Santiago Posteguillo, «perandori» i romanit historik

santiago-posteguillo-në-italica-amfiteatri_1280x643_533482be

Fotografi nga Santiago Posteguillo.

Romani historik është më se i pranishëm në skenën aktuale letrare. Ju nuk mund ta mohoni këtë kjo zhanër është një nga më të lexuarat në vendin tonë. Në këtë mënyrë, ndërmjet ata Bestsellers më të njohur mund të gjejmë vepra të pafundme që na lejojnë të udhëtojmë në të kaluarën, sikur të ishte një anije kohore dhe të shijoni një pasurim të njohurive tona historike në një mënyrë argëtuese dhe të këndshme.

Në vendin tonë kemi shkrimtarë të shkëlqyeshëm që janë vendosur në këtë zhanër dhe janë bërë në mënyrë të pashmangshme sinonim i saj. Sidoqoftë, nga të gjitha, Unë do të doja të nënvizoja se kush e konsideroj "pushimin" e shkrimtarëve tanë, "perandorin" e vërtetë të skenës kombëtare për sa i përket romanit historik.

Po flas, natyrisht, për Santiago Posteguillo dhe nga dy trilogjitë e tij kushtuar Publio Cornelio Escipión dhe Trajano. Këta personazhe, me shumë rëndësi brenda historisë universale dhe mbi të gjitha, brenda historisë së Romës.

Ata prej nesh që janë të apasionuar pas historisë dhe gjithçkaje që lidhet me Romën klasike kemi në dispozicionin tonë një sasi gati të pafund të veprave të shkruara që lidhen me këtë kontekst historik. Ben Kane, Massimiliano Colombo, Steven Saylor ose Simon Scarrow janë, për shembull, një shembull i shkrimtarëve të mëdhenj që kanë shkruar romane të kontekstualizuara në këtë periudhë historike dhe të cilët, si shkrimtari për të cilin po flasim, Unë gjithashtu do të doja t'i rekomandoja dhe t'i vlerësoja ato shumë pozitivisht.

Edhe kështu, i preferuari im është akoma Santiago Posteguillo sepse dy trilogjitë e tij duken si një vepër artistike sublime në një rrëfim dhe historik. Diçka që, kur bëhet fjalë për vetë temën e Romës, nuk është e lehtë të gjesh midis shkrimtarëve kombëtarë. Ndoshta gjithashtu, në mënyrë të pashmangshme,  Vetë ky fakt që ai është një shkrimtar spanjoll gjithashtu ndihmon, në rastin tim, për ta konsideruar atë një nga më të mëdhenjtë e të gjithë shkrimtarëve të cilit unë kam pasur luksin e leximit dhe që ia kanë kushtuar punën e tyre romanit të kontekstualizuar në botën romake.

trilogji_blanda_b

Tre librat që i përkasin trilogjisë kushtuar Publio Cornelio Escipión.

Prova e kësaj është sasia e çmimeve dhe mirënjohjeve që shkrimtari ka grumbulluar në vitet e fundit. Nga këto çmime dhe mirënjohje bien në sy, për shembull, qenia finalist për Çmimin Ndërkombëtar të Qytetit të Zaragozës 2008 për Romanin Historik me Legjionet e mallkuara. Bëhuni Novelisti më i mirë Historik Hislibris 2009 për Tradhtia e Romës, Çmimi i Javës së Romanit Historik të Kartagjenës 2010 ose Çmimit të Letërsisë Historike 2013, Ndër të tjera.

Të gjitha këto njohje bazohen, pjesërisht, në faktin se shkrimtari Valencian me librat e tij   ka arritur t’i japë lexuesit mundësinë të njohë nga dora e parë personalitetin dhe historinë e një sërë figurash historike falë një dokumentacioni të mrekullueshëm rreth mënyrës së përditshme, politike ose ushtarake të jetesës së Romës republikane dhe asaj perandorake.

Në të njëjtën kohë, stili i tij letrar lejon lexuesit që nuk janë tërhequr nga studimi historik përfshijnë në mënyrë të pashmangshme në komplotin e personazheve duke lënë mënjanë kontekstin në të cilin zhvillohet, përfundimisht dhe në mënyrë të pashmangshme, të përfundojnë të varur nga historia e Romës  dhe studimin e tij pa e kuptuar praktikisht.

maxresdefault

Libra që i përkasin trilogjisë kushtuar Trajanit.

Nga ana tjetër, natyrisht, të gjithë ata lexues që ndihen të tërhequr nga historia dhe studimi i saj, do të shohin në veprën e Santiago Posteguillo një ashpërsi që është e vështirë të përputhet dhe një mundësi e përsosur për të vazhduar të mrekullohen me historinë e Romës, të konsolidojnë dhe zgjerojnë njohuritë e tyre dhe të shijojnë intrigat politike dhe shoqërore që shënuan periudhat e përshkruara nga autori.

Për këtë arsye, unë ndërmarr të konsideroj dy trilogjitë e Santiago Posteguillo si dy romanet më të mirë historikë që lidhen me Romën antike dhe shkrimtarin e saj si shkrimtarin më të mirë të kësaj zhanri. Përkundër kësaj, dhe si gjithmonë, është ende mendimi im modest dhe  Unë inkurajoj ndjekësit tanë të Actualidad Literatura të propozojnë, në formën e një komenti, përshtypjet e tyre për romanet kushtuar Romës antike dhe e gjithë bota e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aleks Martinez dijo

  Përshëndetje Mariola,
  Faleminderit shumë për fjalët tuaja dhe jam i ngazëllyer që ndajmë të njëjtat shije dhe përshtypje në lidhje me Santiago Posteguillo. E vërteta është se ata janë një nga ata librat që ju i mbani si një thesar. Gjithashtu i shkëlqyeshëm është artikulli juaj për këto trilogji. Ne do të flasim për këtë temë me një përqafim të madh.

  1.    Mariola Diaz-Cano Arevalo dijo

   Si një thesar shumë i madh, me të vërtetë. Kam transmetuar në të njëjtën kohë trilogjinë Scipio, megjithëse e kisha lexuar më parë trilogjinë e Trajanit, e cila më pëlqen më shumë. Dhe i kam si ari mbi pëlhurë.
   Ne sigurisht do të vazhdojmë të flasim. Ah, unë gjithashtu shoh që shkruesi juaj kryesor është Perez-Reverte. Epo, do të kemi më shumë për të folur. Sapo kam filluar Falcó. Unë do të tregoj. Një përqafim tjetër.