Qyteti i avullit

Citim nga Carlos Ruiz Zafón.

Citim nga Carlos Ruiz Zafón.

Synimi i shkrimtarit spanjoll Carlos Ruiz Zafón me Qyteti i avullit ishte për të kryer "një homazh për të gjithë lexuesit e veprës së tij". Është një libër që bashkon historitë e tij të njohura plus disa histori të pabotuara. I nisur në vitin 2020, ky botim përfaqëson gjithashtu një lamtumirë nga ana e autorit, pasi po atë vit ai vdiq në Los Angeles për shkak të kancerit të zorrës së trashë.

Duke qenë një tekst përmbledhës, Qyteti i avullit është një referencë e qartë për evolucionin e procesit krijues të shkrimtarit të Barcelonës. Duhet të theksohet se Ruiz Zafón —adhurues i filmave dhe admirues i televizionit— i konceptoi shkrimet e tij sipas një skeme të ngjashme me atë të një skenari audiovizual. Për këtë arsye, një nga karakteristikat dalluese të letrave të tij është lehtësia për të evokuar imazhe të lëngshme në mendjet e lexuesve.

Analiza e Qyteti i avullit

Për njohësit e romaneve të Ruiz Zafón, katër tregimet e pabotuara shërbejnë për të thelluar në origjinën e tetralogjisë së Varrezat e të harruarve. Në përputhje me rrethanat, Qyteti i avullit rikujton atmosferën dhe rizgjon ndjeshmërinë e lexuesve ndaj personazheve të sagës së sipërpërmendur.

Në çdo rast, nuk ka nevojë të ketë lexoni librat e paraardhësve të autorit iberik për të kuptuar historitë e paraqitura në këtë botim përmbledhës. Megjithëse është e mundur të kuptohet çdo histori veç e veç, ato përbëjnë një grup të jashtëzakonshëm. Përveç kësaj, gjatësia (zakonisht e shkurtër) e tregimeve i bën ato të lehta për t'u lexuar.

stilin dhe temat

Disa kritikë letrarë spanjollë kanë përshkruar Qyteti i avullit si sintezë e “stilit zafonian”. Ndër tiparet e shpeshta të tregimeve të tij janë përshkrimet e Barcelonës së bashku me trillimet gotike dhe
ngjarje paranormale. Në mënyrë të ngjashme, shumë nga cilësimet janë vendosur në shekujt XNUMX dhe XNUMX.

gjithashtu, misteri është i përjetshëm në shumicën e argumenteve të Ruiz Zafonit; prandaj protagonistët e saj zakonisht kanë për qëllim të zbulojnë sekretet. Në këtë pikë, një nga meritat e saj të mëdha është se si përcjell një ndjenjë natyraliteti duke përzier ngjarjet reale me fantazinë. Këto ngjarje zhvillohen në mes të situatave intriguese që përfshijnë pezullim, dashuri dhe aventurë.

psikologjia e personazheve

Një nga temat e zakonshme në Qyteti i avullit është figura e objektit të nënës, e cila, nga ana tjetër, shfaqet në dy forma antagoniste. E para është nëna e idealizuar përmes portreteve të grave të reja, fisnike me moral të patëmetë. Këto gra pothuajse gjithmonë shfaqen me veshje të bardha—në mbrojtje të pastërtisë së tyre—dhe të mbështjella me një aureolë enigmatike.

Nga ana tjetër, "nëna tjetër" e ekspozuar nga Ruiz Zafón është një grua e zhvlerësuar, e përbuzur (ose e përbuzur), e frikësuar dhe e prirur për prostitucion ose magji. Njëlloj, shkrimtari katalanas detajon arkitekturën —varreza, ndërtesa, sheshe, parqe, labirinte, katedrale dhe gjithë Barcelonën—për të thelluar në “hartografinë” e psikikës femërore.

pritje

"Çmimi për të paguar" për një autor më të shitur është zakonisht pritshmëritë e larta të krijuara me çdo botim të ri. Rreth, shumica e opinioneve të lexuesve të vendosur në portalet letrare pohojnë se është një libër i denjë i fundit i Carlos Ruiz Zafón.. Jo çuditërisht, vlerësimi mesatar në sajte (si Amazon, për shembull) është 4/5.

Prandaj, Qyteti i avullit Është një libër shumë i rekomanduar, edhe për lexuesit që nuk janë adhurues të zhanrit të fantazisë. Arsyeja: megjithëse mbinatyrorja shfaqet vazhdimisht, tekstet duken të pajisura me besueshmëri. Për më tepër, interesi i komplotit nuk është i përqendruar në çështje të mrekullueshme, e rëndësishme janë përvojat e personazheve.

lamtumirën totale

Carlos Ruiz Zafón: libra

Carlos Ruiz Zafón: libra

Qyteti i avullit është një libër i rrethuar nga nostalgjia në vetvete. Në fakt, Lexuesi është marrë që në fillim me thënien e mëposhtme të botuesit: "Mirë se erdhe në një libër të ri, fatkeqësisht i fundit, zafonian". Me tutje, botimi pas vdekjes plotësoi një panoramë mjaft të mbushur me melankoli rreth një shkrimtari të lexuar nga miliona në mbarë botën.

Sobre el autor

Ai lindi në Barcelonë më 25 shtator 1964. Ai ishte djali i Justo Ruiz Vigo dhe Fina Zafón, një agjent sigurimesh dhe një shtëpiake, përkatësisht. Në metropolin katalanas kursi studion në shkollën Sant Igasi dhe në Universitetin Autonom të Barcelonës. Në këtë shtëpi studimesh ai mori një diplomë në Shkenca Informacioni, gjë që e lejoi atë të krijonte një karrierë të suksesshme si publicist.

Ishte sq 1992 kur mori një vendim radikal: largohuni nga bota e reklamave për të marrë thirrjen e tij letrare. Vitin e ardhshëm u shfaq tipari i tij debutues, Princi i mjegullës (fitues i çmimit Edebe). Falë çmimit të lartpërmendur, Ruiz Zafón arriti të përmbushë ëndrrën e tij për të jetuar në Los Angeles, Shtetet e Bashkuara. Atje, ai punoi si skenarist ndërsa shkruante romane të reja të tijat.

Karriera letrare

Libri i tij debutues ishte gjithashtu fillimi i një serie të trillimeve për të mitur, Trilogjia e mjegullës, i plotësuar me pallati i mjegullës (1994) y Dritat e shtatorit (1995). Më pas u publikua Marina (1999) dhe rrëfimi i tij i parë për të rriturit, Hija e erës (2001). Ky i fundit, me më shumë se 15 milionë kopje të shitura, themeloi Ruiz Zafón ndërkombëtarisht.

Carlos Ruiz Zafon.

Carlos Ruiz Zafon.

Në total, shkrimtari spanjoll botoi shtatë romane, disa prej të cilave janë përkthyer deri në dyzet gjuhë dhe kanë merituar çmime të shumta. Ndër më të njohurit janë: Libri më i mirë i huaj në Francë (2004), Libri për të kujtuar 2004 (Biblioteka Qendrore e Nju Jorkut), Çmimi Euskadi Silver (2008) dhe Çmimi Nielsen (Mbretëria e Bashkuar).

Tetralogjia Varrezat e të harruarve

 • Hija e erës (2001)
 • Loja e engjëllit (2008)
 • I burgosuri i parajsës (2011)
 • Labirinti i shpirtrave (2016).

tregime të përfshira në Qyteti i avullit

 • "Blanca dhe lamtumirë"
 • "Pa emër"
 • “Një zonjë nga Barcelona”
 • "Trëndafili i zjarrit"
 • "Princi Parnassus"
 • "Legjenda e Krishtlindjeve"
 • "Alice, në agim"
 • "Burrat në gri"
 • "Gruaja me avull"
 • “Gaudi në Manhatan”
 • "Apokalipsi në dy minuta".

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.