Reagime ndaj Çmimit Nobel për Letërsi, Bob Dylan

reagime-ndaj-nobel-së-letërsisë-bob-dylan

Unë jam një nga ata që duan të kërkojnë informacion ditë, madje edhe javë, për ndonjë ngjarje të rëndësishme ose "kontradiktore", dhe reagimet ndaj Çmimi Nobel në Letërsi të këtij viti dhënë për të këngëtari Bob Dylan nuk do të ishin më pak. Dhënia e këtij çmimi ngriti shumë pluhur, veçanërisht në mesin e kritikëve letrarë "më të pastër" ... Unë supozoj se për ta, dhënia e këtij çmimi të rëndësishëm në botën letrare në favor të një këngëtari mund të jetë i ngjashëm me atë që ata ndiejnë për shembull flamingot më të pastra kur dëgjojnë Pitingo duke kënduar. Shakatë mënjanë, kam dashur të mbledh secilin prej mendimeve të shprehura për këtë ngjarje që nuk ka lënë askënd indiferent.

Ka mendime për të gjitha shijet, dhe më pas mund t’i lexoni.

Opinione të njerëzve të famshëm

Këto janë disa nga mendimet që unë kam qenë në gjendje të gjej në lidhje me çmimin e diskutueshëm Nobel të këtij viti. Në këtë link, ju gjithashtu mund të lexoni nëse dëshironi, artikullin që unë botova të njëjtën ditë kur Bob Dylan u vlerësua.

Barack Obama

Presidenti ende aktual i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, tha sa më poshtë përmes llogarisë së tij në Twitter:

"Urime një nga poetët e mi të preferuar, Bob Dylan, për një Nobel të merituar".

Ne duhet të kujtojmë, duke e lënë botën letrare paksa larg, që Barak Obama u dha Çmimi Nobel për Paqen në kohën e tij. Ai vetë ka ardhur të rrëfejë se as sot nuk e di pse iu dha ky nder. Unë gjithashtu mendoj të njëjtën gjë, e vërteta ...

Salman Rushdie

Ky romancier britanik me origjinë indiane, botoi sa vijon:

«Nga Orfeo te Faiz, kënga dhe poezia kanë qenë të lidhura ngushtë. Dylan është trashëgimtari i shkëlqyer i traditës bardike. Zgjedhje e shkëlqyeshme ".

Irvine Uellsisht

Romancieri skocez e kundërshtoi plotësisht këtë çmim dhe nuk hezitoi të jepte mendimin e tij të kundërt në lidhje me të përmes llogarisë së tij në Twitter:

"Unë jam një tifoz i Dylan, por ky është një çmim i keq-konceptuar i nostalgjisë, i shkëputur nga prostatat bajate të hipive senile, që gumëzhin."

(Ishte më e gjerë sesa e gjatë).

Stephen King

Stephen King, një nga mbretërit e letërsisë së tmerrit, kishte këtë për të thënë:

“Unë jam në ekstazë sepse Bob Dylan ka fituar Nobelin. Lajm i shkëlqyeshëm dhe i mirë në një sezon skllavërie dhe trishtimi.

Antonio Banderas

Aktori i Malaga gjithashtu donte të jepte mendimin e tij dhe postoi cicërimën e mëposhtme në llogarinë e tij:

«Çmimi Nobel i Bob Dylan. Një nga arsyet për të vazhduar besimin në SHBA. Një nga arsyet për të vazhduar të besojmë në SHBA ».

(Amerikanizuar plotësisht).

Opinione nga cicërimat e tjera të njohura

reagimet ndaj nobelit të letërsisë-bob-dylan-murakami-h

Tjetra, ne ju sjellim mendimet "më qesharake" të shprehura nga cicërima mjaft popullor dhe i ndjekur nga mijëra njerëz. Ata nuk kanë mbeturina!

 • Kim Jong-un (@northkorea): «Bob Dylan, Çmimi Nobel për Letërsinë. Pérez Reverte më afër Grammy Latine ».
 • Dario Eme Hache (@darioemehache): "Mos më vidhos, Bob Dylan, me vitin e Griezmann".
 • Petete Potemkin @Petetekin): «Bob Dylan, Çmimi Nobel për Letërsinë. Të marr si të mirëqenë shakanë time madhështore për të pasur të gjitha rekordet e tij.
 • Bob Estropajo (@ BobEstropajo): «- Ata ia kanë dhënë Nobel Bob Dylan, shefit. - Dhe cilin prokuror morët? ».
 • Beatriz Rico (@Bearicoactriz): "Pas Çmimit Nobel për Paqe të Obamës dhe Çmimit të Bob Dylan për Letërsi, Grey's Anatomy po mungon ilaçi dhe ne këndojmë bingo."
 • Juan Gómez-Jurado (@JuanGomezJurado): "Nëse ata ju tregojnë se Bob Dylan nuk mund të jepet Nobel sepse këngët nuk janë letërsi, ju u kujtoni atyre se Homeri ishte rapsod".
 • Zoti (@diostuitero): "Unë mendoj se është mirë që ata i japin Bob Dylan Nobelin, por i thonë që të ndalojë së trokituri në dyert e parajsës tani, ai do të më djegë zilen e derës".

Reagimet me Haruki Murakamin si protagonist

Pacienti " Haruki murakami ishte përsëri në buzët e të gjithëve për të qenë një kandidat i përjetshëm për çmimin Nobel në letërsi. Para se të krahasohej me DiCaprio dhe Oskaret; Me këtë rast, dhe kur një këngëtar u dha çmimin Nobel për Letërsi para tij, shakatë ishin edhe më të mëdha:

 • "Thuaji Murakamit të mos shembet se ka akoma çmime Telva." (Petit Petard).
 • «Ndërkohë, në Suedi: - Epo, për një këngëtar. Kushdo që është më pak se Murakami ». (Jose A. Pérez Ledo).
 • "Unë shoh vetëm një të metë në Bob Dylan Nobel: Murakami mund të fillojë të kompozojë këngë nga një moment në tjetrin." (Lucia Taboada).
 • “Hidhni librat e Bob Dylan për shitjen e një apartamenti të vogël, por funksional në Tokio. Hapni një shishe të vogël birre. Gjithcka mire. Jam mirë". (Protagonist Murakami).

Dhe për ju, çfarë mendonit për çmimin e këtij viti të Çmimit Nobel për Letërsi? A mendoni se Bob Dylan e meriton atë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo dijo

  RROFTE AKADEMIA SUEDIKE POLEMIKA SHERBOHET TJETE PER KETE VIT