Roy Galan

Roy Galan

Burimi i fotografisë Roy Galán: Elle

Nëse ekziston një nga autorët më të njohur, është padyshim Roy Galán. Ky shkrimtar, kolumnist, ndikues dhe feminist është shumë në trend. Ju madje mund ta njihni sepse keni lexuar diçka për të ose keni parë diçka në mediat sociale apo edhe në televizione.

Por gjithashtu mund të ndodhë që ju nuk e njihni atë, dhe për këtë ne do të përpiqemi t'ju rrëfejmë kush është Roy Galán, si shkruan dhe çfarë libra ka shkruar. A duhet ta fillojmë?

Kush është Roy Galán

Kush është Roy Galán

Burimi: Canarias7

Gjëja e parë që duhet të dini për Roy Galán është se, në të vërtetë, ai nuk është emri i tij i vërtetë. emri i plotë i këtij shkrimtari është Roy Fernández Galán. Sidoqoftë, ai shpërndau mbiemrin e tij të parë për t'i dhënë përparësi të dytit. Kështu, ajo u paraqit si e tillë.

Ai lindi më 22 dhjetor 1980 në Santiago de Compostela por, pavarësisht se lindi në Galicia, e vërteta është se shumica e fëmijërisë së tij nuk ishte kaluar atje, por më tepër në Ishujt Kanarie. Gjithashtu, familja e tij nuk është në të vërtetë familja juaj tipike; Ajo rrjedh nga një familje homoparentale dhe shumë shpejt u përball me humbjen e njërës prej nënave të saj, Sol, e cila vdiq kur ajo ishte vetëm 13 vjeç. Kështu, ai qëndroi vetëm me nënën tjetër, Rosa.

Gjithashtu, duhet të dini për këtë autor që ai ka një motër binjake, Noa Galán.

Në një nivel arsimor, Roy Galán studioi për Drejtësi në Universitetin e La Laguna dhe u diplomua në 2003. Për 11 vjet ai ishte duke punuar në administratën e Qeverisë së Madridit por, në 2013, gabimi i shkrimit e bëri të vetën dhe ai filloi t'i përkushtohej plotësisht këtij profesioni.

Për më tepër, në vitin 2017 ai ishte në listat e oigo Errejón në Asamblenë Qytetare të Podemos, dhe në vitin 2019 në listën More Madrid në Këshillin e Qytetit të Madridit me Manuela Carmena.

Fillimi i punës tuaj

Puna e Roy Galán

Burimi: Lavozdelsur

Roy Galán nuk është një njeri që është përqendruar te librat. Ka shumë aspekte. Dhe kryesorja është ajo e një shkrimtari. Dihet që ai ishte student në Shkollën Kanariane të Krijimit Letrar në punëtori për romane, poezi, tregime të shkurtra, skenarë, analiza të filmit ... si dhe kurse mbi Krijimin Letrar, Çlirimin e Burimeve Shprehëse apo edhe në Vademecum e Shkrimtarit .

Ai u dallua aq shumë në shkollë saqë edhe vetë ka dhënë kurse për tema të ndryshme.

Herën e parë që ai botoi një libër ishte tre vjet pasi u përqëndrua në shkrim, me Unpepeatable. Sidoqoftë, dihet që, në Shkollën Kanariane të Krijimit Letrar, ai shkroi një seri tregimesh në shfaqjen «Dhe kështu do të ishte përgjithmonë», së bashku me kolegët e tjerë.

Në vitin 2019 ai mori Çmimin Krámpack nga Festivali Ndërkombëtar LGBT Extremadura.

Ai vetë e përcakton mënyrën e tij të të shkruarit si "të thjeshtë", pavarësisht nga fakti se për të marrë atë tekst që arrin tek njerëzit për të ngritur dyshime dhe konflikte të brendshme, ai ka nevojë për trajnim të mirë për ta bërë këtë. Ai është gjithashtu një nga shkrimtarët që përzihet shkrimi me politikën, duke marrë parasysh këtë shkrimi është "një objekt politik".

Përveç punës së tij si shkrimtar, ai është edhe kolumnist. Në fakt, ai bashkëpunon për revistën BodyMente, për gazetën dixhitale La gaze common dhe madje ka kohë për të marrë pjesë në faqen e internetit të LaSexta.

Në vitin 2013, kur vendosi t'i përkushtohej shkrimit, Roy Galán krijoi një faqe në Facebook. Ishte detyra e saj të mbaronte një kurs Menaxheri të Komunitetit dhe ajo filloi të shkruajë për të. Diçka që ai nuk ka ndaluar së bërëi, jo vetëm në Facebook, por edhe në Twitter dhe Instagram. Dhe duhet ta dini se gjithçka që ai shkruan është parë dhe ndarë nga mijëra njerëz, prandaj ai është bërë një ndikues.

Roy Galán si feminist

Një tjetër arsye pse Roy Galán është i njohur është për të deklaratë publike feministe, si dhe një aleate feministe. Duhet të kihet parasysh se në librat e saj ajo flet për feminizmin, si dhe në rrjetet sociale dhe në artikujt që boton në media.

Në fakt, ai mori pjesë në librin e shkruar nga Nuria Coronado, Burrat për barazi si një nga burrat e intervistuar.

Librat e Roy Galán

Librat e Roy Galán

Duke u përqëndruar në aspektin e tij të letërsisë, Roy Galán ka disa libra në treg. I pari prej tyre, I papërsëritshëm, u botua në vitin 2016 me shtëpinë botuese Alfaguara. Sidoqoftë, nuk ka qenë e fundit prej tyre, por ka shumë më tepër.

Como libra vetanake Ajo ka:

 • E papërsëritshme.
 • Butësia.
 • Askush brenda jush.
 • Bëni që të mos duket si dashuri.
 • Gëzimet
 • I fortë

Shumica dërrmuese e tyre janë shkruar me shtëpinë botuese Alfaguara, përveç Bëni të mos duket si dashuri dhe Las alegrías që e bëri atë përkatësisht me Ink Cloud dhe Continta. Përveç kësaj, ato janë gjithashtu të vetmet që ai botoi në të njëjtin vit pasi që ai zakonisht nxjerr një libër të ri vetëm një herë në vit.

Përveç librave të autorësisë së tij, ai gjithashtu ka botuar në punime bashkëpunuese, siç janë:

 • (h) dashuria 3 xhelozia dhe faji.
 • (h) 4 vetë-dashuri.

Duke mos harruar librin që ai nxori me Shkollën e Krijimit Letrar të Ishujve Kanarie, «Dhe kështu do të ishte përgjithmonë».

Tani që e njihni Roy Galán pak më shumë, a guxoni me librat e tij?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.