Republika e Weimar parë nga një komik i shkëlqyeshëm

f2e459c78882af9ca254c72ff60cc7e7

Kopertina të dy librave "Berlin" nga Jason Lute.

Bota e komikave shpesh nuk merr entuziazmin që meriton nga dashamirët e letërsisë konvencionale. Me siguri aiKonceptimi i komikut si diçka fëminore vazhdon të ndikojë në vendim kur zgjedhni një gjini dhe një tjetër.

Sigurisht, ky konceptim është plotësisht i gabuar dhe si një dashamirës i këtij zhanri unë do të doja të rekomandoja një komik që, për lexuesit më pak të përdorur për komiken, do të shërbejë si një portë hyrëse në këtë botë të mrekullueshme të shkruar dhe të vizatuar.

Komiku “Berlin. Qytet guri"Dhe vazhdimi i saj"Berlin Qyteti i tymit" mund të klasifikohet si një nga ato vepra që ju bëjnë të kuptoni këtë zhanër si diçka që letërsia nuk mund ta injorojë ose shmangë. Si një art paralel që ndërthur aftësinë për të krijuar një histori të mirëfilltë dhe një ilustrim magjepsës për ta shoqëruar atë.

Jason Lute, krijuesi i kësaj vepre, na sjell një histori të dashurisë, kapërcimit dhe luftës. E gjithë kjo e përshtatur në një nga periudhat më interesante historike në historinë e fundit gjermane. Republika e Weimarit dhe faza e saj përfundimtare bëhen pra sfondi i komplotit të një historie të aftë për të kapur këdo që guxon të lexojë.

Përmbysja politike e asaj kohe, lufta midis idealeve dhe zakoneve të berlinasve të kohës, na është treguar si një e tërë unitare të aftë për të marrë lexuesin në rrugët e një qyteti që po fillonte, në atë kohë, të bëhej qendra e vëmendjes në një botë të dënuar me një konflikt të madhësive të tmerrshme.

berlin_train-1024x673

Fragment nga komika.

Për mendimin tim gjeniu i këtij komiku  qëndron në aftësinë për të na paraqitur këtë kohë dhe konfliktet politike që janë zbehur prej saj. Ngritja e nazizmit si një forcë reale dhe ngritja dhe ndikimi i tij në letargjinë e Republikës së Weimarit trajtohet nga Lute si emëruesi i përbashkët i një bote me një fund të pashmangshëm.

Në këtë mënyrë dhe pa diskredituar komplotin e hollë midis personazheve që paraqet artisti, zgjedhja e këtij komiku shënohet në mënyrë të pashmangshme nga interesi për të njohur preludin dhe lindjen e regjimit nazist. Periudhë jo aq e njohur por jo më pak e rëndësishme apo interesante për këtë.

Përfundimisht, unë ftoj këdo që dëshiron të njohë këtë periudhë dhe të shijojë një komik të mirë të marrë këto dy vepra të mrekullueshme dhe të thellohet në këtë zhanër të çmuar letrar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.