Krimet blu. E para e sagës Ethan Bush

Krimet blu

"Krimet blu" është i pari në sagën fantastike me protagonist Ethan Bush. Që nga viti 2015, Enrique Laso ka arritur ta lidhë lexuesin me këtë sagë me protagonist agjentin Ethan Bush. Për momentin seria përbëhet nga katër libra, por për një kohë të shkurtër ... Javën tjetër vjen pjesa e pestë, me titull "Ku pushojnë shpirtrat?" Por sikur të mos mjaftonte kjo, tjetra është planifikuar të dalë për rreth gjashtë muaj. Kështu që nuk do të humbasim leximin.

Ethan Bush është një agjent në Njësinë e Analizës së Sjelljes të FBI-së, por jo vetëm askush, ai është më i miri në fushën e tij. Së bashku me ekipin e tij, ai përballet me historitë më të tmerrshme dhe më të çuditshme. Përmes kësaj sage, ne mund të mendojmë për rritjen personale të protagonistit dhe sa pak nga pak ai fillon të përballet me frikën e tij. 

Katër librat e sotëm janë "Krimet blu", "Kufomat nuk ëndërrojnë", "Dragonflies blu" dhe "Fëmijët pa sy" dhe "Krimet e këqija". Ndërsa është e vërtetë që leximi i tyre në rregull është gjithmonë shumë më mirë, autori tregon historitë në një mënyrë të tillë që ato të lexohen rastësisht. Sot ne paraqesim të parin prej tyre.

saga e shkurret

Krimet blu:

Në Jefferson County, dy gra të reja gjenden të vrara brenda disa ditësh nga njëra-tjetra. Të dy gjenden në brigjet e një liqeni. Por gjëja më kurioze nuk është se ku, nëse jo si. Vrasja duket të jetë e lidhur me një krim tjetër që ndodhi njëzet vjet më parë dhe mbeti i pazbuluar.

Në një qytet ku të gjithë kanë diçka për të fshehur, Ethan Bush dhe ekipi i tij i veçantë do të japin gjithçka për të zbuluar vrasësin pas këtyre krimeve të tmerrshme.

Personazhet

Protagonisti mund të duket në shikim të parë të jetë një karakter i ngritur, i mendjemadh dhe ndonjëherë jo etik. Ethan Sidoqoftë, rrëfyesi po tregon vetë historinë nga një perspektivë e së kaluarës. Kjo tashmë tregon se përmes librave të ndryshëm, ky i ri do të piqet.

Anëtarët e ekipit Liz, Mark dhe Tom janë gjithashtu të arritshëm. Secili me cilësitë e tyre përkatëse dhe personazhet unike dhe krejtësisht i kundërt me atë të protagonistit. Ata ende bëjnë një ekip përrallor, duke plotësuar njëri-tjetrin.

Vend

Ndoshta nuk duket e rëndësishme për shumë njerëz, por një nga faktet më kurioze në roman është vendndodhja e ngjarjeve. Sapo të lexoni librin mund të verifikoni që të gjitha vendet janë reale. Nëse kërkoni në Google Maps dhe e kërkoni në Street View, do ta gjeni veten në mes të faqes së këtyre krimeve.

Kuriozitete të tjera

"Krimet Blu" ka qenë një nga librat më të shitur në Amazon këtë 2016. Por ky nuk është lajmi më i mirë, e drejta e autorit është shitur për adaptimin e saj në film.

Së shpejti do të flasim më shumë për këtë autor përparimtar dhe këtë sagë fantastike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.