Felix de Samaniego. Fabula të zgjedhura në përvjetorin e lindjes së tij

Imazh në Twitter nga Filológicas.

Quhej Felix María Serafín Sánchez de Samaniego dhe lindi në Laguardia, Alava, në një ditë si sot 1745. Konsiderohet si një nga personazhet më të spikatur të letrave të Epokës së Iluminizmit. Dhe ai ishte gjithashtu një muzikant, eseist dhe dramaturg.

Como Poeta ne e njohim atë për të qenë autor i fabulave shumë të njohura që shërbeu për të transmetuar idetë e ndriçuara dhe reformuese të kohës së tij. Sot Mbaj mend disa nga ato fabula në kujtesën e tij.

Fabula e Samaniego

Ishin botuar në 1784 megjithëse i kishte përfunduar në vitin 1777. Ata mbledhin 157 kompozime, në 9 libra dhe paraprirë nga një prolog. Ai i kompozoi ato për Studentët e Kolegjit Vergara atyre që u formuan. Të tijat ndikim më e qartë është ajo franceze Burim dhe qëllimi i tij ka karakter didaktik të letërsisë së ilustruar në të cilën ajo ndiqej jep mësim ndërsa argëtohet.

3 fabula të zgjedhura

Cikada dhe milingona

Duke kënduar Cicada
kaloi gjithe veren,
pa bërë parashikime
atje për dimër;
i ftohti e detyroi
për të mbajtur heshtjen
dhe të strehohen
të dhomës së tij të ngushtë.
U privova
me ushqim të çmuar:
pa mizë, pa krimb,
pa grurë, pa thekër.
Milingona banoi
atje ndarje në mes,
dhe me një mijë shprehje
të vëmendjes dhe respektit
Ai i tha asaj: «Doña Hormiga,
Epo, në hambarin tuaj
furnizimet kanë mbetur
per ushqimin tuaj,
jep hua diçka
me ato që jetojnë këtë dimër
kjo Cicada e trishtuar,
sa i lumtur në një kohë tjetër,
kurrë nuk e dinte dëmin,
ai kurrë nuk ka ditur ta frikësojë atë.

Mos hezitoni të më jepni hua;
që premtoj me besnikëri
ju paguaj me fitim,
me emrin që unë kam ".
Milingona lakmitare
u përgjigj me guxim,
duke u fshehur pas shpine
çelësat e hambarit:
«Unë jap hua atë që fitoj
me një punë të madhe!
Më thuaj atëherë, vajzë dembel,
Çfarë keni bërë në mot të mirë? »
«Unë, tha Cicada,
për të gjithë udhëtarët
ai kendoi i lumtur,
pa pushuar për asnjë moment ".
"Përshëndetje! Kështu që ti këndove
kur isha duke vozitur?
Epo tani që unë ha
kërce, pavarësisht trupit tënd ".

Djali dhe delet

Një i ri duke kullosur bagëtinë e tij,
ai bërtiti nga maja e një kodre:
"Ju lutem! Ujku po vjen, fermerë".
Këta, duke braktisur punën e tyre,
eja menjehere,
dhe ata e shohin se është vetëm një shaka.
Ai përsëri bërtet dhe ata i tremben fatkeqësisë;
hera e dytë tallet me ta. Hir i bukur!

Por çfarë ndodhi herën e tretë?
Në të vërtetë erdhi një kafshë e uritur.
Atëherë Zagali zhgënjehet,
dhe pa marrë parasysh sa godet, qan dhe bërtet,
njerëzit e ndëshkuar nuk lëvizin,
dhe ujku gllabëron tufën.

Sa herë është rezultat i një mashtrimi,
kundër mashtruesit dëmin më të madh!

Qumështorja

Ai mbante veshur në kokën e tij
një enë qumështi në treg
me atë shkathtësi,
atë ajër të thjeshtë, atë kënaqësi,
çfarë po u thotë ai gjithkujt që vëren
"Unë jam i lumtur me fatin tim!"
Sepse nuk u ndjeva si
më shumë kompani se sa mendoni,
sa i lumtur i ofroi asaj
ide të pafajshme të kënaqësisë,
Milkmaid e lumtur marshoi vetëm,
dhe i thanë njëri-tjetrit kështu:
«Ky qumësht i shitur,
me të drejtë do të më japë kaq shumë para,
dhe me këtë lojë
Unë dua të blej një shportë me vezë,
për të marrë njëqind pula, që në verë
Më rretho duke kënduar pionon, Pio.
Nga shuma e arritur
nga kaq shumë pulë do të blej një derr;
me acorn, krunde,
lakër, gështenjë do të rritet yndyrë pa mençuri,
aq shumë sa mund të marr
shiko zvarritjen e barkut.

Do ta çoj në treg
Unë me siguri do të marr para të mira prej tij;
Unë do të blej para në dorë
një lopë e fortë dhe një viç,
të hidhen dhe të drejtojnë të gjithë fushatën,
në mal afër kabinës ".
Me këtë mendim
tjetërsuar, ajo kërcen kështu
që në kërcimin e tij të dhunshëm
shtamba ra. Mjelëse e gjorë!
Çfarë dhembshurie! Lamtumirë qumësht, para,
vezë, pula, derrkuc, lopë dhe viç.
O fantazi e çmendur!
Çfarë pallate fabrikash në erë!
Moderoni gëzimin tuaj,
që të mos kërcej nga gëzimi,
kur me kujdes mendoj për lëvizjen tënde,
le të shpresojë këngën e saj.
Mos u tregoni ambicioz
me një fat më të mirë ose më të begatë,
se do të jetoni në ankth
pa mundur asgjë të të kënaqë.
Mos dëshiro me padurim për të mirën e fiatit;
shikoni se as e tashmja nuk është e sigurt.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.