Ramón Gómez de la Serna. 40 greguerías për përvjetorin e tyre

Ramón Gomez de la Serna. Nga piktori meksikan Diego Rivera. 1915

Ramón Gomez de la Serna lindi me 3 korrik, 1888 en Madrid dhe ishte krijuesi i një zhanri unik letrar, gregueria. Ajo u kultivua nga autorë të tjerë, por të tyret janë një referencë e pa barabartë për atë kombinim unik të humor plus metaforë në një fjali. Të gjithë i njohim, prandaj ja këto 40 për të nderuar kujtimin e Don Ramonit.

Ramón Gomez de la Serna

Gómez de la Serna ishte një shkrimtar dhe gazetar pjellor i cili është përfshirë në gjeneratën e vitit 1914 i quajtur gjithashtu noucentism. Puna e tij letrare ishte shumë e gjerë. Ai kultivoi nga provë costumbrista, biografi (shkruajnë ndër të tjera ato të Azorin y Lugina Inclán, ose tuajat: vetë-vdes) deri sa Novela dhe teatër. Por ajo që ra më shumë në sy ishin greguerías.

Gregueries

Ata përgjithësisht përcaktohen si a teksti i shkurtër, me paralele të mëdha me aforizëmpasi ato janë një fjali e vetme. Shpreh, mendime të mprehta, filozofike, humoristike ose lirike. Ata të Gómez de la Serna janë më poetike dhe vizuale, dhe ata gjithmonë kanë një prekje ironike duke kërkuar një kontrast midis mendimit dhe realitetit.

Libri i tij i parë ishte Gregueries botuar në 1917. Ata vazhduan Lule Greguerías, në 1933, dhe Gregeri të përgjithshme. Këta janë disa shembuj:

 1. Hekuri elektrik duket se u shërben kafe këmishave.
 2. Kur ndihemi keq kemi djersë të ftohtë nga enët.
 3. Foshnjat e biberonit e shikojnë pirësin e duhanit si një mik karrocë fëmijësh.
 4. Espadrillet e hershme e përplasin tokën.
 5. Tifozja rruan nxehtësinë.
 6. Ai ishte aq xheloz sa ishte i stuhishëm.
 7. Flluska: momenti kur uji ia jep shpirtin Zotit.
 8. Kalitja e ujit të banjës është si të bësh një çaj të mirë.
 9. Lapsi shkruan vetëm fjalën hije.
 10. Ai që pi nga një filxhan, ka një moment kur ai pëson një eklips filxhani.
 11. Kushdo që kërkon një gotë ujë gjatë vizitave është një pedagog i dështuar.
 12. Diçka luhet një kur hidhni zaret e akullit në gotë.
 13. Banjo, kur kullohet, proteston për atë që ndodhi.
 14. Kur dëgjojmë brutalin të thotë "Unë kam bërë vetëm veten time", ne mendojmë se çfarë skulptori i keq ka qenë ai.
 15. Ylberi është si një reklamë për pastruesit e kimikateve.
 16. Sutjena është maskë e gjinjve.
 17. Kur kinema u shpik, retë e ndaluara në fotografi filluan të ecnin
 18. Lotët që derdhen në lamtumirët e anijes janë më të kripura se të tjerët.
 19. Ajo që i jep thikës më së shumti është ndarja e një limoni.
 20. Zezakët janë të zinj sepse vetëm kështu mund të jenë në hije nën diellin afrikan.
 21. Luani ka një furçë rroje në fund të bishtit të tij.
 22. Piramidat e bëjnë shkretëtirën gunga
 23. Zerot janë vezët nga të cilat dolën figurat e tjera.
 24. Etj, etj, etj. është gërsheti i shkrimit.
 25. Ylberi është fjongoja që natyra vë pas larjes së kokës.
 26. Qumështi është ujë i veshur si nuse.
 27. Rrush i thatë është rrush oktogjenar.
 28. Hardhuca është karfica e mureve.
 29. O është unë pasi kam pirë.
 30. Uji është si flokë të lëshuar në ujëvara.
 31. Psikoanaliza është tapa e të pavetëdijshmes.
 32. Ndërsa jepte puthje të ngadalta, dashuritë e tij zgjatën më shumë.
 33. Dashuria është të zgjosh një grua dhe të mos indinjohesh.
 34. Nëse e njihni shumë veten, do të pushoni së përshëndeturi.
 35. Ajo që mbron gratë është se ata mendojnë se të gjithë burrat janë të barabartë, ndërsa ajo që humbet burrat është se ata besojnë se të gjitha gratë janë të ndryshme.
 36. Një trazirë është një fryrje që del nga turmat.
 37. Ylberi është fjongo që natyra vë pas larjes së kokës.
 38. Aty ku koha është më e lidhur me pluhurin është në biblioteka.
 39. Kur një gotë ujë derdhet në tryezë, zemërimi i bisedës shuhet.
 40. Karkaleca deti mban erë gjithë detin.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.