Saturnino Calleja, historitë e tij dhe më shumë

Foto e kopertinës: histori nga Calleja që i përkasin babait tim dhe tezeve të mia.

Saturnino calleja Është një nga ato figura aq të njohura si të turbullta nga kalimi i kohës. Shkrimtar, redaktor dhe edukator, koleksioni i tij i gjerë i letërsisë për fëmijë i dha shkas shprehjes së mirënjohur "Ka më shumë histori se Calleja", e cila tashmë mund të humbet për shkak të injorancës. Kjo eshte nje rishikim për jetën dhe veprën e tij.

Saturnino calleja

Saturnino calleja Fernández lindi në Burgos në 1853 dhe është a Referues thelbësore në letërsinë për fëmijë dhe të rinj, mësimdhënie dhe promovimi i leximit në kohën e tij.

En 1876 Fernando Calleja Santos, babai i tij, hap librarinë dhe biznesin e libralidhjes që së shpejti do të bëhet Editorial Calleja, i cili revolucionarizoi skenën botuese. Në më shumë se 80 vitet e historisë, botoi mijëra tituj nga autorë spanjollë dhe të huaj për fëmijë dhe të rritur.

Saturnino calleja gjithashtu krijoi dhe drejtoi revistën Ilustrimi i Spanjës dhe Shoqata Kombëtare e Mësuesve Spanjoll dhe organizoi Asambleja Kombëtare e Mësuesve.

Historitë

Nuk ishte deri në 1884 kur filloi të botonte Histori që do ta bënte atë kaq të famshëm. Përpara se të fokusohej në Librat e shkollës si metodat e leximit, gjeometritë, gjeografitë ose histori nga Spanja, katekizma, enciklopedi, manuale qytetërimi, libra me alfabet ikonografik, të realizuar me idenë për të mësuar pothuajse duke luajtur ose, të paktën, duke u argëtuar.

Historitë ishin një zgjatim i asaj ideje. Ai botoi shumë në koleksione të ndryshme si p.sh Koleksione të reja tregimesh (zanë, fantastike ...), Bibliotekë rekreative, Biblioteka e shkollës rekreative, Biblioteka e ilustruar për fëmijë, Biblioteka Perla. Në to u shfaqën histori të të gjitha zhanreve, duke përfshirë shkrimtarë si Salgari, Poe, Collodi apo tregime biblike.

Një kuriozitet ishte përmasat të çdo historie, që ishin edhe një risi, meqë ishin i vogël dhe ato mund të mblidheshin si ngjitëse, përveç mbajtjes ose marrjes kudo. Secili ishte rreth 5 centimetra i gjerë dhe 7 i lartë.

Shtesa ishte edhe ajo i çmoi si pak ilustruesit dhe nuk ngurroi të kishte artistët më të njohur të kohës, puna e të cilëve ishte shumë e kujdesshme. Pas vdekjes së tij, botuesi kishte emra si Penagos apo Tono.

Përveç kësaj, tregime të përshtatura nga autorë si Hans Christian Andersen ose vëllezërit Grimm dhe vendosni prekjen tradicionale dhe ato moralin përfundimtar aq tipike për të cilën edhe u kritikua dhe iu përgjigj. Fraza klasike si «dhe Ata ishin të lumtur përgjithmonëNuk më dhanë më sepse nuk donin”.

Ndonjës të tituj të panumërt shëndoshë: Njerka, Udhëtimi i Thumbelinës, Venturita, Tregtari i Venedikut, Paco I napias, Krimbat e mëndafshit, Onja e arit, Vajza e mullirit, Nga iriqi te senatori, Gjigandi, luani dhe dhelpra ose ishulli Jauja.

Arritjet

Calleja ishte i pari që nisi botime me tirazh të madh, duke arritur një kosto më të ulët dhe me çmime për të gjitha buxhetet.

Në 1899 ai botoi më shumë se 3 milionë vëllime prej gati 900 titujsh me tema të ndryshme, jo vetëm tregime, të cilët ishin më pak se gjysma. Ai gjithashtu publikoi vepra fetare, fjalorë dhe libra për të rritur, si një koleksion mjaft i famshëm i librave mjekësorë në atë kohë. Dhe në një kohë kur 60% e popullsisë ishte analfabete, pasioni për letërsinë dhe pedagogjinë e shtyu të dëshironte të përhapte kulturën duke filluar nga shkolla. E redaktuar kështu teksteve shkollore dhe pedagogjike për mësuesit të cilët edhe Hiq dore te shkollat ​​e fshatrave me më pak burime financiare.

Ai gjithashtu bëri edicioni i parë i Unë dhe Platero (Juan Ramón Jiménez punoi në shtëpinë botuese) dhe botoi disa prej tyre Kishoti, mes tyre, disa kureshtarë si një me letër rozë apo një tjetër mikroskopike.

Dhe për të përfunduar, Ai ishte një pionier në promovimin dhe përhapjen e librave të tij. Ajo kishte deri në tetëmbëdhjetë delegacione midis Amerikës dhe Filipineve, dhe ishte një nga të parët gjithashtu në përfshijnë opinione në katalogë për librat e tij, diçka që është kaq e zakonshme sot.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)