Lind Robert Louis Stevenson. 4 poezi të zgjedhura

Robert Louis Stevenson

Robert Louis Stevenson Kam lindur në një ditë si sot nga 1850 en Edinburg. Ishte romancier, eseist dhe poet, dhe disa nga veprat janë bërë klasike të letërsisë jo vetëm fëmijë dhe të rinj, por për të gjitha moshat. Autor i titujve aventurë universal si p.sh. Ishulli i Thesarit, Shigjeta e Zezë, Zoti i Ballantree o Dr. Jeckyll dhe Z. Hyde, ai me të vërtetë jetoi një jetë po aq aventureske. Sot, megjithatë, dua ta kujtoj atë në të tijën aspekti lirik më i panjohur me 4 poezi i zgjedhur nga puna e tij.

Robert Louis Stevenson

Djali i një inxhinieri, gjithashtu studioi këtë profesion dhe Derecho më vonë në Edinburg. Por gjithnjë e kishte ndjerë tërhequr nga letërsia dhe vendosi t'i përkushtohej asaj. Ai e bëri atë aq mirë sa që në disa vjet ai u bë një nga shkrimtarët më të rëndësishëm të kohës së tij.

Popullariteti i tij bazohej kryesisht në komplotet emocionuese të romaneve të tij fantastike dhe aventureske. Por ai gjithashtu kultivoi poezi per femijet (Kopsht me vargje për fëmijë) dhe të rriturit. Këto janë 4 poezi të zgjedhura nga vepra e tij lirike.

4 poezi

Lëkundja

A ju pëlqen vërtet të jeni në gjendje të lëkundeni
dhe ngjiten, zbresin ...?
Shtë një nga gjërat më emocionuese
që një fëmijë mund të bëjë!

Duke i dhënë vetes vrull, unë dominoj kopshtin
dhe unë shoh atje në distancë
lumenj dhe male, bagëti dhe, së fundmi,
çfarë ka për ato qytete.

Unë zbres më pas dhe kur zbres mund të shoh
bari në tokë,
Kaloj nëpër ajër, e shtyj veten përsëri
Dhe unë shkoj lart, dhe unë zbres, dhe fluturoj!

Një ditë e duam njëri-tjetrin

Mes gëmushës së manave dhe ishujve të kallamishteve, pasi nëpër një botë që ishte vetëm qielli, o qiell i përmbysur, anija e dashurisë sonë rrëshqiti. Të ndritshëm si dita ishin sytë e tu, rrezatues rryma rrodhi dhe qielli i gjerë dhe i përjetshëm shkëlqente.

Kur lavdia vdiq në muzgun e artë, shkëlqimi i hënës u ngjit dhe me plot lule në shtëpi u kthyem. Rrezatonin sytë e tu atë natë, kishim jetuar, o dashuria ime, kishim dashur.

Tani akulli mbështjell lumin tonë, me bardhësinë e saj bora mbulon ishullin tonë, dhe pranë zjarrit të dimrit Joan dhe Darby dremitin dhe ëndërrojnë. Sidoqoftë, në ëndërr, lumi rrjedh dhe varka e dashurisë ende rrëshqet.

Dëgjoni tingullin e lopatës që pret ujërat e tij. Dhe pasditeve të dimrit kur fantazia ëndërron në kërcitjen e fireplace, në veshët e të dashuruarve të vjetër lumi i dashurisë së tyre këndon në kallamishte.

Oh dashuria ime, le ta duam të kaluarën sepse një ditë ishim të lumtur, dhe një ditë e duam njëri-tjetrin.

***

Trupi im është biruca ime

Trupi im, i cili është biruca ime,
janë edhe parqet dhe pallatet e mia:
Ata janë aq të mrekullueshëm sa që unë jam gjithmonë aty,
tërë ditën, nga njëra anë në tjetrën, ngadalë;
dhe kur nata fillon të bjerë
në shtratin tim, i përgjumur,
ndërsa e gjithë ndërtesa gumëzhit në vazhdën e saj,
sikur një fëmijë i egër,
në muzg, ai do ta mashtrojë atë nga rruga e saj,
(pasi u end, një ditë vere
nga shpatet e malit, dhe u ngjit)
ai ende fle në malin e tij;
Ajo është aq e gjatë, kaq e hollë, kaq e plotë,
se atje, në fushat e përjetshme të ajrit,
imagjinata ime ngrihet si një qift.

***

Pa dhembshuri hyjmë në natë

Pa dhembshuri hyjmë në natë
duke lënë banketin e zhurmshëm, duke lënë kur largoheni
një dridhje në kujtesën e njerëzve,
e lehtë, e ëmbël, e brishtë si muzikë.
Karakteristikat e fytyrës, tonet e zërit,
prekja e dorës së dashur, gjithçka, njëra pas tjetrës,
ata do të zhduken dhe do të zhduken në tokë:
ndërsa, në sallë, turma brohoriste për përkthyesin e ri.
Por dikujt mund t'i duhet pak më shumë për t'u larguar
dhe, duke buzëqeshur, në zemrën tënde të vjetër kujto
atyre që janë harruar prej kohësh.
Dhe nesër, edhe ai, do të tërhiqet në anën tjetër të perdes.
Dhe kështu koha, e cila do të jetë e re për të tjerët, na harron dhe vazhdon.

***


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.