Shkolla ku kanë punuar motrat Brontë do të restaurohet

Motrat Brontë

Shkolla ku motrat Brontë punonin si mësuese u ndërtua gati dy shekuj më parë nga babai i klerit të motrave të famshme, Patrick Brontë. Tani një projekt prej 100.000 paund sapo ka filluar me qëllimin e rikthimit të shkollës, e cila është 184 vjeç, ku Charlotte, Emily, Anne dhe Branwell Brontë punuan të gjithë si mësues.

Shkolla, e quajtur Old School Room (në Spanjisht, Old School Room), është një ndërtesë e ndertuar ne Haworth, e vendosur ne East Yorkside, një qytet ku motrat Brontë shkruajtën disa nga librat më të dashur për audiencën e tyre, përfshirë mes tyre Jane Eyre, Wuthering Heights dhe The Tenant of Wildeff Hall.

Por pas pothuajse 200 vjet të ndërtimit të saj në Luginën e Pennine, vitet kanë filluar të shfaqen në ndërtesën historike dhe Çatitë e saj të epokës viktoriane kanë filluar të bien, duke qenë një restaurim mënyra e vetme për ta kthyer shkollën në vendin e saj.

Rinovimi vjen pas tetë vjetësh mbledhje fondesh nga Brontë Spirit (në Spanjisht, fryma Brontë), bamirësia kushtuar riparimit dhe restaurimit të kësaj prone. Rreth 70.000 £ erdhën nga granti dhe gati 30.000 £ janë mbledhur nga fondet e komunitetit.

Rev. Peter Mayo-Smith, rektor i famullisë Haworth, tha se sapo prona të mbyllte kujdestarinë e saj ata do të ishin në gjendje të bënin përmirësime në pjesët e tjera të ndërtesës që gjithashtu do të kishin nevojë për rinovim. Nga ana e saj, ai ishte i kënaqur që pjesa kryesore e rinovimit tashmë është duke u zhvilluar.

"Unë i përgëzoj njerëzit e Brontë Spirit për punën jashtëzakonisht të vështirë që kanë bërë për ta bërë të mundur këtë."

“Ky është një lajm i shkëlqyeshëm. Salla e Shkollës së Vjetër Shtë një ndërtesë shumë e vlefshme jo vetëm për Haworth, por edhe për të gjithë kombin.. Kjo është një nga pronat menaxheri i ndërtimit i të cilit ishte Patrick Brontë, ndërtimi tjetër ishte kisha e San Gabriel e vendosur në Stanbury "

"Patrick ishte një besimtar i madh se arsimi është një mënyrë për të dalë nga varfëria - diçka që është ende shumë e rëndësishme sot - dhe donte që të gjithë fëmijët e punëtorëve të fabrikave në zonë të kishin një arsimim kështu që ata mund t'i shpëtonin privatizimit që ishte rreth tyre "

Dhoma e Shkollës së Vjetër u ndërtua nga babai i motrave Brontë, Patrick Brontë, në 1832 dhe u zgjerua në 1850 dhe 1871. Kjo ndërtesë u zëvendësua nga një shkollë në 1903 dhe u përdor më vonë si një palestër, një bibliotekë, një hotel rinor dhe madje edhe një ushtri billet gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Si pjesë e rinovimit, i cili vlerësohet të zgjasë afërsisht dy muaj e gjysmë, çatia do të rregullohet dhe gjashtë prej dritareve do të zëvendësohen me kopje të reja me kornizë druri.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   RICHARD dijo

    SI SHT HPIA E VICENTE ALEXANDRE NOBEL ÇMIMI P LR LETERRSIN WH ÇFAR A D PNIMI ÇFAR A D PNIMI