Pablo dhe Virginia, nga Marcel Mithois. Lidhu shkurt

Ka libra ku kthehesh rregullisht dhe këtë e bëj sa herë që kthehem në shtëpi, Pablo dhe Virxhinia, Marsel MithoisMe Shtë një nga ata libra që, për momentin, mosha ose lidhja e veçantë, mbeten të ngulitura në kujtesa vitale letrare dhe ju duhet t'i rilexoni herë pas here. Për të vazhduar konsolidimin e vetes në atë përshtypje dhe për të shijuar, gjë që është gjithashtu e rëndësishme. Sot po flas për të.

Marsel Mithois

Gazetar, romancier, dramaturg dhe skenarist French, lindi më 15 qershor 1922 në Port Saïd (Egjipt) dhe vdiq në Paris në 2012. Autor i disa veprave të suksesshme me Jacqueline Maillan si Krok-zot y Djegia nga dielli, ai ishte gjithashtu një skenarist për seritë televizive Les Quatre Cents Coups de Virginie, përshtatur nga rubrika e tij në të përjavshmen Ditët e Francës.

Në të njëjtën kohë ata gjithashtu i dhanë atij një rubrika humoristike cfare ishte Pablo dhe Virxhinia, dhe çfarë kishte shume sukseseMe Ai shkroi më shumë se dyqind për katër vjet pa ndërprerje dhe gjithashtu botoi librin me një përzgjedhje të disa prej tyre. Ata madje bënë një Seriale televizive i cili gjithashtu ishte përshtatur këtu dhe mund të shihej në TVE në 1968. Ata luanin në të Charles Mendy si Pablo dhe Konçita Montes si Virxhinia.

Pablo, Virxhinia dhe unë

Historitë e Pablos dhe Virxhinias, një martesë pariziane pa fëmijë, është një kronikë e kohës së tij - vitet gjashtëdhjetë - si shoqërore ashtu edhe sentimentale, e treguar përmes aventurave dhe fatkeqësive të tij. Ne Pablo i tregon në vetën e parë dhe të gjitha i referohen ose luajnë Virgjininë, një grua me një karakter shumë të veçantë, impulsiv dhe ndonjëherë të pavetëdijshëm, por gjithmonë qesharak.

Erdha tek ata kur i zbulova një ditë në adoleshencën time tetëdhjetë në raftin në një dhomë të tezave të mia në vend. Kopertina më bëri të marr menjëherë librin dhe t’i hedh një sy. Pastaj kuptova se ishte një dhuratë nga nëna ime për babanë tim, të cilat ishin regjistruar në Círculo de Lectores. Çështja ishte e vitit 1964. Dhe e mora në shtëpi.

Nuk më është dashur shumë kohë ta lexoj dhe ishte një nga ndikimet e mia të para për shijen time personale për të lexuar dhe shkruar me zë narrativ mashkullor.

Një martesë parisiene

Me sytë e sotëm Pablo dhe Virxhinia Nuk ndalet së qeni një lexim sa naiv aq edhe i mungojnë më shumë pretendime sesa argëtuese me një humor të bazuar në personazhet krejtësisht të kundërt të protagonistëve dhe shumë situata të dyshimta ose të jashtëzakonshme në të cilat ata janë të përfshirë.

La i qetë, i matur dhe mirëkuptuesPaul, punëtore e thjeshtë dhe e qetë e zyrës, e martuar me Virxhininë, një amvise, dhe shumë e dashuruar me të. Ai na thotë, me shumë gëlbazë, por edhe dashuri, butësi dhe ironi, episodet me yllin e saj, e cila është e kundërta, i vendosur, impulsiv dhe ndonjëherë pa ndjenja, por gjithmonë e vendosur për të ndërmarrë diçka ose për të bërë favore. Çelësi midis të dyjave është përulje reciproke për ato dobësi ose defekte.

Kështu, 25 aventura të zgjedhura që janë në libër dhe tregohen në kapituj të shkurtër duke filluar nga peripecitë e tij e deri te mësoni të vozisni ose notoni -dy nga më qesharake- deri organizoni festa për fëmijët e miqve ose katastrofikë Lojera me letra, e bërë nga motra bebe me disa fëmijë të pamundur ose të kujdesen për qenin e madh (që nuk është) i një shoku tjetër. Por ai gjithashtu këmbëngul në Mësoni të kërceni vallëzimi klasik ose kthesa, shkruani një libër dhe luani golf, e cila raporton një sërë situatash të cilat janë më të çuditshme dhe argëtuese sesa përpiqet të zgjidhë Virxhinia në mënyrën më të mirë ose më të përshtatshme për të.

Ekzistojnë gjithashtu disa kapituj të vendosur udhëtim me pushime ose me miqtë, të tilla si dy udhëtime detare plot me paparashikime dhe keqkuptime, duke dalë në terren me një palë çifte të tjera së bashku ose gjueti qesharake e rosës në një tjetër nga ato Virxhinia përpiqet të dallohet në shoqëri.

Patjetër

një më shumë se lexim i lehtë dhe miqësor që mund të arrihet vetëm në librari me traditë ose të dorës së dytë dhe të tretë në universin letrar të internetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)