Si të shkruani një roman: procesi i korrigjimit dhe korrigjimit

Libër i hapur në një tryezë

Kur flasim rishikimi dhe korrigjimi Po flasim për një proces të përbashkët që duhet të bëjmë në dy faza të ndryshme: rishikimin dhe korrigjimin e asaj që po shkruajmë (për shembull në fund të çdo kapitulli dhe secilën sesion me shkrim) dhe rishikimin dhe korrigjimin përfundimtar, pasi të kemi përfundoi versionin e parë të loja.

Fakti mosnjohja e plotë e kësaj detyre mund të na i lehtësojë gjërat. Ndodh që ndonjëherë duhet të kemi perspektivë, dhe atë që kemi shkruar sot dhe sot na pëlqen, mbase sepse sapo kemi bërë një përpjekje të madhe, mbase sepse adrenalina e momentit, mbase nesër mund ta përmirësojmë ose mund të shtypemi drejtpërdrejt. Kjo është arsyeja pse rishikimi dhe korrigjimi i një dite më pas, është në shumë raste prova e vërtetë e pambukut: ju nuk e dini nëse ajo që keni shkruar është e mirë derisa ta lexoni përsëri pasi të keni fjetur.

Një faktor tjetër që mund të ndihmojë shumë është fakti që jini kritik ndërsa shkojmë, dmth, lexoni çdo fjali ose secilin paragraf disa herë para se të kaloni në tjetrën, duke vendosur kështu një filtër të parë që do të lehtësojë barrën përfundimtare korrigjuese. Sidoqoftë, kjo nuk është e vërtetë për të gjitha llojet e shkrimtarëve pasi shumë humbin frymëzimin dhe preferojnë të bëjnë një hale të parë edhe duke ditur që më vonë do të duhet ta lustrojnë atë më me forcë. Secili shkrimtar është i ndryshëm dhe të gjithë duhet të gjejmë metodën tonë të punës.

Për rishikimin dhe korrigjimin përfundimtar, është thelbësore të jesh i qetë dhe të mos rrëmbehesh nga dëshirat. Për ata që përfundojnë të shkruajnë një roman, nuk ka ardhur koha ta shohin atë të botuar, dhe gjithashtu shpesh ndodh që ata kanë nevojë dhe duan të pushojnë prej tij dhe në disa raste të fillojnë të punojnë me ndonjë projekt tjetër që ata tashmë e kanë në mend. Sidoqoftë, është e preferueshme të mos i nënshtroheni dëshirës dhe të merrni kohë për ta rishikuar, korrigjuar dhe pasuruar sa më shumë që të jetë e nevojshme: kjo është një shfaqje respekti për të gjithë punën që ka kaluar dikush për të arritur atje.

As nuk duhet të kështjellojmë në pozicione konservatore: kjo do të thotë, nganjëherë ne e ndiejmë se një pjesë mund të përmirësohet ose shtypet, por ne jemi dembelë të bëjmë pa të. Ne mendojmë se kjo është respektimi i punës sonë, por thellë në vetvete nuk është asgjë më shumë sesa turbullimi i saj pasi që ne nuk do të ofrojmë më të mirën nga vetja.

Kompjuter dhe syze

Më në fund, para se të përpiqesh të postosh, Nuk dëmton të kërkosh ndihmë të jashtme për të marrë disa këndvështrime të jashtme që ndoshta mund të plotësojnë tonat. Për këtë, së pari mund të mbështetemi te disa miq që kanë një zakon leximi dhe kritereve të të cilëve u besojmë, duke u kërkuar atyre që të jenë të sinqertë dhe të vërejnë sukseset, të jenë në gjendje t'i përmirësojnë ato, dhe gabimet, të jenë në gjendje t'i korrigjojnë ato. Ne gjithashtu mund të shkojmë te korrektorët profesionistë në mënyrë që të përmirësojmë punën tonë përpara se ta dërgojmë atë te botuesit. Në rast se jeni me fat me dërgesën dhe se njëri prej tyre është i inkurajuar të botojë veprën, do të vendosë një seri të re filtrash që romani duhet të kalojë, duke pasur disa njerëz puna e të cilëve është të lexojnë dhe sugjerojnë ndryshimet që duhet të bëhen i bërë.

Duhet të theksohet se shumë herë ato do të sugjerojnë ndryshime që nuk na pëlqejnë shumë dhe herë të tjera që i shohim të pasurohen: nuk duhet të biem në arrogancën e kthimit të një veshi të shurdhër ndaj propozimeve, por as mëkatin e mungesës së personalitetin dhe eleminoni ose ndryshoni gjithçka që ne kërkojmë nëse kjo bie ndesh me parimet tona estetike. Dikush duhet të ndihet mirë me rezultatin përfundimtar që nënshkrimi i tij do të sjellë dhe respektimi i idesë që dëshiron të kapë është thelbësore kur bëhet fjalë për botimin e ndonjë vepre letrare.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.