Rishikimi i librit «Como el sol para las flores» nga Irene Villa

Fotografi nga Dani Oceans

Fotografi nga Dani Oceans

Librin e kam prej muajsh "Si dielli për lulet" nga Irene Villa botuar në Redaktues Espasa, dhe megjithëse e kam filluar shumë kohë më parë, nuk e kisha "lidhur" me të. Edhe kështu, dhe duke filluar me këto rreshta të shkurtër, të cilët mund të jenë për mendimin tim personal, unë tashmë kam mbaruar së lexuari atë dhe kam një mendim mjaft të punuar për librin dhe gjithashtu duke e krahasuar atë me atë që kam lexuar më parë nga autori Irene Villa .

Përmbledhje dhe të dhëna të librit

"Si dielli për lulet" eshte nje roman vendosur në Rainbow, një OJQ imagjinare që synon të kujdeset për fëmijët dhe adoleshentët, prindërit e të cilëve nuk mund të kujdesen për ta dhe të punojnë për t'i siguruar, sipas rastit, familje birësuese ose shtëpi strehimi.

Judith, protagoniste Ajo është në krye të kësaj OJQ-je, një punonjëse sociale që punon në programin e birësimit të një komuniteti autonom. Ajo është e re, entuziaste, energjike dhe e përkushtuar në punën e saj, deri në atë pikë sa entuziazmi i tepërt mund të bëhet një problem i madh. Për vite me radhë jeta e saj është përqendruar vetëm në punën e saj derisa një vendim fatkeq të shkaktojë një dramë që e zhyt atë në depresion dhe e detyron atë të rimendojë të ardhmen e saj.

Si dielli për lulet e Irene Villa

Të dhënat e librit

 • Numri i faqeve: 304 páginas
 • Lidhja: Mbulesë e butë
 • Botuesi: Librat SLU Espasa
 • Gjuhe: Spanjisht
 • ISBN: 9788467045161
 • Çmimi: 19,90 euro

Mendimi personal

Në këtë libër mund të gjejmë dy personazhe kryesorë të qartë, disa personazhe dytësorë dhe figurën e fëmijë nga qendra e birësimit, e cila për mendimin tim përfaqësohet dhe karakterizohet më së miri në roman. Disa personazhe me situata mjaft reale dhe sipas asaj që do të thotë të jesh një i mitur i braktisur ose "i diskriminuar" nga çdo situatë tjetër familjare dhe që shkon nga shtëpia në shtëpi, për shkak të sa e vështirë është të ambientohesh në një shtëpi të re, me një të re familjen dhe me rregulla të reja. Sidomos kur mosha e këtyre të miturve po rritet.

Kalimi tek personazhi kryesor, Judith, është një grua shumë profesioniste dhe shumë e përkushtuar në punën e saj si psikologe në qendrën e të miturve. Çdo dështim ose vendim i gabuar është një pengesë që është mjaft e vështirë për tu kapërcyer për shkak të profesionalizmit dhe përsosmërisë së tij të madhe.

Diçka që më ka tërhequr vëmendjen posaçërisht dhe për mirë janë dy gjëra:

 1. Ka disa fragmente këngësh të grupit muzikor spanjoll «Maldita Nerea». Më pëlqen që shkrimtarët përmendin këngë ose artistë muzikorë në librat e tyre. Kjo bën që menjëherë, nëse nuk e njoh këngën, të shkoj shpejt në kërkimin e saj.
 2. Në fund të librit, ka një shënim nga autori Irene Villa, në të cilën ai shpjegon se si dhe pse filloi ky libër. Ishte në Majorka, konkretisht, në Fondacioni Nazaret, një qendër pritjeje për djem dhe vajza ku prindërit e tyre, për fat të keq, nuk mund t'u jepnin gjithçka që u duhej. Më pëlqen që përvojat njerëzore si këto, të merren në letërsi dhe të transmetohen në një farë mënyre tek njerëzit.

Siç e thashë në fillim të këtij përmbledhje, unë e fillova librin muaj më parë, por Nuk u tërhoqa shumë kur e lexova. Më mungonte diçka që unë të lexoja ditë pas dite, siç më ka ndodhur me shumë libra të tjerë, përfshirë një nga Irene Villa, "Asnjëherë nuk është vonë, princeshë". Kjo e fundit më lidhi nga fillimi në fund. Kështu që "Si dielli për lulet" Unë kam qenë duke e lexuar atë herë pas here, dhe ndër lexime të tjera.

Nuk më pëlqen t'u jap një notë librave, sepse më duket se leximi është totalisht subjektiv i mendimit të secilit (ajo që mund të më pëlqejë nuk ka pse të pëlqehet nga ju dhe anasjelltas), por nuk mund të konceptoj një rishikim pa shënim pra e imja eshte 3 / 5. 

Unë rekomandoj ta lexoni nëse ju pëlqen libra me një përmbajtje të ngarkuar njerëzore dhe sentimentale, histori të vështira nga të cilat gjithmonë mund të merrni diçka të mirë dhe pozitive. Nëse, nga ana tjetër, jeni duke kërkuar diçka më të thellë, unë këshilloj kundër tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.