Një shkrim i pabotuar nga Charlotte Brontë kthehet në shtëpi

Motrat Brontë

Një libër që përmban vepra të pabotuara nga autorja Charlotte Brontë, dhe një nga pasuritë e pakta të nënës së saj që arriti të mbijetojë pasi humbi pronën e saj në një anije, është kthyer në shtëpinë e familjes në Haworth, në lindje të Yorkshire.

Pronari origjinal i librit

Libri ishte një kopje e kopjes së Robert Southey, Mbetjet e Henry Kirke White, dhe fillimisht ishte në pronësi të Maria Brandwey, i cili në 1812 u martua me priftin Patrick Brontë. Maria kishte bërë shënime të ndryshme gjatë gjithë librit dhe ishte ndër sendet që iu dërguan në shtëpinë e saj në Cornwall kur vendosi të qëndronte në Yorkshire, pasi u takua dhe u dashurua me burrin e saj të ardhshëm, Patrick Brontë.

Sidoqoftë, anija ku u gjetën sendet e tij u shkatërrua në brigjet e Devon dhe sendet e saj u humbën, përveç disa artikujve përfshirë këtë libër, e cila u bë një trashëgimi e thesar për familjen Brontë. Maria vdiq në 1821, kur djali i saj ishte ende shumë i ri. Libri me shënime u shit në ankand në Haworth pas vdekjes së Patrick Brontës në 1861 dhe ka qenë e humbur për pjesën më të madhe të shekullit të kaluar në Shtetet e Bashkuara në vendndodhjen e saj një vit më parë.

Vendndodhja pas humbjes

En 2015, libri u gjet nga një koleksionist privat nga Kalifornia. Shoqata Brontë (në Spanjisht, Shoqata Brontë), selia e së cilës është në shtëpinë e vjetër të motrave në Haworth, e bleu atë për 170000 paund pasi mori fonde nga Fondi Kombëtar i Trashëgimisë Memoriale. Memoriali i Trashëgimisë), "Fondi i Grantit të Blerjes V&A" dhe "Miqtë e Bibliotekave Kombëtare".

Ky libër përmban një mbishkrim të shkruar në latinisht nga vetë Patrick Brontë thotë se është ”libri i gruas sime të dashur dhe ajo u shpëtua nga dallgët. Kështu që do të ruhet përgjithmonë "

Send i vlefshëm familjar

Gjatë disa viteve, disa nga anëtarët e familjes shtuan shënimet e tyre në kopje dhe disa skica, si dhe letra, njëra prej tyre e shkruar nga Arthur Bell Nicholls, burri i Charlotte, shkruar pak pas vdekjes së tij në 1855. Në këtë libër u gjet gjithashtu një poezi dhe një pjesë të prozës të shkruar nga vetë Charlotte Brontë, i cili e shkroi atë në fletë të veçanta letre të futura brenda librit.

Kjo poezi besohet se është shkruar nga Charlotte kur ajo ishte shumë e re, por ata e komentojnë atë proza ​​në këtë histori të shkurtër është "shumë e pazakontë", sipas Rebecca Yorke të Muzeut të Parsonazhit Brontë.

Reagimet e ekspertëve

Tani që shitja është bërë, libri më në fund është kthyer në Haworth, ku përfundimisht do të shfaqet për publikun. Ann Dinsdale, drejtoresha e koleksioneve të muzeut, komentoi:

“Libri i zonjës Brontë është një nga elementët më domethënës të Brontës që ka dalë në dritë për shumë vite. Ishte e qartë që ishte përdorur mirë dhe se kishte vlera të mëdha sentimentale për fëmijët, të cilët humbën nënën e tyre kur ishin shumë të vegjël "

Për më tepër, shkrimet e pabotuara të Charlotte Brontë ofrojnë mundësi të reja për kërkime, e cila është me të vërtetë emocionuese. Kjo blerje ka qenë një shtesë e mrekullueshme për festimet tona dyvjeçare të Charlotte Brontë ".

Juliet Barker, historiane dhe autore e "The Brontës" shtoi sa vijon:

“Libri është vetëm një blerje e vlefshme për shkak të shoqërimit të saj të rrallë me zonjën Brontë para martesës me Patrick, por rëndësia e tij rritet shumë nga dorëshkrimet e pabotuara që janë renditur në të. Nuk mund të ketë vend më të mirë për ta mbajtur atë në të ardhmen sesa muzeu Brontë Parsonage "

 

Libri aktualisht është në dispozicion për shikim si pjesë e "Udhëtimeve të Thesareve" të organizuara nga muzeu dhe do të shkojë në ekspozitën publike të muzeut Brontë Parsonage në 2017.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.