Romani gotik

roman gotik

Romani gotik është i lidhur ngushtë me terrorin. Sot, është një nga më të njohurit, e cila nuk gjendet vetëm në letërsi, por edhe në kinema. Kemi shumë referenca për romanet e kësaj zhanri, e para ishte Kështjella e Otrantos.

Por Çfarë është romani gotik? Çfarë karakteristikash ka? Si ka evoluar? Ne do të flasim me ju për të gjitha këto dhe shumë më tepër më poshtë.

Cili është romani gotik

Cili është romani gotik

Romani gotik, i quajtur ndryshe narrativë gotik, është një zhanër letrar. Disa ekspertë e konsiderojnë atë si një nën-zhanër, sepse është e lidhur ngushtë me terrorin dhe ata besojnë se të dy është e vështirë të ndahen, madje edhe bëhen konfuze. Në fakt, një nga pretendimet më të thënë gjerësisht është se romani horror siç e njohim ne sot nuk do të ekzistonte pa tmerrin gotik.

La historia e romanit gotik na çon në Angli, dhe konkretisht në fund të shekullit të XNUMX-të ku filluan të shfaqeshin histori, tregime dhe romane që kishin një karakteristikë të veçantë: përfshirjen në të njëjtin mjedis të elementeve magjike, tmerrit dhe fantazmave, ku ata bënë që lexuesi të mos jetë në gjendje të dallojë me të vërtetë se çfarë ishte reale nga ajo që nuk ishte.

Duke marrë parasysh që shekulli i tetëmbëdhjetë karakterizohej nga fakti që qenia njerëzore ishte në gjendje të shpjegonte gjithçka që ai nuk e kuptonte duke përdorur arsyen, se letërsia u dha njerëzve një sfidë, duke u përpjekur të shpjegonin me arsye atë që ndodhi (dhe shumë herë ishte e pamundur )

Pikërisht, romani gotik u imponua nga 1765 deri në 1820, vite në të cilat shumë autorë filluan të shikojnë këtë zhanër letrar dhe hodhën hapat e tyre të parë (shumë prej tregimeve fantazmë që janë ruajtur janë të asaj kohe).

Kush ishte shkrimtari i parë i romanit gotik

A doni të dini kush e shkroi romanin e parë gotik? Mirë ishte Horace Walpole, shkrimtari i Kështjellës së Otrantos, botuar në 1764. Ky autor vendosi të përpiqet të ndërthurë elementet e romancës mesjetare me romanin modern pasi që ai konsideroi se, veçmas, të dy ishin respektivisht tepër fantazëm dhe realist.

Kështu, ai krijoi një roman të mbështetur në një romancë mesjetare italiane plot mistere, kërcënime, mallkime, pasazhe të fshehura dhe heroina që nuk mund ta duronin atë mjedis (prandaj ata gjithmonë i binte të fikët, një tjetër tipar i romanit).

Sigurisht, ai ishte i pari, por jo i vetmi. Emra si Clara Reeve, Ann Radcliffe, Matthew Lewis ... lidhen gjithashtu me romanin gotik.

Në Spanjë kemi disa referenca të kësaj zhanri në José de Urcullu, Agustín Pérez Zaragoza, Antonio Ros de Olano, Gustavo Adolfo Bécquer, Emilia Pardo Bazán ose José Zorrilla.

Karakteristikat e romanit gotik

Karakteristikat e romanit gotik

Tani që dini pak më shumë për romanin gotik, me siguri doni të dini se çfarë e karakterizon atë. Dhe është se, mbiemri "gotik" u imponua sepse në shumicën e tregimeve horror që u shfaqën, vendosja u kthye në kohërat mesjetare, vendosja e protagonistëve, qoftë në një pallat, mirë në një kështjellë, etj. Gjithashtu, korridoret, boshllëqet, dhomat bosh, etj. ata i bënë autorët të krijojnë cilësimet e përsosura. Aty lindi ajo fjalë për këtë zhanër.

Por çfarë e karakterizon romanin gotik?

Një mjedis i zymtë

Siç ju kemi thënë më parë, ne po flasim për kohë mesjetare ose vende të tilla si kështjella, pallate, abacitë që dhanë një ajër të braktisur, të shkatërruar, të zymtë dhe të magjepsur ...

Por nuk janë vendet e vetme. Pyjet, birucat, rrugët e errëta, kripte ... Me pak fjalë, çdo vend në të cilin autori ishte në gjendje të krijonte një atmosferë që do të jepte frikë të vërtetë.

Elementet e mbinatyrshme

Një tjetër nga karakteristikat themelore të letërsisë gotike janë, pa dyshim, ato elemente të mbinatyrshme, të tilla si fantazmat, të pavdekshmit, zombiet, monstrat ... Ata do të ishin personazhe fantastikë, po, por gjithmonë në anën e terrorit, ata që kur ju takoheni ata ju japin shumë frikë. Në këtë rast, vampirët gjithashtu mund të futen në zhanër.

Personazhe me pasione

Për të vendosur më mirë historitë, shumë autorë e përdornin personazhe inteligjentë, të pashëm, të respektuar ... Por, thellë-thellë, me një sekret që i ha, të fiksuar pasioneve të tyre, ato që nuk duan të lënë jashtë dhe që, gjatë historisë, ajo që po ndodh bën që fytyra e tyre e vërtetë të tregojë. Për më tepër, këta personazhe, për t'i dhënë atyre atë nuancë "ekzotike dhe elegante", dikur kishin emra të huaj dhe shumë të lulëzuar.

Në këtë rast, pothuajse gjithmonë në romane gjejmë një trekëndësh: një fisnik i lig, i cili do të ishte rrezik, terror, frikë; vajza e pafajshme; dhe së fundmi heroi, i cili përpiqet ta shpëtojë atë nga ajo frikë. Dhe po, ekziston edhe një hap për dashurinë, ose nga ato më të butat, te ato më të zhvilluara.

Situatat

Udhëtimi në kohë, histori ku tregoheshin kohërat antike, bota e ëndrrave (e ëndrrave dhe maktheve), etj. janë disa nga skenarët që përdoren gjithashtu në romanin gotik, duke bërë që, në raste, lexuesi të mundet të largohet nga e tashmja e tij dhe kështu të drejtojë një vello të trashë enigme dhe pezullie, në disa raste duke bërë që personi të rimendojë nëse ka ndodhur vërtet në realitet.

Si ka qenë evolucioni juaj

Si ka qenë evolucioni juaj

Nëse tani mendojmë për një roman gotik të kohës, me siguri nuk do të shohim shumë ngjashmëri me ato që ju kemi thënë. Dhe është diçka normale pasi që, me kalimin e kohës, kjo zhanër ka evoluar.

Në fakt, filloi ta bëjë këtë nga viti 1810 apo më shumë, kur gotikët i lëshuan vendin terrorit modern, të karakterizuar nga terror psikologjik. Kjo do të thotë, ajo filloi të merrte formë, jo vetëm pamja e fantazmave ose qenieve fantazmë, por për të hyrë në mendjen e lexuesit për të gjeneruar frikë direkt tek ai, duke i bërë "trembjet" jo aq të parashikueshme, por kthesat, situatat, etj. Ata do të gjenerojnë një ndjenjë ankthi, mbingarkese ... deri në atë pikë sa të ndihen të mbështjellë me atë atmosferë misterioze dhe frike.

Për këtë arsye, vetë romani gotik është ai që u shkrua në fund të shekullit të XNUMX-të dhe në fillim të shekullit të XNUMX-të. Sot, historitë që mund të lexohen, megjithëse i përkasin asaj zhanri, kanë evoluar dhe nuk kanë më shumë nga karakteristikat e vjetra që përcaktonin këtë letërsi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.