Pse të jesh bibliotekar nuk është aq e lezetshme sa duket

Tavolina e bibliotekës

Jo shumë kohë më parë kam lexuar që, sipas një sondazhi, një në dy britanikë dëshiron të jetë bibliotekar dhe se ky profesion është i dyti më i dëshiruar, vetëm pas atij të një shkrimtari. Si bibliotekar i bëra vetes atë pyetje që më ishte bërë shumë herë kur kam punuar në Pekin dhe thashë atë që bëj: Really?

Unë kurrë nuk e kuptova tonin e kësaj pyetjeje, dhe unë padyshim nuk di se si të marr të dhënat nga ajo sondazh. Ajo që mund të them është se puna e bibliotekarit nuk është aq e ftohtë sa mendoni.

Dikush do të mendojë pasi të lexojë këtë plumb që unë u ngrita në frymën e kërcëllimë, por duke parë kufirin me shokët e mi të shkollës më shtyn të mendoj për atë që po kalonte nëpër mendjet e të gjithë neve në atë foto ditën kur u regjistruam në Dokumentim.

Të jesh bibliotekar është ushtrimi i një profesioni që u përcaktua nga Mesopotamianët, kështu që ne zakonisht kemi një kohë, kjo duke qenë një burim krenarie. Sigurisht, ne nuk i dinim këto të dhëna kur filluam.

Por le të shkojmë në zemër të çështjes që, si gjithmonë, unë jam duke shkuar rreth shkurret. Ka dy arsye pse një person thotë se dëshiron të jetë bibliotekar: a) është një punë e qetë; b) puna me libra.

Ashtë një punë e qetë

Epo, është relativisht e qetë. Sigurisht nëse e krahasoni me një mjek ER. Por nëse dikush pret të qëndrojë në banak duke lexuar në heshtje (më shumë se imazh i zgjeruar i bibliotekarit) pa u shqetësuar nga askush, duke u ngritur herë pas here për të porositur disa libra, ata e kanë gabim.

Në banak jeni në rrëzë të kanionit dhe përdoruesit mbërrijnë, të dashur dhe të frikësuar sipas natyrës së tyre. Pra, sido që të jenë, bibliotekari nuk ulet i qetë duke lexuar dhe shikuar, ai duhet të vendos aftësitë e tij shoqërore dhe menaxheriale për t'i shërbyer atyre.

Mund të gjendet te përdoruesit që kërkojnë gjëra të lehta, të cilat janë gjithashtu të këndshme dhe miqësore. Por ka edhe të padurueshme dhe pedantë që hidhërojnë ditën e punës për më të duruarit e profesionistëve.

Një rast i vërtetë për të ilustruar këtë të fundit: një përdorues vjen në banak dhe i thotë bibliotekarit: «Mbreti Alfonso XIII ofroi një darkë në Sevilje për një trupë aktorësh në vitin 1928. Unë dua të di menunë e darkës ».

Nuk mbaj mend nëse ajo ishte data, por kjo ishte kërkesa. Menuja për atë darkë. Bibliotekarja tek e cila ndodhi kjo kërkoi, derisa më në fund ajo e kërkoi me mirësi që të shkonte në një skedar ku, nëse nuk do të kishin humbur, do të kishin të dhëna për atë ngjarje.

Mos mendoni se përdoruesi ishte miqësor, ai e quajti atë të paaftë ndër shumë gjëra të tjera.

Ju punoni me libra

Dhe me librat ne mendojmë për letërsinë dhe veprat e mendimit: Histori, Filozofi, Filologji ... dhe këtu është që ne që kalojmë në ekstazën e studimit të Shkencës Bibliotekare (një fjalë e shëmtuar që nuk përdoret më), ne buzëqeshim me një arrogancë të caktuar ndaj filologëve, historianëve ose filozofëve që vendosin të hidhen në terrenin tonë.

Në një bibliotekë ka gjithçka dhe kur përballesh me disa pyetje është e padobishme të njohësh edhe autorin më të panjohur të Brezit të 50-shit ose të njohësh sekuencën e pafund të luftërave dhe revolucioneve në Spanjën e shekullit të XNUMX-të.

Për ta ilustruar këtë, unë ju jap një rast tjetër të vërtetë: në qytetin tim është një bibliotekar i cili, pasi mbyllën institucionin komunal ku punoi, e zhvendosën atë në bibliotekë sepse burri shkruan shumë mirë dhe di shumë për letërsinë. Ai aktualisht është personi më i pamotivuar që dikush mund të gjejë në një punë dhe ai kalon gjysmën e vitit në pushim mjekësor për shkak të depresionit.

Detyra e një bibliotekari është të menaxhojë një institucion që duhet të sigurojë aksesin e qytetarëve në njohuri dhe kulturë, nga letërsia, përmes matematikës, inxhinierisë, filozofisë ose ligjit.

Pra, puna bibliotekare, për ata që duan ta bëjnë atë sepse mendojnë në një nga këto mënyra, jo, nuk është aq e lezetshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gemawebsoc dijo

  Po zonjë, e keni gozhduar. Për të mos përmendur çështjen e procesit teknik ... Sa anekdota mund të themi për bibliotekarët që fitojnë parajsën? A e lexuat postimin e @ julianmarquina rreth stresit bibliotekar? Faleminderit per tuajat

  1.    Maria Ibanez dijo

   Po, e lexova atë artikull. Shumë mirë, aq më tepër që ai i pyeti kolegët e tij në Facebook. Dhe nga rruga, unë pajtohem për gjithçka që thotë.
   Faleminderit shumë për fjalët tuaja, është kënaqësi të jem në gjendje të shkruaj për një profesion kaq të bukur.

   Të fala,

   Maria Ibanez

 2.   Fitimtar dijo

  Jam plotësisht dakord, por gjithsesi e dua këtë punë dhe nuk e ndryshoj për asgjë.

  krejtësisht adhurues i një pjese të përdoruesve dhe i filologëve dhe humanistëve që besojnë se po hamë tokë

  Dhe sidomos reflektimi juaj përfundimtar, nëse kjo nuk është gjëja juaj, mos hyni, sepse ju tejkalon juve

  1.    Maria Ibanez dijo

   Faleminderit shumë për komentin tuaj, Viktor. Dëgjoj shumë njerëz që flasin për pasionin e tyre për librat dhe atë që bibliotekari do të ishte puna e tyre ideale. Si një bibliotekar i trajnuar dhe me përvojë, pothuajse u ndjeva i detyruar të shkruaj këtë post.
   Sigurisht, kjo nuk do të thotë se është një punë e shkëlqyeshme, por duhet ta përqendrosh mirë që të mos zhgënjehesh.

   Të fala,

   Maria Ibanez

 3.   Carmen dijo

  Postim shumë i mirë. Çfarë do t’i rekomandonit një filologu, i cili, pasi të rikualifikohet, së shpejti do të fillojë të punojë si ndihmës i bibliotekës dhe i cili ka idealizuar SHUM botën e bibliotekarisë? Faleminderit