Bosch Përshtatja e shkëlqyeshme e romaneve të Michael Connelly

Michael Connelly. Profili në Twitter.

Bosch është titulli i serisë televizive që mbulon romanet e shkruara nga Amerika e Veriut Michael Connelly. Yjet e detektiv nga Departamenti i Policisë në Los Anxhelos Harry Bosch dhe ato janë tashmë 23, e fundit Zjarri i natës. e tij adaptim në ekranin e vogël, nga 6 sezone y 10 kapituj secili, është më e mira kjo mund të shihet tani, pavarësisht nëse jeni lexues apo spektator. Kjo është e imja rishikim sepse ka qenë seria ime e vitit.

Bosch - Romanet

Michael Connelly Ai bën pjesë në grupin e të mëdhenjve të zhanrit bashkëkohor Negro të Amerikës së Veriut. gazetar dhe redaktor i ngjarjet Për disa vjet, ai punoi për Los Angeles Times dhe krijoi Hieronymus "Harry" Bosch në vitin 1992 në Jehona e zezë (i cili fitoi Çmimin Edgar). Që atëherë Harry është një nga personazhet më të njohur, të ndjekur dhe të admiruar.

Unë nuk i kam lexuar ato 23 romane, por kam lexuar disa dhe midis tyre Te Preferuarat e mia ata janë Qyteti i kockave y Nëntë dragonj.

 • Kush është Harry Bosch?

Në libra Harry Bosch është një veteran të luftës së Vietnam, djali i a prostitutë i cili u vra si fëmijë dhe i kujt rast jo ka qenë i vendosur. Ai u rrit në një jetimore dhe jeton të shënuar me atë fakt, përvojën e tij në luftë dhe punën e tij si një detektiv vrasjeje së pari dhe pas njësisë së çështjeve të hapura të DPSHStacioni policor i Hollivudit.

Bosch është ai polic seriozndoshta i përafërt ndonjëherë por i nderuar plotësisht, dhe me mënyrën e tij të veçantë të përballjes dhe zgjidhjes së çështjeve të tij. Shumë i përpiktë në punë, përmbyset në secilin rastPak nga pak, ai po tërheq telat që gjen, dhe me vendosmëri dhe pa i lëshuar kur të zbulojë se ato janë ato të sakta. Oneshtë një nga ata që është më mirë ta kesh mik se sa armik. Dhe edhe nëse ai duket se nuk ngre gishtin kur dikush dëshiron të përballet me të, është më mirë të mos ia kthesh shpinën.

Hobist xhazajo ka një vajzë, Maddie, për të cilën ai ndan kujdestarinë me të tijin Ish gruaja Eleanor. Ajo gjithashtu ka një Hapi i vëllai nga ana e babait, Mickey haller, e cila punon si abogado mbrojtës dhe që yjet një tjetër sagë të titujve.

Dhe në të dy romanet dhe seritë, shih stafin Marrëdhëniet e Harrit dhe të tij me gratë janë të drejta dhe minimale, gjë që nuk ia heq interesin për histori. Nëse janë Marrëdhëniet tuaja me kolegët dhe shefat tuaj janë të rëndësishme, kush e di se si i shpenzon ato (Harry lë LAPD me raste dhe ata e paraqesin atë më shumë se një herë), por ata gjithmonë e mbështesin atë.

 • L Titujt që përbëjnë sagën janë:
 1. Jehona e zezë. 
 2. Akull i zi. 
 3. Bjondja konkrete. 
 4. Kojota e fundit. 
 5. Kalimi në parajsë. 
 6. Fluturimi i engjëllit. 
 7. Më e errët se nata. 
 8. Qyteti i kockave. 
 9. Drita e humbur. 
 10. Kryqe të së keqes.
 11. Burimi i fundit. 
 12. Parku Echo. 
 13. Observatori. 
 14. Nëntë dragonj. 
 15. Tatëpjetë 
 16. Kutia e zezë. 
 17. Dhoma e djegies. 
 18. Në anën tjetër. 
 19. Ana e errët e lamtumirës. 
 20. Dy fytyrat e së vërtetës. 
 21. Natë e Shenjtë. 
 22. Seanca e natës. 
 23. Zjarri i natës.

Bosch - Seria

Isshtë prodhuar nga Amazon dhe në mesin e tyre Productores drejtuesit janë të dy Michael Connelly —Kush nënshkruan disa kapituj si skenarist — si Titus mirëbërës, e cila e sjell Bosch në jetë. Dhe nuk përshtat një rast në sezon, por përkundrazi përzieni disa korniza marrë nga librat. Për shembull, në Sezoni 1 nxjerr materialin nga Bjondja konkrete, Qyteti i kockave y Parku jehon.

Secili përbëhet nga 10 episodet në të cilën zhvillohen raste të ndryshme ngadalë por me siguri, nuk ka kthesa të mprehta të shkrimit ose marifete. Suksesi është se ai e bën atë me tempo e drejtë, duke alternuar midis kësaj punë policia dërgoj, ndjekje dhe pushkatime, pritat dhe rezolucionet e sakta dhe gjithashtu me ngazëllim në fund të çdo sezoni.

Një nga ndryshimet me romane është se ata paraqesin Harrin si veteranLufta e parë e Gjirit, për ta bërë atë më bashkëkohore me të sotmen. Dhe me siguri për më puristët e karakterit, Fiziku i Welliver Nuk është ajo e Harry letrar, siç ndodh shpesh.

Sidoqoftë, për shikuesin pa referenca, ose kush i afrohet për herë të parë përmes serialit, ai do të gjejë një përbërje të përsosur të tij hieratizmi dhe qëndrueshmëria në interpretimin dhe imazhin e Welliver. Si me pjesën tjetër të kastit.

Shpërndarja

Vlen të theksohen dy karaktere, le të themi pa mish dhe kocka:

 • e pamasë Los Anxhelos, qyteti më kinematografik në botë dhe një mjedis ekskluziv dhe ngulët për aq shumë autorë (lexo James ellroy) Me bashkinë e tij ikonike, kodrat, rrugët dhe ambientet, për të mos përmendur këtu madhështor casa ku jeton Bosch, ai duket fytyra e tij më e mirë dhe e errët në të njëjtën kohë.
 • Dhe Stacioni policor i Hollivudittë cilit varësitë aktuale ata organizojnë xhirimet e serialit dhe ofrojnë afërsinë e veprës më të pasqyruar të policisë.

Sa për vetë kastin, nuk është madhështore punojnë Titus mirëbërës, një aktor luftoi në shumë filma dhe seriale (I humbur, Bijtë e anarkisë, Deadwood) Ai tashmë e meritonte atë rolin kryesor të njohjes dhe shkëlqimit për historinë e tij të gjatë si shkollë e mesme luksoze.

Ata e mbulojnë atë, me të njëjtën seriozitet dhe punë të mirë, Jamie Hector, si partneri juaj detektiv jerry edgar; Madison lintz si Maddie boschose Sara Clarke si Urime Eleanor.

Përmendje të veçantë i bëhet atij çifti që janë kundërvënie dhe gati shpirti i Departamentit: detektivët Johnson dhe Moore ose Fuçi y arkë, siç dihen (Troy Evans dhe Gregory Scott Cummins), të cilët janë gati të dalin në pension, por ende japin shumë lojë.

Dhe bosët: toger Biletat e hirit (Amy aquino), i cili është gjithmonë me vartësit e tij ndaj të fortit dhe të pjekurit; Y Shefi Irvin Irving (heshta Reddik), e cila gjithashtu ka metodat e veta të veçanta për mbajtjen e rendit.

Pse ta shoh

Sepse nëse jeni amator në zhanër dhe shiko seritë policore nga djepi, Bosch Shtë në traditën më të mirë të më klasikes. Me një prekje të Këngë e trishtuar e rrugës së kodrës për më nostalgjikët, të tyre konceptim y factura si vizuale ashtu edhe aftësia paguese e aktorëve, scripts y dialogje prerëse dhe precize (shumë më të fuqishme në versionin origjinal) janë i shkëlqyeshëm.

Për më shumë i ndyrë, mbase ata mund të humbin pak për të ndjekur komplotet që kryqëzohen, por edhe kështu, thjesht shijohet nga cilësia e distilimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.