Sherlock Holmes: Historia e një gjeniu të torturuar.

Sherlock Holmes, detektivi më i famshëm që nga krijimi i tij deri më sot.

Sherlock Holmes, detektivi më i famshëm që nga krijimi i tij deri më sot.

Sherlock Holmes Ai nuk ishte detektivi i parë në letërsi, (Dupin. Edgar Allan Poe), madje as më i shituri (Poirot. Agatha Christie), por ai ka hyrë pa dyshim në histori siai detektivi më i famshëm imagjinar i të gjitha kohërave.

Sherlock ishte i urryer nga krijuesi i tij, Arthur Conan Doyle, për mbulimin e pjesës tjetër të veprës së tij letrare që ai i konsideronte me cilësi të lartë, megjithëse kritikët nuk ishin dakord me të. Conan Doyle madje u përpoq ta vriste atë, ai bëri dhe u desh ta ringjallte atë për shkak të revolucionit që shkaktoi vdekja e tij mes tifozëve të detektivit. Nëna e vetë Conan Doyle u përpoq shumë për të bindur djalin e saj të mos vriste Holmes. Edhe ashtu, Sherlock Holmes kishte vdekur 10 vjet përpara se autori i saj, Conan Doyle, të pranonte ta ringjallte atë.

Lind Sherlock Holmes.

Sherlock Holmes lindi ne nje reviste, Vjetori i Krishtlindjeve i Beeton, dhe ai e bëri atë duke sjellë bukë nën krah për Conan Doyle, i cili nuk arriti të siguronte jetesën si mjek, por menjëherë lidhi publikun me detektivin e tij.

Sherlock Holmes duhej pagëzuar Sherrington Hope në një version të parë. Nga atje ai shkoi në Sherrinford Holmes dhe më në fund Conan Doyle u vendos në Sherlock Holmes.

Aventurat e Sherlock Holmes ato u botuan në shtyp, në Revistën Strand, në formatin e dorëzimit, Formati pararendës i serialeve aktuale televizivë.

Jeta e Holmes.

Sherlock Holmes asnjëherë nuk e shqiptoi frazën Thelbësore, i dashur Watson. Fraza ishte një licencë artistike për një nga filmat e tij, tashmë në shekullin e XNUMX-të.

Holmes e trajtoi mikun e tij të ngushtë dhe të besuarin, Dr. Watson, me përbuzje dhe ironi, pavarësisht vlerësimit të tij të thellë për të, ndoshta personi i vetëm për të cilin detektivi ndjen diçka afër dashurisë.

Holmes ishte i varur nga kokaina dhe morfina, ilaçe që e ndihmuan atë të kapërcejë mërzinë e tij. Për t'u përqëndruar ai luajti fyell, kishte një Stradivarius.

Sherlock kishte një vëllai me emrin Mycroft, më i zgjuar se ai, i cili punon për qeverinë britanike dhe e konsideron punën hutuese të vëllait të tij. Holmes është i impresionuar nga vëllai i tij i madh dhe, megjithëse ai konsideron se ai e harxhon intelektin e tij në një jetë të rregullt në shërbim të vendit të tij, e vërteta është se ai është i vetëdijshëm në krah të tij.

Emri im është Sherlock Holmes. Detyra ime është të di atë që njerëzit nuk e dinë ". (Carbuncle blu)

Nemesi i tij ishte profesor Moriarty, një mendje e keqe po aq brilante sa e Sherlock-ut. Moriarty vdes në Reichenbach Falls me Sherlock Holmes. Dallimi është se Moriarty Unë nuk do të ringjallesha më. Ai nuk kishte aq shumë fansa sa detektivi.

Fakte argëtuese në lidhje me detektivin e madh.

Holmes jetonte në rrugë Baker Street 221B. Rruga ekzistonte, por nuk e arriti atë numër. Kur ai arriti, pas vdekjes së detektivit dhe krijuesit të tij, në 1932, një bankë u instalua në atë adresë, Shoqata Kombëtare e Ndërtimit Abbey, e cila duhej të punësonte një person për t'iu përgjigjur letrave të shumta që i vinin detektivit.

Ka qene përfaqësuar në film dhe televizion nga aktorët e shtatit të Robert Downey Jr dhe së fundmi, të Benedict Cumberbatch. Në versionin e tij më origjinal, The Elementary, Dr Watson është një grua, Joan Watson, e luajtur nga Lucy Liu.

 

Sherlock Holmes: Famë e përjetshme për një jetë të shkurtër letrare.

Sherlock Holmes: Famë e përjetshme për një jetë të shkurtër letrare.

Sherlock Holmes kishte një jetë letrare shumë të shkurtër krahasuar me detektivët e tjerë të trilluar: 4 romane dhe 56 tregime në krahasim me 78 nga Komisioneri Maigret ose 41 nga Hercules Poirot.

Shumica e aventurave të tij transmetohen nga Dr Watson, duke përfshirë i fundit në 1927, tre vjet para vdekjes së Conan Doyle: Dosja Sherlock Holmes.

Sherlock Holmes bazohet në një mësues i cili dha mësim Conan Doyle në kolegj të Mjekësisë, Joseph Bell, i cili i bëri përshtypje studentëve në klasë me aftësinë e tij deduktive. DHEështë burimi i frymëzimit për Dr. House, protagonist i serialit televiziv që mban emrin e tij.

me kureshtje Puna e fundit e Conan Doyle (Humnerë e Maracot. 1929) nuk luajti në Sherlock Holmes.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ndërbankare dijo

  Artikull interesant. Vetëm një por, për të cilin ai është i ditur, përmend 41 vepra të Hercule Poirot që në të vërtetë janë libra dhe meqenëse ai krahasohet me Sherlock Holmes që bën dallimin midis romaneve dhe historive, duhet sqaruar se detektivi belg është i pranishëm në 33 romane dhe 54 tregime (56 Nëse shtojmë 2 veprat e pabotuara të botuara nga John Curran në veprën e tij 'The Secret Notebooks' nga Agatha Christie dhe se ato në të vërtetë janë dy variante të teksteve të botuara tashmë dhe se nëse autori i tyre i flak ato, kur mund të ishin botuar është pse nuk duhen marrë parasysh).
  Përshëndetje!

 2.   Ana Lena Rivera dijo

  Sqarim interesant! Faleminderit.