Raffaella Salierno: «Të gjithë shkrimtarët që kanë botuar dhe që janë njohur në kulturën dhe gjuhën katalanase mund të jenë anëtarë të PEN Català»

Alwaysshtë gjithmonë interesante të flasësh me ata që i kushtojnë përpjekjet e tyre për të mbrojtur lirinë e shtypit, lirinë e shprehjes dhe të drejtat e njeriut, por ngjarjet e ndryshme të fundit që kanë kërcënuar këto liri ftojnë edhe më shumë vendosmëri për të mësuar në lidhje me punën e organizatave të tilla si PEN Català.

Logoja e PEN Català

Raffaella Salierno koordinon Komitetin e Shkrimtarëve të Burgosur të PEN Català, sektori katalanas i PEN International: "është si shtëpia mëmë e Qendrave PEN 140-150 në të gjithë botën," shpjegon ai. «Funksioni i tij është në thelb ai i koordinimit të aktiviteteve të qendrave të ndryshme dhe këshillimi i tyre; organizojnë asambletë e përgjithshme ose mbledhjet e komiteteve të ndryshme që përbëjnë PEN (Komiteti i shkrimtarëve të burgosur, Komiteti i përkthimeve dhe të drejtave gjuhësore, Komiteti për Paqe dhe Komiteti i Shkrimtarëve, etj.); të këshillojë për organizimin e festivaleve letrare ose veprimtari të tjera letrare, etj. »

Kush mund të jetë anëtar i PEN Català?

Qendrat PEN janë grupuar rreth një letërsie, jo një shteti administrativ. Prandaj, në të njëjtin shtet mund të ketë qendra të ndryshme PEN. Ky është rasti në Spanjë, për shembull, dhe ne kemi PEN-in Katalan, PEN-in Galik, PEN-in Bask dhe kohët e fundit edhe PEN-in Spanjoll. Si pasojë, të gjithë shkrimtarët që kanë botuar dhe që janë njohur në gjuhën dhe kulturën katalanase mund të jenë anëtarë të PEN Català, pavarësisht nga kombësia, kultura, ngjyra ose feja.

Duhet theksuar gjithashtu se me termin "shkrimtar" kuptojmë të gjitha tregtitë që kanë të bëjnë me fjalën e shkruar: poetë, eseistë, përkthyes, skenaristë, gazetarë, redaktorë ...

Duke folur posaçërisht për Komitetin e PEN të Shkrimtarëve të Burgosur, i ngarkuar për të ndihmuar shkrimtarët, të drejtat dhe liritë e të cilëve shkelen, ia vlen t'i kushtohet vëmendje iniciativave të ndryshme që ndërmerr, ndër të cilat Rrjeti i Veprimit të Shpejtë.

Cilat janë të ashtuquajturat Veprime të Shpejta? Si mund të bashkëpunojë dikush që dëshiron të ndihmojë edhe të jetë anëtar i PEN-it?

Komiteti Ndërkombëtar i PEN i Shkrimtarëve të Burgosur është përgjegjës për mbledhjen dhe verifikimin e informacionit mbi rastet e shkrimtarëve të persekutuar në të gjithë botën. Ky informacion mblidhet përmes burimeve të shumta dhe në bashkëpunim me subjekte të tjera që merren me mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut. Kur një rast i ri i persekutimit të një shkrimtari verifikohet për shkelje të së drejtës për lirinë e shprehjes, PEN Ndërkombëtar lëshon një veprim të shpejtë, domethënë, ai dërgon informacione në të gjitha qendrat e PEN për shkrimtarin në fjalë, me të gjitha detajet të çështjes së tij. Ai gjithashtu tregon për qendrat e ndryshme llojin e veprimit që ata mund të ndërmarrin (letra proteste për autoritetet e vendit ku ndodhi shkelja; njoftime për shtyp; aktivitete të mundshme ...)

Anëtarët jo-PEN mund të mbështesin veprimet e shpejta të PEN-it ose aktivitetet e PEN-it në mënyra të ndryshme, në varësi të rasteve specifike. Mund të jetë duke marrë pjesë në ngjarjet e organizuara nga PEN, përmes përpjekjeve diplomatike ose, për shembull, duke nënshkruar kartolina në favor të shkrimtarëve të përndjekur, të cilat PEN shpërndan gjatë disa ngjarjeve letrare, siç bëmë kohët e fundit në Festivalin Kosmópolis08 në Barcelona.

Duke folur për bashkëpunimin me entitetet e tjera që mbrojnë të drejtat e njeriut: organizimi në seksionet lokale që ka PEN duhet të jetë një avantazh në këtë drejtim. Si koordinohet PEN Català me këto njësi të tjera?

Marrëdhënia është të organizojmë ngjarje së bashku, sa herë që paraqitet rasti, me të gjitha entitetet për mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut. Mund të përpiqeni të organizoni një akt letrar ose solidariteti; ose të organizohen për të publikuar një temë të veçantë; ose të punojmë së bashku për të botuar një libër, si në rastin e librit, Anna Politkòvskaia, ndërgjegjja morale e Rusisë, një përmbledhje e disa artikujve nga gazetari rus që PEN Català ka botuar së bashku me Lliga pels Drets dels Pobles dhe Federació Catalana d'ONG pels Drets Humans.

Javën e kaluar u shënua 70 vjetori i udhëtimit nga biblioteka Institut de les Lletres Catalanes në të cilën disa shkrimtarë të kërcënuar nga regjimi Franko ishin në gjendje të shpëtonin në internim. Puna e kryer në atë kohë nga ILC ka disa ngjashmëri me punën e Komitetit të Shkrimtarëve të Burgosur. Çfarë lidhje ka sot, ndërmjet PEN Català dhe Institució de les Lletres Catalanes?

PEN Català, që nga fillimi i rimëkëmbjes së Institució de les Lletres Catalanes (ILC), 25 vjet më parë, ka qenë një anëtar i Bordit Drejtues të tij dhe Këshillit Këshillimor dhe anëtarët e PEN marrin pjesë në komisionet e vlerësimit të ILC, në drejtim të dhënies së subvencioneve ose ndihmave për krijuesit ose botuesit. Për më tepër, në disa raste, ai organizon veprimtari letrare, ekspozita ose raporte, së bashku me ILC.

Rrjeti i qyteteve të strehimit është një tjetër nga nismat e jashtëzakonshme të Komitetit të Shkrimtarëve të Burgosur. Detyra e admirueshme e ndërtimit të një rrjeti bashkish të gatshme të mirëpresin shkrimtarët të cilët janë nën kërcënim në ndonjë pjesë të botës nuk duket e lehtë për tu realizuar. Askush më mirë se koordinatori i komitetit që merr përsipër këtë detyrë për të shpjeguar funksionimin e tij:

Si funksionon PEN Català që një qytet të bashkohet me rrjetin e qyteteve të strehimit?

PEN Català është pjesë e ICORN, rrjeti ndërkombëtar i qyteteve të strehimit. Zbatimi i Programit të Shkrimtarit të Refugjatëve në Katalonjë mund të konsiderohet një pasojë pothuajse e natyrshme e punës së PEN Català në mbrojtjen e lirisë së shprehjes, dhe gjithashtu për shkak të një detyre mirënjohjeje për mbështetjen që morën shkrimtarët Katalanas, kur u detyruan për të shkuar në mërgim pas luftës civile Spanjolle, nga intelektualët e vendeve që i pritën ata.

Qyteti i parë katalanas që miratoi Programin e Shkrimtarit të Refugjatëve ka qenë Barcelona, ​​por ka qytete të tjerë që kanë treguar interesin e tyre për të pritur shkrimtarë të persekutuar. Palma de Mallorca dhe Sant Cugat kanë miratuar tashmë në një seancë plenare komunale zbatimin e programit në komunën e tyre.

Për t'u bërë pjesë e listës së shkrimtarëve për të cilët ICORN po kërkon një qytet nikoqir, vetë shkrimtari duhet të dërgojë një kërkesë duke shpjeguar çështjen e tij. Ky aplikacion shqyrtohet dhe verifikohet nga Komiteti i Shkrimtarëve të Burgosur të PEN-it Ndërkombëtar, i cili, nëse është kështu, e vërteton atë. Nga ky moment, kërkohet një qytet që mund ta mirëpresë shkrimtarin, duke marrë parasysh edhe pritjet e shkrimtarit dhe atë të qytetit pritës. Qëllimi është që të bëhet shkëmbimi kulturor midis shkrimtarit dhe qytetit pritës sa më fitimprurës dhe pasurues i mundshëm për të dy.

E tillë është rëndësia e veprimtarive të PEN-it saqë ajo njihet edhe nga Kombet e Bashkuara: "PEN-i Ndërkombëtar është një organizatë rreptësisht jo-politike dhe ka status konsultativ me UNESCO dhe KB", shpjegon Salierno. Kjo organizatë nganjëherë quhet Klubi PEN, një shprehje që kujton se nuk është diçka si një union, por përkundrazi ka vullnetin të jetë një forum mbi letërsinë dhe kushtet në të cilat prodhohet dhe përhapet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)