Risitë letrare si ide dhuratash

editorial-lajme-6

Unë duhet të them, dhe të më korrigjojë nëse jam gabim, që njerëz si ne, që e duan letërsinë, e bëjnë atë shumë, shumë të lehtë Papá Noel ose tek njerëz të urtë. Asshtë aq e lehtë sa të dish pak (çfarë më pak, apo jo?) Shijet tona letrare të jesh në gjendje të godasësh shenjën me dhuratën ... Mos ma jep librin e Belén Esteban, në rregull? Faleminderit!

Forshtë për këtë arsye që unë ju sjell disa lajme letrare që janë larguar kohët e fundit ose do të largohen këtë muaj, gjë që mund të jetë një ide e mirë për dhuratë Krishtlindje që tashmë i kemi në majë.

"Labirinti i shpirtrave", nga Carlos Ruiz Zafón

Me këtë libër kemi ardhur në fund të sagës së "Hija e erës". Për ata njerëz që kanë lexuar tre librat e botuar deri më tani nga ky autor katalanas, kjo risi letrare mund të jetë dhurata perfekte. Këtu është përmbledhja e tij:

dy-risi letrare-labirinti i shpirtrave

Në Barcelonë në fund të viteve 50, Daniel Sempere nuk është më ai djali që zbuloi një libër që do të ndryshonte jetën e tij midis rrugëve të Varrezave të Librave të Harruar. Misteri i vdekjes së nënës së tij Isabella ka hapur një humnerë në shpirtin e tij nga e cila gruaja e tij Bea dhe shoku i tij besnik Fermín përpiqen ta shpëtojnë atë.

Pikërisht kur Daniel beson se ai është një hap larg zgjidhjes së enigmës, një komplot shumë më i thellë dhe më i errët sesa mund të kishte imagjinuar ndonjëherë shpaloset rrjeti i tij nga zorrët e Regjimit. Thenshtë atëherë kur Alicia Gris, një shpirt i lindur nga hijet e luftës, duket se i çon ata në zemrën e errësirës dhe zbulon historinë e fshehtë të familjes ... megjithëse me një çmim të tmerrshëm.

«Olimpi i të Mjerëve» nga Yasmina Khadra

Për njerëzit që kërkojnë në një libër për një histori interesante dhe ndryshe nga pjesa tjeter. 

letrare-lajme-2

Një fabul korrozive plot butësi që na zhyt në universin e personazheve pa të kaluar apo të tashme. E vendosur midis një toke të shkretë dhe detit, jashtë kohës dhe hapësirës, ​​kjo vepër me bukuri të pamatshme është një territor i përhapur i populluar nga qenie buzë që kanë vendosur t'i kthejnë shpinën botës.
Ach, Junior, Pacha dhe personazhe të tjerë të errët dhe interesantë jetojnë atje. Një vend i mirazheve, i vetmisë së madhe, i turpit dhe sekreteve të patregueshme. Por në atë vend lind një frymë solidariteti, një ndjenjë shoqërimi që bie në kontrast me individualizmin e shoqërisë moderne.

Landon. Tani dhe përgjithmonë »nga Anna Todd

Nëse doni t’i jepni letërsi dikujt JovenNdoshta këtë libër nga Anna Todd mund ta pëlqeni. Rezultati i kësaj sage sa i ri, aq edhe interesant.

editoriale-lajme

Jeta e Landon në New York nuk po del saktësisht ashtu si e kishte imagjinuar. Tessa është ende e trishtuar dhe e mbyllur në vetvete për shkak të Hardin, puna që ka marrë nuk është shumë emocionuese dhe, për ta përmbushur atë, Dakota është rishfaqur në jetën e saj pikërisht kur fillon të ndiejë diçka për Nora-n e bukur dhe enigmatike. Por Landon është i gatshëm të kapërcejë të gjitha pengesat për të gjetur rrugën e tij dhe më në fund të marrë dashurinë e tij të vërtetë. Kush do të pushtojë zemrën tuaj?

"Vajza e Cayetana" nga Carmen Posadas

Për ata njerëz që pëlqejnë edhe botën e "zemrës" edhe atë Histori.

editorial-lajme-3

Një episod i mahnitshëm dhe i harruar me një nga gratë më të famshme në historinë tonë: Cayetana de Alba, muza e paharrueshme e Goya. E çuditshme, kapriçioze dhe e lirë, për më shumë se dyqind vjet fuqia e saj e joshjes ka mbetur e pandryshuar. Sidoqoftë, pak e dinë që Dukesha adoptoi një vajzë të zezë, María Luz, të cilën ajo e donte dhe e rriti si vajzë dhe së cilës i la një pjesë të pasurisë së saj. Carmen Posadas ka një dorë mjeshtërore aventurat e dy nënave: ajo birësuese, me dashuritë dhe dramat e saj në oborrin e Carlos IV, një fole e vërtetë intrigash dhe ajo e biologjikes, Trinidad i cili, një skllav në Spanjë, lufton për të gjetur foshnjën që iu mor gjatë lindjes.

«Vetëm për sytë e tu» nga JJ Benítez

Për ata që e shijojnë paranormal dhe me mundësinë që ekziston jeta jashtëtokësore.

editorial-lajme-5

Në Shtator 2016, JJ Benítez mbush 70 dhe 45 vjeç nga hulumtimi i UFO-ve. Për momentin ai është një nga hetuesit më veteranë. Bashkë me këto dy përvjetorë, autori shkruan
Vetem per syte e tu si një vepër përkujtimore, pas 22 librash për këtë temë. Ai përfshin 300 raste krejtësisht të papublikuara të UFO-ve, të regjistruara në të gjithë botën, të cilat për një arsye ose një tjetër ndikuan në studiuesin.
Ky libër, me plot interes dhe kuriozitet, është kompletuar me më shumë se 300 vizatime origjinale, të nxjerra nga fletoret e fushës së autorit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.