Rishikim: Një lumturi e re, nga Curro Cañete

curro-cañete-a-ri-lumturi

Koleksioni Áncora dhe Delfín nga Destino Editions vazhdon të zbërthejë tituj të rinj dhe premtues të shkruar nga autorë të tillë si Lorenzo Silva, Victor del Árbol (Fituesi i Çmimit Nadal 2016) ose, kohët e fundit, Curro Canete, një gazetar me qendër në Madrid, libri i parë i të cilit, Një lumturi e re, është një himn për optimizmin dhe çlirimin.

Kthimi në jetë

Një lumturi e re, nga Curro Cañete.

Një lumturi e re, nga Curro Cañete.

Nga njëzet e pesë kapituj që përbëjnë Një lumturi e re, një libër i shkruar nga Curro Cañete dhe botuar nga editorial Destino më 11 Tetor, Volver a la vida përkufizon në mënyrë të përsosur thelbin e këtij libri në mes të rrugës midis punës gazetareske dhe një rrëfimi të qëndrueshëm kur bëhet fjalë për të na treguar një histori kapërcimi që do të përshkojë publikun për shkak të afërsisë së saj, veçanërisht në një kohë kur tema të tilla si kriza ekonomike, një mungesë (paradoksale) e komunikimit ose homoseksualiteti vazhdojnë të jenë tema për t'u hetuar.

Protagonisti i Një lumturie të re, Curro, fillon shkrimin e një romani nën titullin provizor Si të jemi të lumtur dhe të mos vdesim duke u përpjekur në Playa Blanca (Lanzarote), në verën e vitit 2010. Mbi supet e tij ai mbart shtypjen e një homoseksualiteti dhe nostalgjie jo të jashtme për vëllain e tij të ndjerë, Rafa, një poet nga Kordoba, strofat e të cilit zbulohen nga Curro kur mbërrin në Kanarie Ishujt

Një parzmore që Curro këmbëngul të shpaloset në të gjithë faqet e këtij libri, duke u mbështetur te njerëzit që takon gjatë rrugës së tij, introspeksioni i tij dhe disa nga profesionistët më të mirë në vendin tonë: nga terapia kundër plakjes nga trajneri Carmen Giménez-Cuenca në klasat e meditimit Ramiro Calle, përmes referimeve ndaj autorëve të tillë si Campoamor, Neruda ose Herman Hesse, libri i të cilëve, Demian, bëhet themeli i veprës. Ka të bëjë me kërkimin e lumturisë, por duke u mbështetur në të gjitha aspektet e saj të mundshme: fizike, psikologjike, por veçanërisht emocionale.

Dhe është se një histori dashurie, ajo e Curro me Chico de Ojos Azules është gjithashtu boshti i një komploti në të cilin protagonisti përparon nën qëllimin e vetëm për të shkruar një "libër mbi lumturinë", i cili përfshin përballjen me frikën e dikujt mjetet që na jep jeta kur bëhet fjalë për të arritur atë gjendje totale të plotësisë.

Një lumturi e re për Curro Cañete ,Shtë, mbi të gjitha, një libër aktual, pasi jo vetëm që shqyrton të gjitha ato aspekte jetësore që shpesh rezistojnë të rrjedhin për shkak të kondicionimit shoqëror dhe zakoneve të këqija, por e bën këtë nga një këndvështrim argëtues, i dokumentuar dhe, para gjithçkaje, çdo ditë , afër

Curro Canete

@nosolocurro

Curro Canete (Málaga, 1978) kaloi një pjesë të fëmijërisë së tij në Kordoba, ku ai studioi Juridik, derisa pasioni i tij për komunikimin e bëri atë të ndiqte një karrierë në Gazetari në Universitetin e San Carles në Madrid. Një adhurues i lagjes së tij, Malasaña, por edhe i artit të të shkruarit në vetmi midis ishujve dhe vendeve të huaja, Cañete ka punuar për media të ndryshme si p.sh. psikologjisë o Vanity Fair për dhjetë vitet e fundit.

Interesi i tij në psikologjinë moderne, filozofi të reja si ajo mindfulness ose një Master në Trainer Profesional kanë promovuar për katër vjet krijimin e atij libri argëtues, të thellë dhe aktual që është Një lumturi e re.

Personalisht, më ngeli fraza, e përmendur gjithashtu në Demian nga Herman Hesse, e përfshirë në librin e Curro: «Kur dihet tjetri, rruga e shumicës nuk mund të zgjidhet më".

Ky libër është bërë për të gjithë ata që nuk ndjekin atë rrugë, të cilët kërkojnë një lumturi sa të veçantë aq edhe universale. Kaq e re.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.