Panairi i katërt Komik Ndërkombëtar i Huelva

Sot E enjte 13 maj fillon Panairi i katërt Komik Ndërkombëtar i Huelva Dhe këtu ju lë me të gjitha informacionet që ju duken të dobishme kur shkoni ta shihni dhe t'i shijoni.

Vendi: Casa Colón
Datat: E enjte nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 14 pasdite dhe nga ora 18 e pasdites deri në orën 21:XNUMX.
Të Premten dhe të Shtunën nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 21:XNUMX.
Të dielën nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 19 pasdite.

E enjte 13 maj
Nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 14 pasdite: vizita në shkollë.
Nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 14 të pasdites dhe nga ora 18 e pasdites deri në orën 21:XNUMX: Stendat e librarive (Sala Cien) dhe Punëtoritë.
12:45 pasdite (Salón Iberoamericano): Prezantimi zyrtar i Panairit të 4-të Ndërkombëtar të Komikave të Huelva.

E premte 14 maj
Nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 14 pasdite: vizita në shkollë.
Nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 21:XNUMX: Stendat e librarive (Sala Cien) dhe Punëtoritë.
12:15 pasdite (Sala Cien): Prezantimi i komikut Biblos, Superhero i Bibliotekës në stendën e Bibliotekës Publike. Ata do të ndërhyjnë: Juan José Oña, Delegat Krahinor i Kulturës i Junta de Andalucía; Antonio Gómez, Drejtori i Bibliotekës Publike Krahinore të Huelva; dhe autorët e komikes, Hnos. Macías.
13:15 (Dhoma e Kuqe): Prezantimi i Lojërave me Vullnetarë. Do të flasin në vijim: Rosario Ayala, Drejtori i Përgjithshëm i Vullnetarizmit dhe Pjesëmarrjes në Junta de Andalucía; dhe autorët e lojës, Miguel Ángel Alejo dhe Carlos “Pájaro”.
17:30 (Salla e Kuqe): Prezantimi i LaRAÑA nga Rafael Ruiz.
18:30 (Salla e Kuqe): Prezantimi i Tebeosfera Segunda Época nga Manuel Barrero.
19:30 pasdite (Salón Rojo): Prezantimi i librit 1.001 anekdota nga bota e komikave nga Raúl “Shogún” (La Rosa de los Vientos, Onda Cero).
20:30 h (Dhoma e Kuqe): Ceremonia e Çmimeve Profesionale të Panairit të 4-të Ndërkombëtar të Komikave në Huelva.

E shtunë 15 maj
Nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 21:XNUMX: Stendat e librarive (Sala Cien) dhe Punëtoritë.
18 pasdite (Salla e Kuqe): Konferenca - “Adapting Spiderman”, nga Celes J. López. Profesor në Universitetin e Valencias dhe redaktor i Panini Cómics, http://www.facebook.com/l/7f543;www.marvelmania.es dhe
http://www.facebook.com/l/7f543;www.universomarvel.com.
19:XNUMX (Dhoma e Kuqe): Konferenca - "Nga Karikaturat në Kinema: vizioni kinematografik i komikave", nga Alfonso Merelo. Sekretari i Zyrës së Prorektorit për Studime Pasuniversitare dhe Doktoraturë të UHU, anëtar i Shoqatës Spanjolle të Fantazisë, Fantastikës dhe Terrorit dhe ekspert në kulturën popullore.

E Dielë 16 maj
Nga 10 në 14: Stendat e librarive (Sala Cien) dhe punëtoritë.
13:4: Ceremonia e ndarjes së çmimeve për adhuruesit e Panairit të XNUMX-të Ndërkombëtar Komik të ekspozitave Huelva në Casa Colón (Salla Ibero-Amerikane) muchocomi
Revista e organizatës së Salón del Cómic, Shoqata Kulturore Six Viñetas, mbush dhjetë vjet, dhe për këtë arsye ne ju ofrojmë një përzgjedhje retrospektive të faqeve të saj.

Shkëmbi Paco
Ky autor valencian i cili është vlerësuar me Çmimin Kombëtar Komik të dhënë nga Ministria e Kulturës paraqet një përzgjedhje nga albumi i tij Rrudhat, një vështrim mbi pacientët me Alzheimer.

Ruaj rrotullimin
Autori i ilustrimit të posterit për Panairin e Librit Komik të këtij viti aktualisht triumfon në SHBA duke vizatuar personazhet e mirënjohur të Marvel: Spiderman, Wolverine, Hercules, Avengers ... ekspozitat në casa colón
(dhoma e armëve)

Shoqata Kulturore e Gjashtë Viñetas
Përzgjedhja e ilustrimeve nga anëtarët e Shoqatës Kulturore Six Viñetas, organizatori i Panairit Ndërkombëtar Komik të Huelva. Ekspozitat në casa colón (dhoma njëqind)

Biblos, super hero i bibliotekës
Nga dora e Bibliotekës Publike Krahinore të Huelvës vijnë aventurat e super-heroit miqësor Biblos dhe ndihmësve të tij Surferbook dhe Bookmarks, të cilët do të duhet të prishin planet e doktorit të lig Errata.

Ekspozitat e jashtme
Rrudhat
Duke vazhduar bashkëpunimin me IES La Rábida, ne paraqesim me këtë rast një përzgjedhje faqesh nga Rrudhat nga Paco Roca, një vepër shumë e rëndësishme për t'u kufizuar në një dhomë të vetme.

Punëtori dhe konkurse
E enjte 13 maj
Në mëngjes: Punëtori me Kamera Pinhole, Ekspozitë Wii.
Gjatë gjithë ditës: Punëtori Origami, Punëtori Vizatimi, Punëtori për Kubin e Letrës, Lojë falas me video, DDR, kast Pokemon.
Dhoma e tërë: Konkursi i Vizatimit.

E premte 14 maj
Në mëngjes: ekspozitë Wii, lojë video falas, DDR, cast Pokemon, punëtori Fimo.
Gjithë ditën: Punëtori për Kubat e Letrës, Punëtori Origami, Punëtori për Vizatimin.
Gjithë pasditen: Turne Retro, Lojëra Bordi dhe Lojë me Vullnetarë.
Ora 18:00 pasdite: Freaksion (lojë tavoline rreth mangës, videolojërave dhe komikave).

E shtunë 15 maj
Gjithë mëngjesin: Lojë video falas, DDR, kast Pokemon, Turneu i Përleshjes.
Gjithë pasditen: Turneu i përleshjes në çifte.
Gjatë gjithë ditës: Punëtori e Shkrimit Japonez, Punëtori e Lojërave Tradicionale Japoneze, Punëtori Vizatimi, Punëtori Origami, Star Wars Cromakey.
Ora 11:00 pasdite: Freaksion (lojë tavoline rreth mangës, videolojërave dhe komikave).
12:00 pasdite: Punishtja e kostumeve, rekuizitat dhe shpatat me shkumë.
12:00 h: Turneu Mario Kart Wii.
17:00 pasdite: Konkursi Cosplay.
Ora 17:00 pasdite: Freaksion (lojë tavoline rreth mangës, videolojërave dhe komikave).
Ora 18:00 pasdite: Konkurs Karaoke.
Ora 18:00 pasdite: Mario Kart Nintendo DS Championship.

E Dielë 16 maj
Në mëngjes: Softcombat League.
Gjithë ditën: Lojë video falas, DDR, hedhje Pokemon.

ekspozuesit

Visi Komike
Kiosko Visi i dashur ishte një pionier midis dyqaneve të librave komikë të Huelva. Aktualisht në Visi Cómics ato ofrojnë një larmi të gjerë komikësh, figurash dhe mallrash.
Librari Guillermo
Kjo librari është bërë një pikë takimi për adhuruesit e komikëve në provincën e Huelva.

Lojërat me rakun
Nga Sevilja vjen një nga libraritë më të mira të specializuara në kryeqytetin e Seviljes.

Posterët e Hollivudit
Veçanërisht për adhuruesit e filmave është kjo stendë ku mund të gjejmë posterat e filmave tanë të preferuar.

Mburoja
Dyqani i hobeve kthehet në Panairin Komik. Sidomos për warhammer dhe tifozët magji.

Biblioteka Publike Krahinore e Huelvës
Biblioteka Publike Provinciale e Huelva paraqet këtë vit një risi të madhe: "El Rincón de Biblos, Library Superhero", e cila është një bibliotekë komike ku mund të lexoni komikët tuaj të preferuar.

Te ftuar

-Rosario Ayala (Drejtori i Përgjithshëm i Vullnetarizmit dhe Pjesëmarrjes në Junta de Andalucía).
-Raúl "Shogún" (Trëndafili i erërave, Onda Cero).
-Paco Roca (Çmimi Kombëtar Komik nga Ministria e Kulturës).
-Salva Espín (Karikaturist për Marvel Comics në SHBA).
-Celes J. López (Panini Comics, Marvel Universe dhe Marvelmania).
-Miguel Ángel Alejo (Skenaristi i Lojërave me Vullnetarë).
-Carlos “Pájaro” (Illustrator i Lojërave me Vullnetarë).
-Rafael Ruiz (Redaktor i LaRAÑA).
-Manuel Barrero (Redaktor i Tebeosfera).
-Alfonso Merelo (Shoqata Spanjolle e Fantazisë, Fantastikës dhe Terrorit).
-Manu López (Karikaturist i mangës Ataraxia).


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.