Rekomandime letrare për të përkujtuar "Kopshti i Tregut"

kopertina e librit

Kopertina e botimit në anglisht të librit «një urë shumë larg»

Sot, 17 Shtator 2016, Kanë kaluar 72 vjet nga operacioni "Kopshti i Tregut". Një nga operacionet më të rëndësishme të kryer nga aleatët në kuadrin e Luftës së Dytë Botërore.

Plani i Montgomery ishte të çlironte Hollandën përmes një sulmi të kombinuar midis një force ajrore që supozohej të mbante një numër urash kyçe të paprekura (Treg) dhe një forcë tokësore që duhej të bashkonte këto ura ndërsa përparonin (Kopsht).

Më në fund, ajo që pritej nuk u arrit dhe Aleatëve iu desh të zgjasnin luftën edhe për disa muaj për shkak të pamundësia e çlirimit të Hollandës në muajin shtator. Prandaj gjermanët fituan betejën me taktikë.  dhe ata ekspozuan gabimet e qasjes së Montgomery.

Në çdo rast, ky operacion është një nga më të studiuarit për shkak të madhësisë së personelit dhe materialit të alokuar për arritjen e tij. Ne duhet të mendojmë se jemi para tij Rënia më e madhe nga parashutistët dhe forcat ajrore në një betejë të vetme në histori. E gjithë kjo me rezultatin katastrofik të gjithsej rreth 18.560 ushtarëve aleatë dhe gjermanë të vrarë. Të dhëna të cilave duhet t'u shtojmë një numër të papërcaktuar, por të madh, viktimash midis civilëve Hollandezë.

Unë do të doja, të mësoja pak më shumë për këtë kapitull historik dhe të vlerësoja sakrificën e dorës së parë të ushtarëve, të njërës palë dhe tjetrës, gjatë luftimeve të tmerrshme që ndodhën në tokën Hollandeze, të rekomandojë dy libra që për mendimin tim janë thelbësore për të trajtuar këtë betejë.

Para së gjithash, unë dua t'ju tregoj rreth asaj që është ndoshta, libri quintessential i "Kopshti i Tregut " dhe ai që, për adhuruesit e filmit, do të jetë më i njohur për adaptimin e tij të drejtuar nga Richard Attenborough me të njëjtin titull. Po i referohem librit të shkruar nga Cornelius Ryan me titull "Një urë shumë larg".

Cornelius Ryan konsiderohet një nga shkrimtarët kryesorë në temën e Luftës së Dytë Botërore. Fakt që bazohet në botimin e librit të lartpërmendur dhe një tjetër me titull: "Dita më e gjatë", sjellë gjithashtu në ekranin e madh nga Ken Annakin, Andrew Marton dhe Bernhard Wicki.

Përvojat e tij si korrespondent i luftës gjatë konfliktit e lejuan atë të shkruante këto vepra në një mënyrë mjeshtërore. Prandaj, për mua, "Një urë shumë e largët" duhet të jetë libri i shtratit të të gjithë atyre që interesohen në këtë kapitull të luftës që goditi Evropën në mes të shekullit të XNUMX-të.

Më në fund, do të doja t'ju prezantoja një libër tjetër që e konsideroj një mrekulli për ashpërsinë historike dhe stilin letrar. Unë jam duke folur për "Humbja në Rin" nga Antonio Muñoz.

14359229_10154134078209051_8122110266835862584_n

Libri «Humbja në Rin» nga Antonio Muñoz.

Një vepër fantastike që na lejon të kuptojmë cilat aspekte çuan në humbjen taktike të aleatëve, çfarë pasojash historike solli kjo humbje dhe çfarë shkalle burimesh lufte përfshinte një ndërmarrje e tillë. Punë që, për këtë arsye, mendoj se duhet të shfaqet në përzgjedhjen time personale për të përkujtuar këtë përvjetor.

Unë ju them lamtumirë dhe ju ftoj të mësoni duke lexuar nga e kaluara në mënyrë që, në të tashmen, askush të mos bëjë të njëjtat gabime dhe të pendohet që nuk i ka lexuar ato kur ai ishte duke luajtur.

Fundjave te mbare.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.