Romani i zi

Romani i zi.

Romani i zi.

"Romani i botës profesionale të krimit", me atë frazë Raymond Chandler përcaktoi romanin e krimit në ese Arti i thjeshtë i vrasjes (1950). Shumë e konsiderojnë atë një variant të historisë detektive "klasike" ose britanike. Për të tjerët, është thjesht një "sinonim" i krijuar për të identifikuar literaturën me protektivë ose hetues, ku duhet të zgjidhet një vrasje.

Ajo nuk është pritur gjithmonë mirë nga kritikët ose lexuesit e "arsimuar" që nga paraqitja e saj gjatë dekadës së tretë të shekullit të XNUMX-të. Edhe pse të tjerët Historianët tregojnë për origjinën e kësaj nëngjini në 1841, me botimin e Krimet e Rrugës së Morgut de Edgar Allan Poe. Në çdo rast, romani i krimit ka regjistruar gjithmonë një numër të shkëlqyeshëm në shitje.

Para dhe pas Maskë e zezë

Ata që e vlerësojnë romanin e krimit si një zhanër të diferencuar nga historitë detektive britanike, e tregojnë vitin 1920 si pikënisjen e tyre. Falë themelimit të revistës Maskë e zezë në Shtetet e Bashkuara. Ishte një postim tul plot histori të stileve dhe temave të ndryshme, ideale për shkrimtarët në zhvillim të historive detektive.

Të njëjtën gjini? Dallimet midis krimit dhe romanit të krimit

Emra si Arthur Conan Doyle dhe Agatha Christie, ndihmoi në formësimin e romanit të krimit (pavarësisht nëse ato renditen apo jo si autorë të këtij stili). Në këtë kuptim (pa një rend hierarkik) disa aspekte diferencuese midis dy grupeve përshkruhen më poshtë. Faktorët e përmendur shpesh për të mbështetur pozicionet "separatiste".

atmosferë

Christie Agatha

Christie Agatha

Në shumicën dërrmuese të rasteve, Romanet britanike vendosen në mjedise borgjeze dhe aristokratike. Në kontekste ku fisnikëria ka një peshë specifike brenda shumë prej këtyre komploteve. Përkundrazi, në histori Noir veprimi zhvillohet brenda mjediseve të margjinalizuara.

vende

Autorët amerikanë të aftë për të thyer stilin klasik ofruan përshkrime hiper-realiste. Possibleshtë e mundur të njihni në detaje disa lagje të Los Anxhelosit ose New York-ut duke lexuar këto histori. Ata madje mund të japin informacion pak të njohur në vende të tjera në të njëjtin qytet. Ndryshe nga linjat historike britanike, ku vendndodhjet aktuale janë një grup i thjeshtë.

Ndërsa mund të ketë ndonjë rëndësi specifike në kohë të caktuara, zakonisht është thjesht rrethanor. Për shembull: Vdekja në Nilnga Agatha Christie.

Figurë

Në romanin e krimit kufijtë midis së mirës dhe së keqes janë shumë të përhapura, pothuajse inekzistente. Protagonistët (hetuesit të cilët nuk janë domosdoshmërisht detektivë nga tregtia) shkelin rregullat për të zgjidhur çështjen dhe pa lënë pas dore përfitimin tuaj personal.

Po kështu, kundërshtarët mund të jenë fisnikë dhe të mirë. Pastaj, aspekti moral është plotësisht në mëshirën e gjykimit të lexuesit. Secili vendos - dhe justifikon subjektivisht - se si i perceptojnë individët në histori. Nga ana tjetër, personazhet anglezë ndahen në mënyrë të patundur midis "të mirë dhe të keq", pa paqartësi.

Një kritikë shoqërore

Edgar Allan Poe.

Edgar Allan Poe.

Romani i krimit lind në ditët e pasluftës. Gjithashtu në një mjedis të kushtëzuar nga Depresioni i Madh. Kështu, realizmi karakteristik në shumë prej këtyre llogarive shërbeu si kritikë shoqërore. Një përmbledhje e pa zbukuruar dhe e pa ëmbëlsuar e krizës së shfrenuar në Amerikë.

Kapitalizmi mori një pjesë të mirë të goditjeve. Edhe pse pa e shpërqendruar nga objektivi kryesor, që është paraqitja e një historie argëtuese plot aksion dhe dhunë. Prandaj, paraqet një ndërprerje me stilin "klasik" të rrëfimit të ngadaltë gjë që i jep lexuesit kohë të mjaftueshme për të "përtypur" në të gjitha detajet.

Krimi: një anekdotë

Ishte Andreu Martín, një romancier i shquar spanjoll brenda trillimeve të zeza, i cili përdori këtë term për t'iu referuar rëndësisë së krimeve të rrëfyera brenda historive të kësaj zhanri. Ato nuk janë asgjë më shumë se një justifikim, një hyrje për të kapur realitetin dhe se lexuesit zbulojnë ose supozojnë se ata jetojnë në një shoqëri me njerëz të mirë.

Më shumë si "bota reale"

Ambientet e romanit të krimit zakonisht tregojnë sëmundjet e përditshme të njerëzimit. Prandaj, korrupsioni, egoizmi dhe barbaria mbretëron supreme. Po kështu, motivimet e kriminelëve gjithmonë i binden një dobësie njerëzore, një mëkati.

Në përputhje me rrethanat, hijet e shpirtit njerëzor i drejtohen: dhimbjes, tërbimit, hakmarrjes, urisë për pushtet, individualizmit, epshitKy nuk është një kërkim për një të mirë më të lartë. Nuk ka vend për spekulime të tipit "qëllimi justifikon mjetet". Por ky është një parim i zbatuar nga protagonistët për të arritur të vërtetën dhe për të bërë drejtësi.

Antiheroët e parë

Antihero është një koncept shumë modë këto ditë falë kinemasë. Karaktere të dobishëm të paaftë për të qenë politikisht korrekt. Por shumë më parë Deadpool u bë referencë, "romancierët e zinj" tashmë ishin zhytur në këtë rrugë.

Kontrasti me detektivët "klasikë" të tillë si Sherlock Holmes ose Hercules Puirot është i dukshëm., protagonistët e romaneve kriminale janë personazhe të zhgënjyer. Për këtë arsye, ata nuk besojnë në sistem (ata e luftojnë atë kur kanë mundësi) dhe janë të prirur të marrin drejtësi më vete.

E domosdoshme

Për të kuptuar origjinën e romanit të krimit, Ekzistojnë tre autorë, rishikimi i të cilëve është thelbësor. I pari prej tyre është Carroll John Daly. Konsiderohet babai i këtij lloji të trillimeve letrare. Dashiell Hammet dhe Raymond Chandler janë çifti tjetër i emrave.

Detektivët

I pari është krijuesi i Sam Spade. Një detektiv imagjinar popullariteti i të cilit u rrit falë filmave dhe ishte për një kohë të gjatë më i njohur në Amerikë sesa Sherlock Holmes. Humpry Bogart e personifikoi atë në adaptimin e romanit homonim, Sokoli Maltez. Ne anen tjeter, Chandler la emrin Philip Marlowe për pasardhësit.

Një gjini aktuale dhe e shëndetshme

Stieg Larsson.

Stieg Larsson.

Romani i krimit ishte në ngërç në mes të shekullit të XNUMX-të. Historitë detektive - me James Bond në krye - i grabitën një pjesë të mirë të vëmendjes. Për më tepër, në atë kohë u konsiderua letërsi "e shkallës së dytë", e krijuar vetëm për të argëtuar masat punëtore. Për më shumë inri, revista Maskë e zezë Ai u zhduk.

Sidoqoftë, mijëvjeçari i ri pa shfaqjen e një emri të ri. Kush, megjithë vdekjen e tij të parakohshme, ofroi një vizion evropian të zhanrit. Sigurisht, nuk është e para, por është më emblematike e dekadave të fundit. Bëhet fjalë për Stieg Larsson dhe sagën e tij Mijëvjeçarit. Ka shumë autorë të tjerë aktivë që krijojnë komplote të reja, aq sa u kushtojnë atyre një tekst ekskluziv.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.