Escritores ishte një pioniere në këtë fushë, dhe vit pas viti ata përtërijnë dhe krijojnë projekte të reja. Për më shumë se dhjetë vjet shkolla ka shtëpitë e saj botuese, Redaktorët Hijos del Hule dhe Editorial Cronos, ky i fundit synonte botimin në tryezë.

Shkolla:

Kjo akademi nuk ka funksionin e vetëm të mësimdhënies së teknikave narrative por, ndryshe nga shkollat ​​e tjera, ajo promovon autokritikë. Dhe kjo, megjithëse kushton pak për tu asimiluar në fillim, është diçka thelbësore që të jemi në gjendje të ecim përpara dhe të mësojmë nga gabimet tona. Mësimi i vazhdueshëm dhe objektiviteti janë elementet kryesore në trajnimin e ofruar nga shkolla.

Për ata prej jush që nuk banojnë në Barcelonë ose që nuk mund të marrin pjesë personalisht për shkak të kohës, Aula de Escritores ofron një larmi të gjerë punëtorish dhe kursesh Online. Si në kurset ballë për ballë ashtu edhe në ato që Online, një pikë shumë e rëndësishme për të theksuar është angazhimi i stafit mësimdhënës. Gjatë kurseve, tutorët kanë një implikim të plotë në secilin hap që bën studenti.

Por ky angazhim për të cilin po flasim nuk mbaron këtu. Ndoshta një nga pikat më shpërblyese për studentët është të shohin punën e tyre të botuar. Çdo vit, shkolla paraqet një antologji me tregimet më të mira të studentëve. Diçka që pa dyshim, shumë shkolla letrare nuk e ofrojnë.

Kurset dhe mësuesit:

Ana Marín, Ignacio García, Gemma Solsona dhe S. Lanchares, janë përgjegjëse për mësimet e ndryshme të ofruara nga shkolla. Edhe pse më të suksesshmit janë kurset krijuese dhe narrative të shkrimit, Mund të gjejmë gjithashtu tregime të shkurtra, poezi, romane, skenarë, madje edhe kurse botimi dhe marketing. Siç mund ta shihni, oferta është më se e plotë dhe vlera për para është më se e përshtatshme.

Hijos del Hule dhe Redaktuesit Cronos:

Siç kemi përmendur më parë, Aula de Escritores ka pasur shtëpinë e saj botuese për më shumë se dhjetë vjet, dhe ky është një avantazh i madh. Pavarësisht nëse keni marrë apo jo një kurs në shkollë, botuesi ofron këshilla dhe paketa të ndryshme për të botuar librin tuaj. Sidoqoftë, shërbimi do të thotë paqe e madhe shpirtërore, veçanërisht për studentët. Fakti që jemi në gjendje të mbështetemi te njerëzit që ju kanë shoqëruar gjatë gjithë procesit na jep një siguri që ndoshta nuk do ta kishim vetë.

Mundësitë e ofruara nga këta botues janë të mëdha. Nga shqyrtimi i dorëshkrimit, paraqitja, botimi i sasive të ndryshme të kopjeve, shpërndarja në libraritë në të gjithë Spanjën dhe në dyqanet virtuale, madje edhe prezantimet dhe stendat në Sant Jordi (festivali rajonal që i jep nderime librit). Këto janë vetëm disa nga shërbimet, por ju mund të lexoni me kujdes në faqen e tyre të internetit paketat e ofruara me kostot e tyre standarde. Për të marrë një ide, kostoja e vetë-botimit të rreth njëqind kopjeve me të gjitha shërbimet e përfshira do të ishte afër 700 euro. Një kosto më se e arsyeshme për të gjitha shërbimet që ata ofrojnë

Projektet tuaja:

Ndër të tjera, shkolla aktualisht është e angazhuar në një projekt i përbashkët me Universitetin e Barcelonës për të botuar një libër me histori të shkruar nga studentët e universitetit në fjalë dhe lidhur me të Drejtat e Njeriut. Një qëllim tjetër i vazhdueshëm që ndoshta mund ta shijojmë vitin e ardhshëm është mundësia e mbajtjes së konkurseve të hapura për të gjithë. Këta do të kenë ish-studentë si juri.

Siç mund ta shihni, Aula de Escritores është një shkollë shumë proaktive, e përfshirë dhe e hapur për shumë mundësi bashkëpunimi.

Pra, nëse një nga qëllimet tuaja për këtë vit që vjen ishte të shpalosni krijimtarinë tuaj, ju nuk keni më asnjë justifikim për të mos e bërë atë.

Kontaktoni me Klasën e Shkrimtarëve:

C / Sant Lluís nº 6, kati përdhes, Barcelona

E martë deri të enjte nga ora 18:00 pasdite deri në 22:XNUMX pasdite.

Telefoni: 932102568/677727998

info@auladeescritores.com

www.auladeescritores.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.