Ramon J. Dërgues. Përvjetori i lindjes së tij. Përzgjedhja e fjalive

Ramón J. Sender Ai lindi më 3 shkurt 1901 në Chalamera, Huesca. Gazetar dhe shkrimtar, ai i përket atij brezi autorësh që mohonin bindjet dhe ideologjitë e tyre politike duke ndryshuar panoramën konvulsive të kohës së tyre. Përfunduar internuar në Francë dhe më vonë shkoi në Meksikë y Shtetet e Bashkuara. e tij punë me atë personazh realist dhe e shënuar me atë prekje personale revolucionare, përfshin tituj si magnet, një roman për luftën në Marok ku mori pjesë në fillim të shekullit të XNUMX-të; Z. Witt në kanton, i cili Çmimi Kombëtar për Letërsinë, Kronika e Agimit, autobiografike ose Requiem për një fshatar spanjoll, kjo e fundit është më e njohura. Ky është një zgjedhja e frazës nga ato vepra dhe disa të tjera.

Ramón J. Dërgues - Fraza të zgjedhura

Bandit adoleshent (1965)

 • Billy dhe ata nga miqtë e tij që ende mund të hipnin në kalë dhe të gjuanin një armë u strehuan në malet në jug të Linkolnit dhe vendosën selinë e tyre atje. Billy u ndje i mundur, por jo i mundur, pasi vetëm ai që pranon kushtet e fituesit, sipas rregullave të kohëve të vjetra, humbet në luftë.
 • Në ato ditë Billy kishte filluar të kuptonte vetminë që e kërcënonte. Duke u treguar superior për një arsye ose një tjetër dhe kryesisht për shkak të guximit të tij të pakompromis dhe sensit të tij për gjërat, ai mbeti vetëm. Superioriteti kur bëhet i tepruar është vetmia dhe vetmia është e rrezikshme.

Mbreti dhe mbretëresha (1949)

Histori për një pallat aristokratik në Madrid në ditët para luftës civile dhe një 18 korrik 1936 që shënon fillimin e një përmbysjeje të marrëdhënieve shoqërore deri atëherë.

 • Ndjeshmëria e tij si fshatar andaluzian u ndez në dritat e kujtimit të legjendave të kohës së fshatit.
 • Nudoja e gruas iu shfaq Rómulos në kujtesën e dukeshës si diçka me pastërti të madhe.
 • Bomba në tarracë duket se ka ardhur dhe ka shpërthyer me vullnetin e Rómulo. Duket se është ai që më ka nxjerrë nga ato dhoma e megjithatë unë vij tek këta të tjerët duke ikur dhe duke pritur. Duke ikur prej tij. Dhe duke pritur për të.
 • Nuk i shkonte mendja që performanca nuk e justifikonte moralisht të shfaqej lakuriq përballë tij. Por kjo e fundit iu duk Rómulos një mrekulli që nuk kishte nevojë për shpjegim. I kishte ndodhur sepse kishte të drejtë që t'i ndodhte.
 • Atë mëngjes të korrikut 1936, Dukesha ishte ende duke notuar në pishinë…Ajo notoi krejtësisht lakuriq dhe mes dyshemeve të mermerta të pishinës trupi i saj rrëshqiti me lëvizje të qetë. Ai po notonte pa lëvizur në sipërfaqe kur Rómulo trokiti në derën që të çonte në kopsht.

Z. Witt në kanton (1935)

Historia e rebelimit që ndodhi në të ashtuquajturin Kanton të Kartagjenës, ku inxhinieri Jorge Witt përfshihet në një xhelozi me gruan e tij Milagritos Rueda.

 • (...) Kërkohej një aleat i fuqishëm: drita. Iku nga hijet që e tradhtuan.
 • Duke qenë se kishte frikë të humbiste pozicionin e tij, ai nuk guxoi as të lavdëronte mëshirën.
 • E shkrova (më kujtohet mirë) për njëzet e tre ditë, i nxitur nga ato presione që kanë njohur dhe vuajtur të gjithë shkrimtarët, sidomos në fillimet e tyre.
 • I çmendur? A është e mundur që njerëzit të çmenden pas dashurisë? Unë jam xheloz për mendjen e tij, por nesër do të isha shumë më xheloze për çmendurinë e tij.

Requiem për një fshatar spanjoll (1953)

Një histori e ngjarjeve më të rëndësishme në jetën e Paco el del Molinos, si dhe intrigës, hakmarrjes, frikës dhe zemërimit të cilit i nënshtrohet, të gjitha të mbështjella në një atmosferë qetësie të tensionuar.

 • Atë që bënë burrat, burrat e zhbëjnë.
 • Fëmijët dhe kafshët duan ata që i duan.
 • Pa të qeshura dhe pa lot, jeta nuk do të kishte kuptim.
 • Në kuzhinë është e mira. Unë gjithashtu di të jetoj.
 • I gjithë qyteti ishte i heshtur dhe i zymtë, si një varr i madh.

Teza e Nancy (1962)

Aventurat e një studenteje amerikane që viziton Seviljen për të dokumentuar veten për një tezë doktorature mbi folklorin spanjoll. Ata janë thënë në një seri prej dhjetë letrash për kushërirën e saj Betsy.

 • Një fqinj është ai gruaja e të cilit ne dëshirojmë. Ky është përkufizimi i Biblës.
 • Siç mund ta keni kuptuar, në këtë vend është e keqe të flasësh seriozisht për çdo gjë.
 • Sepse Curro është i afërmi universal. Ai ka kushërinj kudo. Kudo që shkojmë gjen gjithmonë dikë që thotë se është kushëri.
 • Është një malange ose malángela (nuk di si ta them). Kategoritë e mungesës së apeli seksi janë tre: e para, malasombra; e dyta, malange; e treta, hiri.
 • Askush në Sevilje nuk e konsideron veten të detyruar të besojë atë që i thuhet dhe nëse dëgjon me interes, kjo është vetëm në përgjigje të hirit ose mungesës së hirit të folësit. Askush nuk pretendon të besohet, por vetëm të dëgjohet.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.