Rrëmujën që lini nga Carlos Montero

Rrëmujën që lini.

Rrëmujën që lini.

El rrëmujë që ju lënë është një roman kriminal i krijuar nga shkrimtari spanjoll Carlos Montero. Botuar nga Redaktori Espasa Libros më 22 Mars 2016, është një triller psikologjik plot pezull dhe intriga nga fjalia e parë deri në fund të papritur. Ajo është pritur me vlerësime të mira në portalet kushtuar rishikimeve të librave, megjithëse disa specialistë të letërsisë tregojnë ekzistencën e boshllëqeve në linjën narrative.

Lexuesit mrekullohen nga angazhimi i varur nga libri, së bashku me leximin e tij relativisht të shpejtë dhe të rrjedhshëm (Përbëhet nga 408 faqe). Nga ana tjetër, mendimet negative shprehin zhgënjimin e tyre me mbylljen, si dhe mungesën e një motivi të mundshëm brenda ndërtimit të disa personazheve. Megjithatë, Rrëmujën që lini ka një cilësi të pakundërshtueshme: nuk lë askënd indiferent.

Konteksti dhe argumenti

Tema nevralgjike e Rrëmujën që lini është ngacmimi në format e tij të ndryshme, përfshirë të ashtuquajturin ngacmim në internet. Po, ngacmimet kaq "normale" në rrjetet sociale sot. Ndjenja e armiqësisë së përhershme e ndërtuar rreth Raquel, protagoniste, në bashkëveprimin e saj me personazhe shumë të errët dhe me qëllim të keq, askush prej të cilëve nuk është i besueshëm, nuk është pa vëmendje.

Ngjarjet e përshkruara ndodhin në Novariz, një qytet i trilluar në Galicia. Sidoqoftë, për shumicën e lexuesve të njohur me këtë rajon të Spanjës veriore, kjo enklavë tregon karakteristika shumë reale, të nxjerra nga veçoritë gjeografike, arkitektonike, antropologjike dhe kulturore lehtësisht të identifikueshme brenda çdo lokaliteti Galik.

Përshtatja në TV

Pavarësisht se ishte botimi i parë i njohur i Montero, libri u dha Çmimin Primavera de Novela të vitit 2016 (romani më i mirë i krimit). Me tutje, Rrëmujën që lini do të sillet në televizion nga Netflix. Ky prodhim tregon popullaritetin e veprës edhe kur nuk ka konsensus për pranimin e saj në mesin e publikut të gjerë.

Libri do të përshtatet në formatin serik, ai përbëhet nga 8 kapituj, secili me një kohëzgjatje prej 40 minutash. Skenat e jashtme do të regjistrohen në Galicia. Kast i programit përfshin artistë të njohur dhe në zhvillim, duke përfshirë Inma Cuesta, Tamar Novás, Arón Piper, Bárbara Lennie dhe Roberto Enríquez.

Shkrimtari Carlos Montero.

Shkrimtari Carlos Montero.

Sinteza e Çrregullimit që Lini

Raquel dhe mbërritja e saj në Novariz

Carlos Montero ka shkruar një histori shumë të ngatërruar përreth Rasheli, personazhi kryesor. Ajo është ajo që rrëfen ngjarjet në vetën e parë dhe duket se është në rrezik të vazhdueshëm për vdekje. Por, në fillim të librit rrethanat e rrezikut nuk janë të dukshme. Përkundrazi, autori arrin ta shndërrojë atë në një lloj ndjesie të fshehtë ose kërcënimi të papërdorur.

Në fillim të romanit, Raquel arrin në Novariz (një version i trilluar i Ourense), një qytet tipik në Galicia ku jeton familja e burrit të saj. Atje ajo fillon të punojë si mësuese zëvendësuese në një institut lokal. Situatat e paqarta nuk vonojnë shumë për tu shfaqur, sepse menjëherë pasi mësoi për vdekjen e paraardhësit të saj, Elvira, në një vetëvrasje të dukshme.

Kërcënimet dhe skajet e lirshme

Në ditët në vijim, parashikimi vazhdon të përkeqësohet, veçanërisht kur dikush lë një shënim shqetësues në çantën e Raquel pasi jep një orë mësimidhe "Dhe sa kohë do të të duhet të vrasësh veten?" Për më tepër, ajo nuk është e bindur nga versionet që dëgjon për vdekjen, përkundrazi, ato përcjellin shumë mosbesim.

Ka shumë skaje të lirshme. Në radhë të parë: nëse Elvira ishte gjoja një mësuese e dashur nga studentët e saj, si u zhyt në një depresion aq të madh sa të merrte jetën e saj? Çfarë ndodhi në të vërtetë? Por kjo nuk është gjëja më shqetësuese, sepse Raquel vazhdimisht pyet nëse ekziston një model makabër që po përsëritet me të.

Pastaj, Raquel duhet të marrë vetëm një vendim për të sqaruar gjithçka: të hetojë vetë vdekjen e Elvira-s. Pasoja e menjëhershme është mosbesimi ndaj banorëve të Novarizit, madje është objekt i një përbuzjeje gjithnjë e më të qëndrueshme. Përcaktimi objektiv i fakteve bëhet diçka e lakueshme, duke ndryshuar.

Mosbesimi

Askush nuk i shpëton dyshimeve. Raquel bëhet i paaftë për t'i besuar asnjë banori të atij qyteti të vogël Galician. Ajo as nuk mund t’i besojë burrit të saj ... disa të dhëna tregojnë se ai është autori i vdekjes së Elvira. Që nga ai moment, romani merr një ritëm edhe më frenetik për shkak të sekreteve të njëpasnjëshme që zbulohen.

Niveli i pasigurisë arrin nivele shumë të larta, në një masë të tillë që në mes të librit shpesh lindin shumë dyshime rreth mendjes së shëndoshë të të gjithë të përfshirëve. Të panjohurat e grumbulluara në psikikën e Raquel shndërrohen në një mani të mundimshme, cilat janë synimet e vërteta të të tjerëve? Si ta zbuloni kur njerëzit përreth nuk frymëzojnë as më të voglin besim?

Analiza e rrëmujës që lini

Ndërsa disa kritika letrare tregojnë për një zhvillim të karakterit mjaft stereotip, është e rëndësishme të merret parasysh aspekti subjektiv i rrëfimit. Mbi të gjitha, fjalët vijnë nga brenda mendjes së protagonistit. Për këtë arsye, qasja disi e pasaktë për sjelljen e adoleshentëve e përshkruar në vepër është mbase e justifikueshme.

Rezultati i shfaqjes është mjaft befasues. Komentet e disa lexuesve në internet sinjalizojnë fundin e Rrëmujën që lini si e diskutueshme ose "shumë flokë". Në të kundërt, vlerësimet pozitive janë të bollshme duke vlerësuar stilin e tregimit të autorit dhe dëshirën për publikimin e një vazhdimi.

Citim nga shkrimtari Carlos Montero.

Citim nga shkrimtari Carlos Montero.

Për më tepër, gjuha bisedore e përdorur nga Montero shton një nuancë autenticiteti në punën e tij. Shkrimtari gjithashtu vazhdimisht luan me faktorin e frikës së protagonistëve, duke nxitur lexuesit të reflektojnë në tema të tilla si droga, edukimi, seksi dhe kontrolli i informacionit që qarkullon midis pajisjeve të lëvizshme.

Dua te them Rrëmujën që lini plotëson secilën prej kërkesave thelbësore në një thriller të mirë psikologjik. Për këtë arsye, mund të sigurohet që Carlos Montero ka arritur një histori në të cilën ai përdor shkëlqyeshëm burimet klasike të pezullimit konvencional dhe jokonvencional, në kombinim me temat e zakonshme në shoqëritë aktuale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.